İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ Taraklı Mektubu

Şehrül-Emin Nedir ?

Şehrin emin kişisi, emin insan, Yani bu günkü manasıyla seçilmiş belediye başkanı, şehrin imarından, turizminden, çöpünden, suyundan, çevresinden ve o yerleşim yerinde yaşayanların refahından sorumlu kişi

Şehrin emin kişisi, emin insan, Yani bu günkü manasıyla seçilmiş belediye başkanı, şehrin imarından, turizminden, çöpünden, suyundan, çevresinden ve o yerleşim yerinde yaşayanların refahından sorumlu kişi

Adayların belli olmaya başlayacağı şu günlerde bu konuyla ilgili düşüncelerimi ifade etmek isterim

2019 yılının Mart ayında yerel seçimler var;

Peki, partiler aday olmak isteyen aday adayları içerisinden kimi aday gösterecek?

Siyasi partilerde aday belirlemenin yolları belli.

Adaylar partilerdeki usullere ve kriterlere göre belirlenecek.?

Aday belirleyecek partiler O seçim bölgesinin emin kişisi sayarak kimin omuzlarına ağır yükler yükleyecek? Aday belirleme sürecinde partiler hangi kriterlere göre aday belirleyecekler?

Her partinin merkez yönetim kurlu organları aday belirleme kriterlerini aday adayları ile mutlaka paylaşacaktır

Kriter dediğimizde bir belediye başkanı yada meclis üyesinin aday tespitinde nasıl bir kişilikte olmalı konusuna kısaca değinmek isterim

Öncelikle mensubu olduğu partideki çalışma faaliyeti ve konumu çok dürüst ve ilkeli olması, toplumun her ferdi ile barışık olması, iyi bir aile reisi olması, Devletine bağlı, namuslu, çalışkan, dürüst, hemşerilerini ve memleketini seven, geçmişinde en ufak bir gölge olmayan, hiyerarşik yapıya saygılı, terbiyeli, haddini bilen, emanete hıyanet etmeyen insanlardan oluşmalıdır, işinde başarılı olması vs vs. bunları hepimiz biliyoruz zaten…

Asıl söylemek istediğim başka,

Adaylar halkın önüne, çıkarken seçmene ne söyleyecekler, Mutlaka partilerin Genel Merkez yetkilileri aday olacak aday adaylarının projelerini dinlemesi gerekir.

“Ben yıllardır partime hizmet ediyorum, Ben partimden Belediye Başkanı Aday Adayıyım” zihniyetinin çöpe atılması zamanı gelmiştir artık.

Aday adayları adaylıklarını açıkladıklarında biad kültüründen ziyade farklı çalışmalar içerisine girmeli projelerini, toplumun saç ayakları dediğimiz kesimlerle paylaşmalıdır

Aday gösterilmeleri halinde yapacakları çalışmaları en ince detayına kadar seçmenlere anlatarak oyumuzu almak için seçmeni ikna etmeleri gerekir.

Artık yandaşa göre, bilmem neye aday adayı olmanın modası geçti. Yeni moda planlarla, projelerle aday adayı olmaktır. Bütün belediye başkan aday adaylarından beklentilerimiz bunlar. Umarım adayların hepsi böyle bir yol izleyerek ortaya kalitesi yüksek adaylar çıkmasına vesile olurlar.

Partiler adaylarını belirlerken meydanlara çıkarken seçmenin aklında zerre kadar şüphe bırakmayacak kişileri tespit etmelidir. 

Seçmende manav tezgahında bir öğünlük domatesi seçerken gösterdikleri özeni, kendilerini beş yıl daha yönetecekleri seçerken de gösterirler.

* * *

Hayırlı Geceler Hatcapla !!

Değerli Okuyucular,

Sizlerle daha önce paylaştığım Taraklı’da Yaşanmış hikayeyi bir kez daha Paylaşacağım…

Taraklı ilçesine bağlı köylerden birinde çok enteresan bir olay yaşanmış.

Nedir bu olay derseniz? Kısaca Anlatayım

Eskiden köylerimizde zengin aileler olurmuş. Bunların mal varlığı çok olduğu için komşu köylerde fakir olan ailelerin çocuklarından “beka” (çoban) tutulurmuş. Köyün birinde zengin ailelerden biri kendilerine günlük işlerde yardımcı olabilecek “beka” getirmiş. Bu delikanlı çalışkanlığı ile öyle faydalı olmuş ki zaman zaman köylünün bile işine yaramış. Köyde ki vatandaşlar bu delikanlıyı çok sevmişler ve onu köyden evermek istemişler. Delikanlı’da köylünün bu teklifini kabul etmiş. Ancak eski adetlerde evlenecek olanlar evleneceği kişiyi görmeden evlenirmiş. Bizim delikanlıya söylenen sözler evleneceği kadının dul olduğu ve variyetli bir insan olduğu anlatılmış. Tabii o zamanlar nikâhlar kıyılırken eşler yine birbirini göremezmiş. Aracı olanlar vekâlet alıp nikâhlarını kıyarlarmış. Buda aynı şekilde olmuş. "Güvey" gecesi kadınların toplandığı bir salona damat getirilmiş. Bir köşeye oturtulmuş. Hikâyenin geri kısmını damadın ağzından dinleyelim.

“Bulunduğum evde elli ye yakın bayan vardı. Üzerinde gelinlik kıyafeti olmayınca kimin karım olacağını anlayamamıştım. Oturduğum yerden durumu izlemeye başladım. Kadınlar kendi aralarında konuşuyorlardı. Bende bu arada eşim acaba hangisi diye merak ediyordum. Vakit ilerledikçe bazı bayanlar “Hatcapla (Hatice Abla) hayırlı geceler deyip ayrılıyordu. Kalanların sayısı gittikçe azalıyordu. Sayı on’a kadar düşmüştü. Halâ evleneceğim kadını bilmiyordum. İçlerinden hoşuma giden bayanlar olmuştu.” Ancak Hayırlı Geceler Hatcapla” diyen

gidiyordu. Kadınların sayısı en son ikiye düşmüştü. İçimden dedim ki “inşallah sona şu kadın kalmaz” diye düşündüm. Son bayanında ayrılma zamanı gelmişti. İkisi birden ayağa kalktılar. Ve korktuğum başıma geldi. “Hatcapla hayırlı geceler” deyip ayrılan bayan son umudumdu. İşte dünyamın yıkıldığı an. Oda ayrıldı.

Bana düşen vazife evi terk etmekti. Bende onu yaptım ve dedim ki... “Hayırlı Geceler Hatcapla”…


#
İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ editor

YAZARIN SON YAZILARI

12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü

12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü

İstiklal Marşı’nın Kabulü
Güle Güle Başkan Tacettin Özkaraman ve Meclis üyelerimiz

Güle Güle Başkan Tacettin Özkaraman ve Meclis üyelerimiz

Taraklı siyasi tarihinden Tacettin Özkaraman’ın 3 dönem Belediye Başkanlığı dönemi tarih sayfalarına geçmek üzere.
Heyecansız Seçim Dönemi

Heyecansız Seçim Dönemi

1 Nisan sabahı’nı yaşayıp göreceğiz
20.yıla Merhaba

20.yıla Merhaba

Gazetemiz YENİGÜN 19 yılı geride bırakarak 20. yayın hayatına başlıyor.
Başkan Adayları Peşrevlerini Çekmeye Hazırlansın

Başkan Adayları Peşrevlerini Çekmeye Hazırlansın

31 Mart yerel seçimleri yaklaştıkça siyasette heyecanda artıyor.
Goy Goycular…

Goy Goycular…

...

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.