Hüseyin Kolaç Hüseyin Kolaç Özgür Düşünce

Tanzim Sorular

Yeni bir ekonomi modeli getirilemiyor mu? Maliyetleri ve kar payları hesaplanarak, kimse zarar etmeyecek, herkes memnun kalacak şekilde, makul fiyatlarla taban ve tavan fiyat belirlenemez mi?

Son zamanlarda özellikle gıda fiyatlarındaki anormal artışlar, yönetimi tanzim satış noktaları açmaya zorlamıştır. Yani yönetim tanzim satışlar yolu ile piyasayı düzene sokacak.
Türkiye ekonomisine hem dışarıdan, hem içeriden yapılan saldırıları görmemek için kör olmak lazım. Terörle, darbe girişimi ile, aba altından sopa göstermekle yapamadıklarını, ekonomi ile yapmayı deniyorlar. Hedef Türkiye’nin büyümesinin, güçlenmesinin önüne geçmek.

Kan emici emperyalist düzenin, serbest piyasa ekonomisinin sonuçlarını yaşıyoruz. Fırsatçılar bu düzenin yetiştirmiş olduğu canavarlardır. Halkı zerre kadar düşünmeyen, maddeye tapan zavallılardır onlar.

Bazıları bu konu ile dalga geçiyor, eleştiriyor. Efendim devlet manav mı olurmuş? Devlet meyve sebze mi satarmış? Kuyruklar oluşmuş vs. Olur kardeşim olur. Devlet yeri geldiğinde manav da olur, kasap ta olur. Olması da lazım zaten, eğer vatandaşını ezdirmemek için çare aramıyorsa sorun orada demektir.

Sorgulanması gereken şudur bana göre. Açıkça yapılan bu saldırıların sonuçlarını yönetim ön göremedi mi? Halkın fahiş fiyatlarla uzunca zamandır sömürülmesine neden seyirci kaldı, erken müdahale edemez miydi? Serbest piyasa ekonomisinin bu gibi sonuçlarını engellemek için, düzenlemeler getirilemez mi? Yeni bir ekonomi modeli getirilemiyor mu? Yetiştiriciden, üreticiye, pazarlayan kişiden, son kullanıcı olan halka kadar, ekonomide yer alan bütün ürünlerin, maliyetleri ve kar payları hesaplanarak, kimse zarar etmeyecek, herkes memnun kalacak şekilde, makul fiyatlarla taban ve tavan fiyat belirlenemez mi? Piyasada satışa arz edilen bütün ürünlerin denetimi sağlıklı bir şekilde yapılıyor mu? Cezaların caydırıcı olmadığı düşünüldüğünde, anormal fiyat artışlarını engellemek için caydırıcı cezalar getirilemez mi?
Bütün güzelliklerin sizlerle olması dileği ile, Allah’a emanet olunuz.

#tanzim #tanzim-satis
Hüseyin Kolaç Hüseyin Kolaç editor

YAZARIN SON YAZILARI

Hesap Sorulur

Hesap Sorulur

Gün gelir
Haddi Bilmek

Haddi Bilmek

Kendini ne cismi, ne de akli olarak sakın büyük görme.
Fikir

Fikir

Sorgulamayı yapamayan insanlar, ya kendi dar bakış açılarında boğulup giderler, ya da başkalarının fikirlerine esir olup, kendi benliğini yitirirler.
Milletin Kararı

Milletin Kararı

Umarım iktidarıyla, muhalefetiyle her parti milletin mesajını doğru analiz eder ve sadece millet için çalışır.
Seçim

Seçim

Allah katında da, kul katında da herkes değerini kendi belirler.
Dini Siyasete Alet Etmeyin!

Dini Siyasete Alet Etmeyin!


GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.