İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ Taraklı Mektubu

Ne Zaman Gerçekleşecek

Çevre Yolu Geciktirilmemeli...


 Ne zaman ki Ankara İstanbul arasında ulaşım sağlayan yol Bolu güzergâhı üzerinden sağlanmaya başladı işte ondan sonra Taraklı o eski ihtişamlı günlerini kaybetmeye başladı.1950 li yıllarda Bolu dağı üzerinden Ankara’ya ulaşım sağlayan yolun hizmete açılmasıyla Taraklı önemli bir ticaret şehri iken geriledikçe geriledi. İnsanlar göç etti ticaret merkezleri kapandı, nüfus azaldı. O tarihlerden sonra Taraklı adeta kaderi ile baş başa bırakıldı. Birde buna devlet yatırımlarından gereken payı alamayışı etkili olunca tabiri caizse Taraklı gibi bir yerleşim yeri yok olupbitti.


Son dönemlerde Taraklı’da ki koruma altına alınmış tarihi evler ve yayla olmak üzere turizm potansiyellerine yeni bir ivme kazandırılması Taraklı için yeniden dirilişinin bir umudu olmaya başlamıştı. Gerçekten de Osmanlının bütün izlerini taşıyan ilçemizde tarihi evler ulucami mahallesindeki hamam yunus paşa camii, asırlık çınar, kil hamamı kaplıcası, kara göl yaylası Taraklı nın yeniden canlanması için çok önemli potansiyellerdi. Bunun yanı sıra ilçeye yapılacak birkaç yatırım ve gençlere açılacak iş sahası Taraklı’nın kaderinin yeniden değişmesine yeterli gelebilecek önemli hizmetler olacaktı. Bütün bu hizmetlerin gerçekleştirilmesi için öncelikle Ankara İstanbul arasında ulaşımı sağlayan yol prejesinin hayata geçirilmesi gerekirdi. Taraklı’nın Sakarya ile bağlantısını sağlayan eski Ankara İstanbul yolu Taraklı Geyve arası sürücüler için çekilmesi güç büyük eziyetti. Gerek yolun yokuşluğu gerekse de virajlar insanı Taraklıdan bezdiriyordu. Nitekim ilçemizden geçen yeni yol projesinin büyük bir kısmı aradan yıllar geçmesine rağmen tamamlandı. Alifuatpaşa bağlantılı bu yolda ulaşım şu anda son derece rahat. Kalan kısmının da tamamlanacağı bir gerçek. Eskiden 2 saatte bin bir zahmet ile gittiğiniz Adapazarı’na şu anda Taraklı’dan 40 dakikada gitmeniz mümkün. Şimdi Asıl değinmek istediğim konuya gelmek istiyorum.


Ankara İstanbul arasında ulaşımı sağlayan bu yol güzergâhı Taraklı ilçe merkezine uğramadan geçip devam ediyor. Böyle olunca da ilçe merkezi bundan olumsuz şekilde etkileniyor. Taraklı yı merak edip hususi gelenlerin dışında bu yolda seyahat edenlerin büyük bir kısmı ilçeye uğramadan yollarına devam ediyorlar. Şayet Taraklı ilçe merkezine giriş yapabilecekleri bir yol olmuş olsa özel olarak ilçeye girip alışveriş yapıp ilçe ekonomisine katkı sağlayacak bir gelişmenin yaşanmaması mümkün değil.


Bildiğim kadarı ile yeni yoldan ilçe merkezine girişin yapılacağı bir “Çevre Yolu ”projesi hazırlandı. Ancak bu projede herhangi bir gelişmenin yaşandığını söylememiz mümkün değil.


Sürekli tartışır dururuz Taraklıda esnaf bitti kan ağlıyor diye.İşte önemli sebeplerden bir tanesi budur.Ne zaman ki yol karşıdan geçti o zaman esnaf bitti..Çarşı merkezinde hareketlilik kalmadı.O halde bir an önce “Çevre Yolu”.projesi yeniden ele alınmalı ve ciddi şekilde çalışılmalıdır.


Buradan “Siz görevinizi yaptınız sıra bizde “diyen Sakarya milletvekillerine seslenmek istiyorum.Bu iş Belediye Başkanı veya ilçe kaymakamının altından kalkabileceği iş değil.Para ile olacak iş.Parayı da ben vermeyeceğime göre..O halde 60. hükümet hayırlı uğurlu olsun.


Tekrar görüşmek dileğiyle herkese selam ve saygılarımla... Esen kalın.

#
İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ editor

YAZARIN SON YAZILARI

Çanakkale Geçilmez

Çanakkale Geçilmez

Çanakkale Zaferi Heyecan Ve İbret Verici Destandır
12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü

12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü

İstiklal Marşı’nın Kabulü
Güle Güle Başkan Tacettin Özkaraman ve Meclis üyelerimiz

Güle Güle Başkan Tacettin Özkaraman ve Meclis üyelerimiz

Taraklı siyasi tarihinden Tacettin Özkaraman’ın 3 dönem Belediye Başkanlığı dönemi tarih sayfalarına geçmek üzere.
Heyecansız Seçim Dönemi

Heyecansız Seçim Dönemi

1 Nisan sabahı’nı yaşayıp göreceğiz
20.yıla Merhaba

20.yıla Merhaba

Gazetemiz YENİGÜN 19 yılı geride bırakarak 20. yayın hayatına başlıyor.
Başkan Adayları Peşrevlerini Çekmeye Hazırlansın

Başkan Adayları Peşrevlerini Çekmeye Hazırlansın

31 Mart yerel seçimleri yaklaştıkça siyasette heyecanda artıyor.

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.