S.M.Mali Müşavir İbrahim Bilgi S.M.Mali Müşavir İbrahim Bilgi Vergi Postası

Emekli Olamayanın Sosyal Güvenlik Primi İade Alınabilir

Sosyal Güvenlik Pirimi İadesi
Değerli Okurlar 
 
Bu aralar şahsıma çok sorulan konuyu, emekli olamayanların yatırdığı primler devlete mi kalıyor, yatırdığı prim emekli olmaya yetmeyen veya herhangi bir kaza hastalık sonucu vefat edenlerin yıllarca yatırdığı sosyal güvenlik primleri devletten geri alınabilir mi sorusunun cevabını sizlere aktaracağım.
 
Bu konu ile ilgili kimileri, emekli olamadığından, yatırdığı primleri geri alıp alamayacağını soruyor, kimileri primlerini geri almak istediğini belirtiyor, kimileri de fazla ödediği primlerin iade edilip edilmeyeceğini merak ediyor.
 
 Yaş şartını yerine getirseniz bile ödediğiniz primler emekli olmaya imkân tanımıyorsa yatırılan primlerin iadesi için SGK’dan toplu ödeme talebinde bulunabilirsiniz. 
 
SGK da prim iadesi alınabilir,alınabilir ama bunun da belli şartları var tabi ki. Malum Devletimizin Kanunları Vatandaşımızdan almaya gelince kepçe ile vermeye gelince kaşıkla verme prensibine dayanıyor. Öncelikle şunu belirteyim, on yıl prim ödedim, geri almak istiyorum’ diye bir şey söz konusu değil. Çünkü SGK mevzuatı, çalışanların istediği zaman primlerini iade almalarına imkan tanımıyor. Yukarıda yazdığım gibi, prim iadesi için belli şartların oluşması gerekiyor.
 
Emekli olamayanlar primlerini iade alabilir. 
 
Bildiğiniz üzere, emeklilik için üç şartın yerine getirilmesi gerekiyor;
 
1- Belirltilen yaşı tamamlamak,
2- Belirli bir gün SGK’ya prim ödemiş olmak 
3- Belirli bir süre sigortalı çalışmak. 
 
Bu üç şartı yerine getiren emekli olabiliyor.
 
 Yaş şartı yerine getirilse bile ödenen sosyal güvenlik primleri emekli olmaya yetmiyorsa bu durumda prim iadesi alınabilir. Örneğin, 25 yıl çalışması, 5.900 gün prim ödemesi ve 58 yaşında emekli olması gereken bir işçi, emeklilik yaşını doldurmuş olmasına rağmen prim gün sayısı 4.800 ise; emeklilik için 1.100 gün daha çalışması gerekeceğinden, prim iadesi talep edip, SGK’dan da toplu ödeme alabilir. Burada yeri gelmişken hemen belirtelim ki, emeklilik yaşınızı doldurmadıysanız prim gün sayınız ne olursa olsun prim iadesi alamazsınız. Prim iadesi imkanından yaş şartını doldurmuş fakat primi emekli olmaya yetmeyenler yararlanabiliyor.
 
Peki, prim iadesi nasıl yapılacak?
 
 Öncelikle, prim iadesi için SGK’ya müracaat edilmesi ve toptan ödemenin talep edilmesi gerekiyor. SSK’lı olanlar ve memurlar kendi adlarına yatırılan, yani işçi payı adı altında yatırılan primleri iade alabilir. Bağ-Kurlular ise ödedikleri malullük, yaşlılık, ölüm sigortası primlerinin tamamını alabilir. Eski yıllara ait primler ise SGK tarafından her yılın gerçekleşen güncelleme katsayısı ile güncellenerek tespit edilip, toptan olarak ödenir.
 
Prim iadesinden vefat eden sigortalının eşi ve çocukları da yararlanabiliyor. Vefat eden SSK’lı ya da Bağ-Kurlu, gerekli şartları sağlayamadığından emeklilik hakkını elde edemiyorsa, haliyle geride kalanlara da dul ve yetim aylığı bağlanamayacağından; geride kalanlar, SGK’ya başvurup, prim iadesi talibinde bulunabilir.
 
Sonuç olarak durumu maddeler halinde özetlersek aşağıda yazılan şartlara uyanlar yatırdıkları primleri SGK dan isteme hakkına sahiptirler.
 
- Yaş şartını yerine getirse bile primi emekli olmaya yetmeyenler.
- Prim gün sayısı nedeniyle yakınlarına dul ve yetim aylığı bağlanamayanların primleri
- Sigortalıdan yanlış veya yersiz alınmış olduğu tespit edilen primler.
#sosyal-guvenlik #pirim #iade-almak
 S.M.Mali Müşavir İbrahim Bilgi S.M.Mali Müşavir İbrahim Bilgi editor

YAZARIN SON YAZILARI

Trafik Sigortası için Prim Hesaplama Yöntemi

Trafik Sigortası için Prim Hesaplama Yöntemi

Trafik Sigortası
Yıllık İzin Konusunda Merak Edilenler (1)

Yıllık İzin Konusunda Merak Edilenler (1)

Yıllık İzinler
Yeni Yıl ve Yeni Uygulamalar

Yeni Yıl ve Yeni Uygulamalar


Patron Olmak İsteyen Gençlere Teşvik

Patron Olmak İsteyen Gençlere Teşvik

Değerli Hemşehrilerim Merhaba

Değerli Hemşehrilerim Merhaba

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.