Hüseyin Kolaç Hüseyin Kolaç Özgür Düşünce

Haddi Bilmek

Kendini ne cismi, ne de akli olarak sakın büyük görme.

Haddi Bilmek

Kainatın içerisinde nokta dahi olamayan dünyada yaşayan insan, sen zerre bile değilsin. Kendini ne cismi, ne de akli olarak sakın büyük görme. Şeytanın ve nefsinin, nefise hoş gelen fısıltılarına kulak vererek gurura kapılma. Muhteşem yaratılışı hayranlıkla seyret, yoktan var eden, her şeye gücü ve kuvveti yeten, ilmi ile her şeyi kuşatan ve bir gün hesap vereceğin Yüce Allah karşısında saygı ile secdeye kapan.

Her şeyden önce Allah’a, Kuran’a, Peygamberine ve İslam’a karşı haddini bil. Haddini bil ki, imanını kaybederek, kendini ebedi sürecek olan ateşlere atma. Seni sonsuz hayatında, Allah’ın rahmeti ile kurtaracak olan sadece imanındır, ona sımsıkı sarıl, en değerli hazinen bil.

Düşün ki, alıp verdiğin nefesine, bedenindeki organlarının çalışmasına, kendine bile hükmedemeyen, aciz bir varlıksın. Sana yaşamı veren Allah, nefesini kesse, sana nefes olacak hiçbir güç yoktur. Öl dese seni diriltecek kudret, rızkını alsa rızık verecek kuvvet bulamazsın. Hüküm yalnız Allah’ındır.

Allah’ın kitaplarını oku. Kuran kitabını oku, Allah sana bu kitabı ateşlerde yanma diye, sana olan merhametinden yolladı. Kainat kitabını oku, yaratılışı gör, o kitaba göre ilim öğren, çalış, üret. Senin bildiklerin, senin mantığın ve aklın, bilemediklerinin, akıl edemediklerinin yanında bir hiçtir. Aklına güvenerek, çok şey bildiğini iddia eden, gururla yürüyen sen, akılsızlığının cezasının seni yakalayacağı günü mü bekliyorsun, kendini toplamak için? Bilmez misin, Azrail aniden ve habersiz gelir.

Yaptığın her işi, söylediğin her kelimeyi, savunduğun her fikri, kendini, insanları, hayvanları, bitkileri, yaratılan her şeyi sorgula. Eksik, hata bulmak için boşuna sorgulama. Allah’ın yarattığında kusur bulamazsın. Yaratılış gayesine, hikmetine ulaşabilmek için sorgula. Sorgula ve nerede durduğunu gör, durduğun safı doğru seç.

Haddini aşarak, mal, makam, şöhret uğruna dünyayı yaşanmaz hale getirme. Her gün küçük, büyük demeden yüzlerce insanın öldürülmesi, tecavüze uğraması, açlıktan insanların ölmesi, buzulların erimeye başlaması, iklimlerin değişmesi, hortumların oluşması, sellerin, toprak kaymalarının giderek artması, senin haddini aşman sebebi iledir. Ayette de belirtildiği gibi ‘ Gerçek şu ki Allah insanlara zerrece kötülük etmez, fakat insanlar kendilerine kötülük ediyorlar.’ Yunus Suresi 44.

Allah’a, Kuran’a, Peygambere, insanlara, hayvanlara, bitkilere, taşa, toprağa, yaratılan her şeye karşı haddini bil, hadsizlik yapma. Haddini bil ki, dünya daha güzel olsun. Haddini bilerek küçül, tevazuya bürün, küçüldükçe büyüyeceksin. 

Bütün güzelliklerin sizlerle olması dileği ile, Allah’a emanet olunuz.

#haddi-bilmek #kucul #kuculdukce-buyuyeceksin

YAZARIN SON YAZILARI

Emperyalizmin Sonu

Emperyalizmin Sonu

Kula bela gelmez, hak yazmayınca, Hak bela yazmaz, kul azmayınca.
Lailaheillallah

Lailaheillallah

Allah'tan başka İlah yoktur.
İşimiz Var

İşimiz Var

Gün, hepimizin geleceği, vatanın ve milletin bölünmezliği, bağımsızlığı için, kenetlenme günüdür.
Türkiye Kuşatıldı

Türkiye Kuşatıldı

Emperyalist güçler, sömürgeciler cehennemin kapılarını zorla açmaya çalışıyor. Hesaplar yapılmış, ama Allah’ın hesabını kimse bilmiyor.
Dava Adamı Olmak

Dava Adamı Olmak

Bu mücadelede iki taraf vardır, üçüncü bir taraf yok. Biri Hak, diğeri batıl.
Hesap Sorulur

Hesap Sorulur

Gün gelir

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.