M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Sorumluluk Ve Sorumsuzluk

Sorumluluk Ve Sorumsuzluk

Dört tip insan profili var dünyamızda. Birincisi kendinden başkasını düşünmeyen, kendi işinin dışında hiçbir işle ilgilenmeyen faydası da zararı da olmayan etliye sütlüye karışmayan kendi yağıyla kavrulan duyarsız insan. İkincisi, ne kendini düşünen, ne de geleceği ile bir hayali olan, günlük yaşayan ve sonunu bekleyen insan. Üçüncüsü, hayatını beleşe bağlamış, güç nerdeyse onun borazanı olan, her havayı oynayan, dünya umurunda olmayan menfaatinin dışında hiçbir şey düşünmeyen asalak geçinen insan. Dördüncüsü, toplumun menfaatlerini kendi menfaatinin üstünde tutan, geleceği buna bağlı olan, ülkesini ve insanını seven namuslu, ilkeli, barışçıl, hoşgörülü ve duyarlı insan. 

İşte bu dört tip insan modelini dünyamız hep yaşadı yaşamaya da devam edecektir. Dünyayı kendi çıkarları doğrultusunda yönetmek isteyenler karşılarında bu dördüncü tip insanları bulacaklar. Bunlar yeryüzünün sigortasıdır. Böyle duyarlı insanların sayıları ne kadar çoğalırsa o gezegen de yaşayanlar o kadar güvence altında olurlar. Onun içindir ki, bu duyarlı insanlar her zaman zoru yaşamak ve geleceğe ışık tutma zorluğunu yaşayacaklardır. Adları tarihe yazılanlar işte bu öz verili kahramanlardır. 
 
Onun için diyorum ki, dünyada, gök kubbede hoş bir seda bırakmak istiyor isek, hayatı doğru yaşamak ve yanlışların karşısında durmak en önemli arzumuz olması lazım. Sadece dünyaya meyledenler bundan nasiplenemezler. Hem dünya hem de öbür âlemde huzur arayanlar karlı çıkacaktır. Her şeyin gelip geçici olduğu bu gezegende akıllı olmak ve geleceğe yatırım yapmaktır. Gelecek ise hem dünya hem de dünya hayatından sonraki hayattır. Aklı gözünde olanlar bunu anlayamaz, hissedemez.
 
Ne mutlu ki, aklını başına alan, kendini nefsinin esiri olmayan, hayatın iki yönünü iyi anlayan şahsiyetli, meziyetli kişilere...
#insan-porfili #dort #tip

YAZARIN SON YAZILARI

Gerçeklerle Yüzleşmek

Gerçeklerle Yüzleşmek

Mal Sahibi Mülk Sahibi.
Bu Telaş Niye

Bu Telaş Niye

Depremler Bir Kaderdir
Ağlamaya Hakkımız Yok

Ağlamaya Hakkımız Yok

Dünyada Yaşamanın Bilincinde Olmak
Bana Ne Sana Ne(!)

Bana Ne Sana Ne(!)

kim kazançlı kim haklı
Kanunlar mı Yetersiz, Vicdanlar mı Köreldi

Kanunlar mı Yetersiz, Vicdanlar mı Köreldi

Cüzdanlar Kabardıkça, Vicdanlar Körelir miş.
AKP nin Dünü Bu Günü

AKP nin Dünü Bu Günü

Dün ve Bu Gün

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.