M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Bana Ne Sana Ne(!)

kim kazançlı kim haklı

Dört tip insan gördüm yaşamım süresince. Birinci tip hap gelen hup giden. Bunlar kendi hayatlarının dışında hiçbir şeyle ilgilenmeyen ve umurunda olmayan tipler. Çalışırlar karınlarını doyurur akşam yatar sabah kalkar kıyılarda oturur onu bunu dinler ve evine giderler. Etliye sütlüye karışmazlar. Bana ne sana ne diyenler bu guruptandır. Tüm yaşantılarını da böyle idame ettirirler. 

İkinci tipler ise kendilerini uyanık sayan fırıldağını iyi çeviren biraz asalak birazda oradan buradan çöplenen kendini beğenmişler. Ağızları çok laf yapar, her şeyi eleştirir ve çıkarı doğrultusunda insanları yönlendirirler. Menfaatleri hangi kapıda ise o kapıda nöbet tutarlar. Ellerinden laftan başka bir iş gelmez. Hayatlarını böylece tamamlarlar.
Üçüncü tipler ise kenedi işini iyi yapan, etrafındakileri de düşünen, ülkenin ve bulunduğu ilçenin ya da ilin daha iyiye gitmesi için kafa yoran ve insanları bu yönde yönlendirmeye ve faydalı olmaları için çaba sarf ederler. İsrafa karşıdırlar. Ülke kazanırsa bende kazanırım bilincinde olup gelecek nesillerinde mutlu yaşamasını arzularlar. Ve tüm yaşantılarını buna adamıştırlar. 

Dördüncü tipler en farklı olanlardır. Onlar hayra engel olurlar. İçleri münafık dışları ise bukalemundur. Her araziye uyar. Onları çoğu kişi tanıyamaz. Küçük yerlerde bunlar çabuk tanınır ve anlaşılır ancak kimse yüzlerine karşı bir şey diyemez. Utanmaz ve uslanmaz bir yapıya bürünmüşlerdir. Arada geçinip giderler. Pek fazla zararı da olmaz bunların. Ancak büyük kentlerde bunları tanımak oldukça zordur. Sen tanısan başkalarına anlatmazsın. Onun için her alanda ve talanda yer alırlar. Kılıktan kılığa girerler ve bununla da övünürler. Bunlarda ömürlerini böylece bu yolda tüketirler.

Sonuç olarak şöyle bitirmek istiyorum. Ne yazık ki, yukarıda belirtmiş olduğum tiplerle her gün karşılaşmaktayım. Ancak bize düşen vazife yeryüzünde adaleti sağlamak, ayrım kayırım yapmamak, tüm insanların mutluluğu için mücadele etmektir. Bu hem dünyevi hem de uhrevi bir görevdir. ,


Kazançlı olan kimdir derseniz, yaptıkları işlerden Allah’ın rızasını kazanan ve halkın teveccühüne mazhar olanlardır. İşte bunlar dünyaya gelmenin ve burada bulunmanın manasını kavramış geleceğe en güzel yatırımını yapanlardır. Yani duyarlı insanlardır.

Kalın sağlıcakla. 

 

#kim-kazancli #kim #hakli-acaba

YAZARIN SON YAZILARI

Birlik Olmaktan Dirlik Doğar

Birlik Olmaktan Dirlik Doğar

Yeryüzünde Birlik Olmanın Çok Önemi Var
Tedbirli Olmak

Tedbirli Olmak

Her Zaman Tedbirli Olalım.
Taraklı’ya Vali Gelmiş

Taraklı’ya Vali Gelmiş

Her Şey Halk ve Gelecek İçinse
Biz Bu Hale Nasıl Geldik

Biz Bu Hale Nasıl Geldik

Sesli Düşünmek Şiarımız Olmalı
Gerçeklerle Yüzleşmek

Gerçeklerle Yüzleşmek

Mal Sahibi Mülk Sahibi.
Bu Telaş Niye

Bu Telaş Niye

Depremler Bir Kaderdir

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.