İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ Dıngıldak Masa

Camiiler ve Din Görevlileri Haftası ve Hisar Camii

Taraklı’da manevi hayatımızda önemli yeri olan Hisar camii

Camiiler ve Din Görevlileri Haftası vesilesi ile Taraklı’da manevi hayatımızda önemli yeri olan Hisar caminden söz edeceğim.

 

Taraklı’nın en eski tarihi camisi Ulucami Mahallesi’ndeki Hisar tepesine çıkarken ahşap evler arasında orijinal halinden biraz farklı ama muhteşem bir camii Hisar Camiidir Hisar tepesine yakın olması sebebiyle Hisar Camii denmektedir. Bence Hisar Camii Taraklı’nın sembolüdür. Taraklı ile ilgili tablo ve fotoğraflarda yeşil ile mavinin arasında estetik örneğidir. Yunuspaşa camiinden daha önce yapıldığına dikkat çekmek isterim. Eskiden bu camide namaz kılmak özellikle gençlerimiz için bir toplanma yeri idi. Yakın zamana kadar bu anlayış devam etmekteydi. Ne yazık ki çevresindeki evlerde artık kimse oturmayınca camii sadece Ramazan ayında teravih namazı ve Cuma namaz vakitlerinde ibadete açık tutulmasının dışında diğer namaz vakitlerinde mahzun bir şekilde yerinde durmaktadır.

İlçemize yani atanan Müftü Kerim Kaya’dan öğrendiğime göre Hisar Camiinin daha ihtişamlı ibadete açık olması için çalışmalara başlanmış. Vakit namazlarında camide görevli imam bulundurulmaya başlanmış. Bu önemli bir hizmettir. Netice itibarı ile camii ibadete açık tutulmaya başlanmıştır.

Geçtiğimiz günlerde Kaymakamımız Abdullah Kurt Belediye Başkanımız İbrahim Pilavcı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu daire amirleri ve muhtarlarımızın bulunduğu bir sohbette Hisar Camii’nin sadece bir camii olmadığı bütün dini faaliyetlerin yapılabileceği yer olabileceği konuşulmuştu. Aynı zamanda camiinin bahçesi düzenlenerek Hisar tepesine çıkan ziyaretçilere burada çay, şerbet ikramı yapılabileceği konuşulmuştu

Geçtiğimiz Cuma günü Taraklı’ya hakim tepede ihtişamlı bir şekilde duran Hisar Camiine ibadete gittim. Açıkça söyleyeyim epey zamandır bende bu camiye ibadete gitmedim.

Bu camii ihtişamlı şekilde hizmet verebilmesi için çevresinde düzenleme yapılması gerekiyor. Camiinin bakımı yapılmış. Ancak gerçekten daha güzel olması için yetkililerin hemen işe koyulması lazım.

Bu vesile ile Camiiler ve Din Görevlileri Haftasının hayırla vesile olmasını diliyorum.

Görüşmek dileğiyle hoşçakalın

#hisar-camii #tarakli #kose

YAZARIN SON YAZILARI

Başkan Pilavcı Başarılı mı?...

Başkan Pilavcı Başarılı mı?...

TARAKLI’dan İzzettin KÖMÜRCÜ
Covid-19 Gölgesinde Ramazan ayı Geçirdik.

Covid-19 Gölgesinde Ramazan ayı Geçirdik.

TARAKLI’dan İzzettin KÖMÜRCÜ
O Ustaların Ustasıydı

O Ustaların Ustasıydı

Söyleşi: İzzettin KÖMÜRCÜ
Normalleşme Üzerine…

Normalleşme Üzerine…

TARAKLI’dan İzzettin KÖMÜRCÜ
“Ben Küçükken”

“Ben Küçükken”

“Ben Küçükken” Eski Ramazanlar…
23 Nisan Öyküsü

23 Nisan Öyküsü

TARAKLI’dan İzzettin KÖMÜRCÜ

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.