M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Tedbirli Olmak

Her Zaman Tedbirli Olalım.

Hiç kimse isteyerek bu dünyaya gelmedi. Hiç kimse de isteyerek gitmeyecek. Önemli olan sağlıklı yaşamak ve takdir edilen ömrü güzel ve verimli yaşamaktır. Bunun içinde hepimiz sağlık kurallarını bilmemiz gerekiyor. Birçok hastalık bulaşıcıdır. Hasta olan kişi de taşıyıcıdır. Öncelikle hasta olan kimse sağlıklı bir toplumun içine girmemesi gerekir. Ve her zaman temizliğe ve intizama dikkat etmemiz gerekiyor. Ben çocukluğum ve birazda gençliğim hariç buna çok önem verdim. Bazı kişiler kınadılar beni. Ne olur sanki bu kadar titiz olmak iyi değil falan filan. Ama ben kendimde bir rahatsızlık hissettiğim an tedbirleri artırırım ve hastalığımı bulaştırmamak adına sağlıklı kişilerden uzak dururum. Bu güzel bir şey... Gözle görünmeyen o canlılar insandan insana çeşitli şekillerde bulaşma durumu var. Buna dikkat etmek lazım.

Yıllardan beridir çeşitli gripler geldi toplumlara. Adına kuş gribi dediler, domuz gribi dediler sarstı marstı vs. hepsini gördük. Kuş gribinde köylerde tavuk bırakmadık, domuz gribinde milyonlarca aşı geldi ülkemize. Ne oldu sonuç pek bir şey değişmedi. Ha bu arada bağışıklığı az olanlar ve üzerlerinde birkaç hastalık taşıyanlar tabi ki vefat etti. Bu da normal bir şey... Bize düşen iş şudur. Yaşlılara, hasta olanlara biraz uzak duralım ki onlara ikinci bir hastalığın mikrobunu taşımayalım. 

“Temizlik imandandır” Hadis-i şerif böyle diyor. Şuan herkesin evinde şırıl şırıl akan sularımız, beslenme derseniz o da fena değil. Biraz titiz davranırsak hiçbir sorun kalmaz inşallah. 
Birde çok merak ettiğim bir şey var. Bunu da sizlerle paylaşmak istiyorum. Uzmanlar diyor ki, her yıl virüs mutasyona uğrar, şekil değiştirir. Peki, her yıl şekil değiştiren bir virüsün önceden aşısı nasıl keşfedilir bunu anmakta zorlanıyorum. Bir de kış gelmeden grip aşısı olun diyorlar. Peki, ben bu gelecek yılda nasıl bir virüsün ortaya çıkacağını bilmiyorum ki, hangi aşıyı yaptırayım. Ortaya çıka virüsün aşısı bir yıl sonra bulunuyor. Peki, bulunan aşı gelecekte ne işe yarayacak bunu da sorgulamanızı istiyorum.

Hepinize sağlıklı bir yaşam diliyor saygılar sunuyorum.

#tedbir-bizden #takdir #yuce-mevladan

YAZARIN SON YAZILARI

Birlik Olmaktan Dirlik Doğar

Birlik Olmaktan Dirlik Doğar

Yeryüzünde Birlik Olmanın Çok Önemi Var
Taraklı’ya Vali Gelmiş

Taraklı’ya Vali Gelmiş

Her Şey Halk ve Gelecek İçinse
Biz Bu Hale Nasıl Geldik

Biz Bu Hale Nasıl Geldik

Sesli Düşünmek Şiarımız Olmalı
Gerçeklerle Yüzleşmek

Gerçeklerle Yüzleşmek

Mal Sahibi Mülk Sahibi.
Bu Telaş Niye

Bu Telaş Niye

Depremler Bir Kaderdir
Ağlamaya Hakkımız Yok

Ağlamaya Hakkımız Yok

Dünyada Yaşamanın Bilincinde Olmak

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.