Av. Dr. Seyithan Güneş Av. Dr. Seyithan Güneş Hukukçu Gözüyle

Çevre ve Doğaya Sorumluluğumuz

Kıyametimizi kendi elimizle koparıp suçu da Allah’a atıp “takdiri İllahidir” diyeceğiz.

Denizlere, nehirlere veya yer altına dökülen zift, boya veya her türlü kimyasal atıklar denizlerin, nehirlerin veya yeraltı sularının kirlenmesine, hem tarım ve hem de su ürünlerinin zarar görmesine, yok olmasına veya ürünü yiyen insan veya diğer canlıların da kanser veya başka hastalık çıkarmasına sebebiyet vermesi kaçınılmaz bir durumdur. Kesilen her ağaç oksijeni azaltır bütün canlılar etkiler. Fazla egzoz dumanı bütün canlıları etkiler, atılan her plastik 150-200 yıl doğada çürümeden olumsuz etki yapar. Şehirlerde kontrolsüz gürültü ve atılan her havai fişek kuşların ölmesine sebebiyet verir. Bu örnekler saymakla bitmez. 
Yapılan her olumsuzluk şahsımızı, çocuklarımızı, torunlarımızı ve gelecek nesilleri etkileyecektir. Olumsuzluğun önü alınmazsa ileride soyumuzun da yok olmasına sebebiyet verileceğini bilmemiz gerekir. Yani kıyametimizi kendi elimizle koparıp suçu da Allah’a atıp “takdiri İllahidir” diyeceğiz.

Bu sorumsuzluğun ve olumsuzluğun önüne geçilmesi için, hükümetlerin, siyasi partilerin ve okulların eğitim ve öğretim program ve faaliyetlerinde çevre hakkı ve doğanın korumasına yer vermelidir. Resmi ve özel kişiler, esnaf ve tacirler gerek maddi ve gerekse manevi olarak doğaya ve çevreye duyarlı olması gerekir. Yine yasama meclisi ve hükümet, çevreye duyarlılığı artırmak için esnafa, tüccara, sanayiciye ve tekstilciye ekstra yatırım teşvikleri geliştirmelidir. Kanserojenden uzak yerli tohum ve organik tarım yeniden yaşama geçirilmelidir. Aksi halde küresel buhranlarda devletler bireylere maddi yardım ve teşvikler vermek yerine; kendisi yardım almak için vatandaşına banka IBAN numarasını vermek dışında bir şey yapamayacaktır.

(Av. Dr. Seyithan Güneş- ayrıntı için: hukuki haber deki “Korona Virüs, Çevre Hakkı ve Kentsel Yaşam isimli makaleme bakabilirsiniz)

 

#cevre #doga #sorumluluk

YAZARIN SON YAZILARI

Yerli ve Organik Tohum Üzerine Bir Kaç Söz

Yerli ve Organik Tohum Üzerine Bir Kaç Söz

Şayet yerli tohum, şimdilik kazancı iyi olmadığı için ekilmezse de dahi sonraki yıllara aktarılması için saklanması gerekir
Koronavirüs, Çevre ve Doğa

Koronavirüs, Çevre ve Doğa

100 yılları düşünmeksizin dünyayı kendi elimizle yok etme sebepleri koronavirüs nedeniyle düşünebilecek miyiz?
Düşünce Ve İfade Özgürlüğü

Düşünce Ve İfade Özgürlüğü

Düşünce Ve İfade Özgürlüğü
Korona Virüsün Ölüsü Dirisinden Daha Tehlikeli Olacaktır

Korona Virüsün Ölüsü Dirisinden Daha Tehlikeli Olacaktır

İcra ve İflas Hukuku açısından: Bu kriz nedeniyle oluşan ekonomik boyutunun sonucu olarak, borçlar zamanında ödenemeyeceği için İcra Daireleri, İcra Hukuk ve İcra Ceza Mahkemelerinin; yine şirketler borçlarını ödeyememe nedeniyle Ticaret Mahkemelerinde “İflas Davaları” veya “Konkordato Davaları” had safhaya ulaşacaktır.

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.