İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ Taraklı Mektubu

Neden Bir Misafirhanemiz Yok

Değerli Okuyucular,

Misafirhane denilince aklımıza gelen nedir? Nasıl tanımlayabilirsiniz misafirhaneyi? İçerisinde tek kişilik, iki kişilik, üç kişilik olmak üzere çeşitli sayıda yatak kapasiteli odaları olan mutfak, tuvalet, banyo ve dinlenme salonu olan öğrenci, öğretmen memur, yolcuların kaldığı yerlerdir. Yurdumuzun birçok yerleşim biriminde çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarına ait misafirhaneler vardır. Örneğin öğretmenlere ait Öğretmen evleri, polislere ait polis evleri gibi birçok örnekleri sıralamak mümkün.

Peki Taraklı’ da neden böyle bir misafirhane yok. Hadi diyelim ki Taraklı da böyle bir yere ihtiyaç yok misafirhaneye de gerek yok. Bilakis tam tersi. Taraklıda misafirhaneye öyle ihtiyaç var ki acil bir şekilde açılması gerekiyor.

Taraklı’ da işim gereği dükkânı geç vakitte kapatan bir kişi olarak bunun ezikliğini en çok yaşayanlardan biri galiba ben olsam gerek. Gece geç vakitte yolda kalmış ve istirahat edecek yer arayan birisine “Taraklı’ da otel yok “demek inanın çok zor oluyor. Şimdi diyeceksiniz ki Taraklı’da 50 yatak kapasiteli pansiyon açılacak veya 100 yatak kapasiteli pansiyon hizmete girecek. Bunları söyleyeceksiniz bana. Aslında anlatmak istediğim bu değil. Bakın ilçemizde görev yapan memurlar var. Bunların birçoğu bekâr. Ayrıca çeşitli nedenlerden dolayı ailesi Taraklı dışında olup Taraklı da görev yapan ve hafta sonlarında evine giden memurlar var. Bunlar bilmiyorum ama eminim ki kalacak yer sıkıntısı çekiyorlardır.

Daha önce Belediye tarafından bir misafirhane oluşturulmuştu Ancak ne kadar hizmet verdi, şekilde verdi tartışılır. Bildiğim kadarı ile belediyenin inşaat işlerinde çalışan işçilere tahsis edilen bir yerden öteye gidemedi. Misafirhane dediğimiz zaman kalitesi ve konforu tartışılmaması gerekir.

O halde yapılacak olan iş nedir? Herhangi bir kurum ya da kuruluş bu soruna ivedi bir şekilde el atmalıdır. Mesela Taraklı Yardımlaşma Yaşatma ve Geliştirme Derneği bunu gerçekleştirebilir. Bir başka dernek olabilir. Ama bunun mutlaka yapılması lazım.

Taraklı’da misafirhane oluşturulması şart. Farz edelim ki Taraklı da 5 yıldızlı otel yada 250 yataklı pansiyon mevcut. Bunların yanında 2-3 odalı 8-10 yataklı misafirhane şart. Kimse gelipte bu misafirhanede bedava kalacak değil. Elbette belirlenen bir ücret alınacak. Belediyenin de böyle bir hizmetin gerçekleşmesinde mutlaka katkısı olması gerekiyor. En azından misafirhane olabilecek yerin temini konusunda.

Herkese selam ve saygılarımı sunuyorum…

Kalın sağlıcakla.

 

#
İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ editor

YAZARIN SON YAZILARI

Çanakkale Geçilmez

Çanakkale Geçilmez

Çanakkale Zaferi Heyecan Ve İbret Verici Destandır
12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü

12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü

İstiklal Marşı’nın Kabulü
Güle Güle Başkan Tacettin Özkaraman ve Meclis üyelerimiz

Güle Güle Başkan Tacettin Özkaraman ve Meclis üyelerimiz

Taraklı siyasi tarihinden Tacettin Özkaraman’ın 3 dönem Belediye Başkanlığı dönemi tarih sayfalarına geçmek üzere.
Heyecansız Seçim Dönemi

Heyecansız Seçim Dönemi

1 Nisan sabahı’nı yaşayıp göreceğiz
20.yıla Merhaba

20.yıla Merhaba

Gazetemiz YENİGÜN 19 yılı geride bırakarak 20. yayın hayatına başlıyor.
Başkan Adayları Peşrevlerini Çekmeye Hazırlansın

Başkan Adayları Peşrevlerini Çekmeye Hazırlansın

31 Mart yerel seçimleri yaklaştıkça siyasette heyecanda artıyor.

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.