İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ Taraklı Mektubu

Baykal Henüz “Başkan Adayıyım” demediCHP’de değişimin kaçınılmaz olduğu 22 Temmuz 2007 de yapılan genel seçim sonuçlarının ardından en çok konuşulan konulardan biri oldu. Sakarya’da CHP yi yönetenler neden tahammüllü değil, hoşgörü sınırlarını zorluyorlar anlamış değilim. CHP kongrelerden daha inançlı, daha güçlenmiş bir şekilde çıkması gerekir. Buna bütün CHP li lerin inanması gerekir. Kongreler sonucunda ortaya çıkacak yeni yönetimlerin bir bütünlük içerisinde olması şart. Türkiye genelinde yapılan bu kongreler sonrası, 2008 Mart ayında CHP’nin büyük kurultayı gerçekleştirilecek.

Türkiye doludizgin karanlığa gidiyor. CHP Kurultayı’nda görev alacak olan delegelerin tercihlerini doğru biçimde kullanmaları çok büyük önem taşımaktadır. 2. dönemini yaşayan AKP iktidarı söylediklerinin aksine, işsizliği arttırmış, yolsuzluğu had safhaya getirmiştir. AKP iktidarına dur diyecek kurumlardan birisi CHP’dir. Ben bugün aynayı üzülerek parti içine tutmak istiyorum. CHP seçmenler tarafından, Türkiye’nin olumsuz gidişatında sığınılacak bir liman olarak görülmemektedir. 22 Temmuz genel seçimlerinde, DSP ile işbirliği yapıldı. Yüz binlerce insan Cumhuriyet mitinglerinde adres olarak CHP’yi gösterdi. SHP seçimlere dahi girmedi. CHP’nin lehine görünen bütün bu iyi niyetli çabalara rağmen sadece % 1,5’luk bir oy artışı elde edildi. Sakarya ‘da 120 bin–130 bin oydan bahsediliyordu. Hala seçimlerde milletvekili çıkarabilmiş değil. Oysa Sakarya da sol oylar birkaç dönem öncesi meclise vekil göndermişti. Kimi? Sadece adını bildiğim Teoman Akgün’ü… Kimi? Ramis Savaş’ı… Bir önceki seçimlerde Avukat Selçuk Gedikli çok az bir oyla seçilemedi… Neyse konumuz bu değil…

Önce CHP liler partisini sevmeli, Genel Başkanı’nı da.. Her şeyden önemlisi ülkesini sevmeli. Önümüzdeki yıl yerel seçim yaşayacağız. Yerel seçimler öncesinde artık CHP parti olarak kendisini kritiğe etmesi gerekiyor. CHP de ki sorun genel başkan sorunu değildir. CHP’de yapılması gereken şey değişimdir. Değişim. Değişim.. Değişim. Partinin demokratik bir tüzüğe, çağdaş bir programa ihtiyacı vardır. 1994 yılında oluşturulan parti programını değiştirmesi şart.  CHP kadrolarında önemli değişiklikler olması gerekiyor. Öncelikle CHP içinde demokrasi anlayışına ihtiyacımız var. Ortak aklı kullanmaya ihtiyacımız var. CHP üretken bir partidir. Tarihe baktığımızda 1987 yılında yapılan genel seçimlerde SHP’nin başarısız olduğunu, akabinde 1989 yılında yapılan yerel seçimlerde ise oldukça başarılı olduğunu görüyoruz. 2007 genel seçimlerinin başarısızlığını, 2009 yılında yapılacak olan yerel seçimlerde neden başarıya dönüştürmesin. Fakat görünen o ki yerel kadrolardaki çekişmeler hala koltuk elde etme çabaları sürüp gidecek. Öyle anlaşılıyor ki Sakarya da da bu anlayış, bu kadro, bu kısır politikalarla başarıya ulaşmak yerine AKP’nin insafına bu ülkeyi terk edecekleri anlaşılıyor. El ele verip “Yaşasın CHP” diyebilecekler mi? Gerçekten çok merak ediyorum. Bunu neden söylediğimi izah edeyim yeni politikalar üretme yerine CHP de hala “çakma delege “kavgası sürüp gidiyor. “Ali Cengiz” oyunları bu partiye yakışmaz. Bilmiyorum yanlış mı yazıyorum?

“Partide değişim ile ilgili olarak, Deniz Baykal’ın genel başkan seçilmemesi gerektiği konuşuluyor. Çalışmalar bu yönde yürütülüyor. Sayın Baykal henüz Başkan adayıyım ’da demedi. CHP de konuşulanlar yerel seçimler öncesi kongrelerden nasıl bütünlük sağlayarak çıkılması gerekir bunlar konuşulup çalışmaların ona göre yapılması lazım. Şu anda yürütülen kongre çalışmaları yerel seçimler öncesi CHP yi daha kötü noktaya götürebilir. Kurultayda CHP mutlaka değişecektir, kurultay için seçilen delegeler bu konuda üstüne düşeni yapacaktır. Aynı gemide yolculuk eden insanların yapılacak olan yerel seçimleri oldukça fazla önemsemesi gerekiyor. Yerel seçimlerde, Belediye Başkan adayları çok çıkarsa, bu bizim adayımız değil diyerek desteklememezlik yapmamalı. Çok kritik bir Belediye Başkanlığı seçimleri yaşanacak. Belediyeleri almanın yolu, birlik ve beraberlikten geçmektedir. Eğer CHP Sakarya da başarılı olmak istiyorsa birlik ve bütünlük içinde olmak zorundadır.
Şunu da samimiyetimle ifade etmek istiyorum. Şimdi yazımın içerisinden bazı sözlerimi cımbızla çekerek demagoji yapanlar olacaktır. Öle yağma yok. Başarıda başarısızlıkta ortada. Millet CHP yi yakından takip ediyor…Çünkü sığınacak bir liman arıyor.

Yazımın başlığında ifade ettiğim gibi Deniz Baykal “adayım” demedi. CHP deki sorun da genel başkan sorunu değil.

Elbette ki yazdıklarım benim şahsi düşüncelerimdir katılırsınız yada katılmazsınız. Hep benim yazdıklarım “Doğrudur” da demiyorum…

Taraklı’dan hepinize selam ve sevgilerimi gönderiyorum.

Kalın sağlıcakla…

 

#
İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ editor

YAZARIN SON YAZILARI

12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü

12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü

İstiklal Marşı’nın Kabulü
Güle Güle Başkan Tacettin Özkaraman ve Meclis üyelerimiz

Güle Güle Başkan Tacettin Özkaraman ve Meclis üyelerimiz

Taraklı siyasi tarihinden Tacettin Özkaraman’ın 3 dönem Belediye Başkanlığı dönemi tarih sayfalarına geçmek üzere.
Heyecansız Seçim Dönemi

Heyecansız Seçim Dönemi

1 Nisan sabahı’nı yaşayıp göreceğiz
20.yıla Merhaba

20.yıla Merhaba

Gazetemiz YENİGÜN 19 yılı geride bırakarak 20. yayın hayatına başlıyor.
Başkan Adayları Peşrevlerini Çekmeye Hazırlansın

Başkan Adayları Peşrevlerini Çekmeye Hazırlansın

31 Mart yerel seçimleri yaklaştıkça siyasette heyecanda artıyor.
Goy Goycular…

Goy Goycular…

...

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.