Fahrettin YILDIZ Fahrettin YILDIZ Vahyin Aydınlığında

İmkân ve İnsan İsrafı -1

"Ey Âdemoğulları! Allah’a kulluk olsun diye yaptığınız her işte kendinize çekidüzen verin; serbestçe yiyin için fakat israf etmeyin, zira Allah israf edenleri sevmez." ( A’raf 7 / 31 )

Allah insanı en üstün varlık olarak yaratmış bütün imkan ve nimetleri onun hizmetine sunmuştur. Bütün nimetlerin insan için var edilmesi ve onun hizmetine verilmesi ne israf ne de
abartıdır. Bunun hikmeti insanın niçin yaratıldığında aranmalıdır.

Kuran’ın beyanına göre insan, Allah’a ibadet (kulluk ) için yaratılmış. Allaha kulluk tabiri örnek ve temiz insanı ifade etmektedir. Bu yüzden insanın Allah’a kulluk maksadıyla yaptığı her işte doğru olması, dürüst davranması, meşru şeylerden yiyip içmesi fakat israf etmemesi gerekir. Görüldüğü gibi insan yapısında ve hayatında yer alan hiçbir değer gereksiz değildir. Kötü olan, insanın, bencilliğini doyurmak için sahip olduğu nimetleri ve nitelikleri heder etmesidir.

İnsan hayatında, bozulma ve sapmalara yol açan etkenlerden biri de israftır. İsraf sözcüğü yapılan her işte itidal ölçüsünü aşmak ve aşırı gitmek gibi anlamlar taşıyan s r f kökünün türemiş şeklidir.

İnsan sahip olduğu maddi-manevi bütün imkânları, ölçüsüz biçimde kullanmasına, yapılan her işte sınırı aşıp aşırıya kaçmasına israf denir. Olumsuz içerikli bir kavram olan israfın karşıtı ise, tutumlu ve dengeli olmak anlamındaki iktisattır.

Kuran dilinde israf “ölçü ve itidal eksikliğini, insanın fıtrat ölçülerini aşarak aşırılığa düşmesini, kendini ve sahip olduğu değerleri boş yere harcamasını” ifade eder. Ayrıca kuran nüfuz ve iktidar sahibi bir kişinin, ölçüsüz ve acımasız tutumunu da israf olarak niteler. Gücünü ve iktidarını acımasız bir biçimde kullananların başını da firavun çeker. O, ülkede nüfuz ve iktidar sahibiydi, ölçüsüz ve acımasız biriydi; yani müsrifti. Müsrif “israfa sapan ve günahları çok olan kimse” demektir. Hemen belirtelim ki müsrif, sadece sahip olduğu maddi imkanları ölçüsüz biçimde tüketen değil, insan olma potansiyelini ve fıtrat yüceliğini de zayi eden kimsedir.

Kuran, insan hayatındaki sapma ve yozlaşma israftan kaynaklandığına dikkat çeker, israfa dönük bir hayat tarzı benimsemenin de kişi ve toplumları çöküşe götüreceği uyarısında bulunur. Kuran’ın israfla ilgili genel ve evrensel prensibi şudur. “ Ey Âdemoğulları! Allah’a kulluk olsun diye yaptığınız her işte kendinize çeki düzen verin; serbestçe yiyin için fakat israf etmeyin, zira Allah israf edenleri sevmez.” Gerçekten de israf, kişi ve toplumun mutluluğunu yok eden ancak insana sempatik gelen zehirli bir illettir. İnsanın bu zehirli sempatiden ve sefihçe hoşnutluktan bir an evvel kurtulması gerekir.

#
Fahrettin YILDIZ Fahrettin YILDIZ editor

YAZARIN SON YAZILARI

Kur'an a Çağrı 4

Kur'an a Çağrı 4

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 21.02.2019 ( BAKARA SURESİ 164-167)
Kur'an ın Çağrısı 3

Kur'an ın Çağrısı 3

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 29.11.2018( BAKARA SURESİ 130-141)
Kur'an ın Çağrısı 2

Kur'an ın Çağrısı 2

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 01.11.2018( BAKARA SURESİ 122-129)
Kur'anın Çağrısı

Kur'anın Çağrısı

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN Çağrısı 22.11.2018( BAKARA SURESİ 130-141)
Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 11.10.2018 ( BAKARA SURESİ 113-121)

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 11.10.2018 ( BAKARA SURESİ 113-121)

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 11.10.2018 ( BAKARA SURESİ 113-121)
Fahrettin YILDIZ, BAKARA SURESİ, 20.04.2018

Fahrettin YILDIZ, BAKARA SURESİ, 20.04.2018

Fahrettin YILDIZ, BAKARA SURESİ, 20.04.2018

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.