İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ Taraklı Mektubu

Etik Değil…

Malumunuz sizler gibi ben de her gün haber sitelerinde dolaşır, haberleri incelerim; Sakarya’da yayınlanan bütün yerel gazetelerini her gün takip ederim. İlçemizden yayınlanan haberleri ve makaleleri büyük hassasiyet göstererek okurum. Bu benim için ihtiyaçtır.

Değerli okuyucular;

Kesinlikle niyetim herhangi bir haber sitesini ya da haber sitesi editörünü, bir gazeteyi veya gazeteciyi karalamak, ona çamur atmak ve onu rencide etmek değildir. Sadece anlatmak istediğim gazetecilikte de her meslekte olduğu gibi etik kurallar vardır, ilkeler vardır… Her gazete ve gazeteci bu etik kurallara, basın ve ahlak ilkelerine uymak durumundadır. En başta gelen etik kural, okuyucuya karşı saygılı olmaktır.

 

Önceki gün Taraklı’da mevcut internet sitelerinden birinde bir editörün “Abdi İbrahim Amca” başlıklı köşe yazısını okudum. Açıkça söylemek gerekirse çok da hoşuma gitti. Sonra aynı başlıklı makaleyi Sakarya’da yayın yapan  bir gazetenin “Taraklı esintileri” köşesinde bir başka yazarın ismiyle gördüm, yazıyı okudum, inanın çok üzüldüm. Bütün asabım bozuldu. Şimdi diyeceksiniz ki; “yaparsa yapsın, yapan kendine, seni ne ilgilendiriyor?”

 

Öyle değil işte! Eğer habercilik yapıyorsanız ve buna da gazetecilik deniyorsa, yaptığınız işe saygı duyacaksınız, sahip çıkacaksınız… Ve ben bu işi 23 yıldır yapmaktayım. Bilerek ve ısrarcı bir şekilde okuyucuma ve sorumlu olduğum gazetem ile internet haber sitelerine karşı hata yaptığımı hatırlamıyorum. O nedenle bu tür davranışta bulunan sözde gazetecilere ısrarla yaptıkları bu tür yanlış davranışlarından dolayı -meslekte “Usta” olmam vesilesiyle- tepki göstermek durumundayım. Öyle ki; bu arkadaşlar hatalarını düzeltme yerine, inat yaparcasına sürekli aynı yanlışları tekrar etmeyi sürdürdüler, sürdürmekteler…

 

İyi bir habercinin ya da yazarın, yazı yazarken konu veya haber bulmada çektiği sıkıntı kesinlikle mazeret teşkil edecek bir durum değildir. İyi bir gazeteci, gerekirse uykusundan fedakarlık edecek. Asparagas haberden uzak duracak. Popülist haberlerle de okuyucunun karşısına çıkmayacak. Yani bencil olmayacak. Şayet yaptığı hatalardan dolayı uyarıları dikkate almayıp, imkanlarını bir silah gibi kullanmayı kendine iş edinme çabası içerisine giriyorsa artık oturup iyice düşünmesi gerekir, şapkasını çıkarıp önüne koyması gerekir. Aksi taktirde okuyucu nezdinde saygınlığı kalmaz. Ancak okuyucuyu bilgilendirecek doğru ve dürüst haberler yapıldığında sadece bakılan değil, okunan ve taktir edilen haber sitesi ve haberci olursunuz. Bir başka önemli husus ise; iyi bir gazeteci, mensubu olduğu gazeteye karşı da sorumlu olmak durumundadır. Çünkü bu da karşılıklı bir güven meselesidir.

 

Tüm okuyucularımdan böyle bir yazı yazmak zorunda kaldığım için özür diliyorum. Şunu ifade etmeliyim ki; ben yaptığım gazeteciliği seviyorum, mesleğimin yanlış ve tutarsız bir şekilde icra edilmeye çalışılmasına müsaade edemem. Geçmişteki dostluklarımın zedelenmesine rağmen…

 

Hepinize saygılar sunuyorum…

#
İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ editor

YAZARIN SON YAZILARI

31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerine Sayılı Günler kala…

31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerine Sayılı Günler kala…

İzzettin KÖMÜRCÜ / Seçimlerin huzur ve güvenli geçmesi en büyük temennimiz.
Çanakkale Geçilmez

Çanakkale Geçilmez

Çanakkale Zaferi Heyecan Ve İbret Verici Destandır
12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü

12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü

İstiklal Marşı’nın Kabulü
Güle Güle Başkan Tacettin Özkaraman ve Meclis üyelerimiz

Güle Güle Başkan Tacettin Özkaraman ve Meclis üyelerimiz

Taraklı siyasi tarihinden Tacettin Özkaraman’ın 3 dönem Belediye Başkanlığı dönemi tarih sayfalarına geçmek üzere.
Heyecansız Seçim Dönemi

Heyecansız Seçim Dönemi

1 Nisan sabahı’nı yaşayıp göreceğiz
20.yıla Merhaba

20.yıla Merhaba

Gazetemiz YENİGÜN 19 yılı geride bırakarak 20. yayın hayatına başlıyor.

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.