İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ Taraklı Mektubu

Pilavdan Dönenin Kaşığı Kırılsın

Endişelenmeye Gerek Yok!

Gazeteler ve internet haber siteleri halkı bilgilendirmek için vardır.
Tek amacı yaşanan gelişmelerden ve olaylardan siyasetten tutunda sağlık eğitim kültür gibi her konuda halkı haberdar eder. Bu işi yapan kişiler de gazetecilerdir. Gazeteci olayları iyi takip edip her gün gazetesinde halka en hızlı ve tarafsız şekilde duyurabiliyorsa başarılı demektir. Eğer bu işi beceremiyorsa olaylardan ve gündemden çok uzak kalıyorsa bunun sıkıntısını yaşıyorsa başarısız demektir.
O halde başarısız bir gazeteci eksikliklerini başkasında aramayacak,
Biliyorum bu tür yazılar okuyucuyu rahatsız eder. Hatta seven dostlar klasik laflar edip "Taraklı' da bu tür kavgalar yersiz" diyecektir. Haklıdır...

Bakın ben neden kavga ediyorum çok kısaca izah edeyim. Çünkü ben adamın arkasından konuşmam yüzüne söylerim. Ve ne söylediysem her zaman sözümün arkasındayım. O nedenle endişelenmeye hiç gerek yok.

Gelelim sadede
Kusura bakmayın ama isim vermek durumundayım,
TARAKLI HABER
sitesinde yayınlanan haberlerin kalitesine laf etmem haddime değil. Bu bir beceri işidir. En iyisini yapma gayretindeler.
Ama gelin şimdi okuduklarınızda ben haklı mıyım değil miyim bir düşünün, değerlendirmenizi kendiniz yapın.
"TARAKLI SEVDALISI"
olmak kolay değil. Eğer bir kurum ülke çapında bir başarı elde ettiyse hele birde bu kurum eğitim kurumu ise bu haber konusudur. Taraklı Lisesinin Türkiye üçüncülüğü başarısı önemli bir haberdir. Bu haberi atlamayacaksınız. Haber siteniz "TELEVOLE" haber sitesi olsa bile bunu görmezlikten gelmek okuyucudan saklamak gizlice değişik duygular içerisine girme çabasına girmek kabul edilebilecek bir davranış değil. Gazetecilikte hissi hareket etmeye duygusal davranmaya yer yok. Böyle davranış içerisinde bulunma hakkını kimse vermedi size. İnsanları rencide edemezsin… Bunu yapmakta ısrarcıysan o zaman adama “Acil Şifalar” bu davranış şekli bile hastalık belirtisidir... Ama ben acil şifa falan dilemiyorum.


İkinci meselede şudur, Siz bir kişiyi sevmeyebilirsiniz o insanı sevmiyorum diye fotomontajla haberde bu insanı yok sayamazsınız. Bu davranışlar etik değil.
Üçüncüsü iyi bir haberci allı pullu zarf içerisinde "Efendim bizim sitemize haber gönderilmiyor" gibi laflarla aba altından sopa göstermeye kalkmaz. Haberin peşinden koşar. Hem de en hızlı şekilde. Koşacaksın arkadaş. Haberin peşinden koşacaksın. Yok, öyle oturduğun yerde millete öneri falan sunmak... Bunlara popülist haber gerçekleşmesi zor haber, O nedenle kendin yazar kendin okursun.

Çok fazla uzatmak istemiyorum çünkü örneklerin ardı arkası bitmeyecek.
Bir konuya daha değinmek isterim. Bu ettiğim kavga benim kavgam değil. Kişisel bir kavga değil. Bakın TARAKLI HABER sitesinin Taraklılılara mal olmuş bir haber sitesi olduğu iddia ediliyor. Doğrudur. Ne kadar inkâr ederlerse etsinler kabullenmezlerse kabullenmesinler bu sitenin doğup büyümesinde benim emeğim çok büyüktür. Şimdi biri çıkacak diyecek ki "Biz bunu inkâr etmedik ki" diyecek O zaman kusura bakma arkadaş; Sitende yayınladığın "Taraklı'da En Başarılı Gazeteci Kim?" anketinde İzzettin Kömürcü'ye de yer vereceksin. Ya da anketini yayından kaldırmayacaksın. Ciddi olacaksın. Saygılı olacaksın. Bana verilen plaket ve ödüller benim bir gazeteci olduğumun ispatıdır. Ben bu memlekette devletin haber ajansı olan ulusal gazete ve özel televizyon kanallarına haber servisi yapan Anadolu Ajansı’nı temsil ediyorum. TRT’nin Taraklı Yurt Muhabiriyim. Sakarya’nın saygın yerel Gazetelerinden biri olan YENİGÜN Gazetesinin köşe yazarı ve muhabiriyim. Bu nedenle davranışınız normal karşılamam söz konusu değil.
Evet doğrudur. TARAKLI HABER sitesi Taraklılılara mal olmuş bir sitedir.Öyle olduğu içinde bizzat kurucusu olduğum haber sitesi www.tarakligundemi.com da ilk önce TARAKLI HABER sitesine "LİNK" verilmiştir.Kaldırmamızda söz konusu değildir.Her gün haber sitemizi ziyaret eden okuyucularımız istediğinde TARAKLI HABER sitesini de okuma şansı bulsun.Kavga ederken bunu yapmak erdemlilik dostluk değil midir? Sen böyle bir yaklaşımı gösterebiliyor musun? Keşke beni mahcup etmiş olsan da haklı çıksan.
Haber sitesine yüklenmekteki kasıt budur. Elime sopa alıp haber sitesine saldıracak değilim, endişelenmeye gerek yok.

Sözün Özü,
Bizim yayın formatımız "Suya sabuna dokunmadan habercilik yapmak" deme hakkı da yok kimsede. Böyle yayın politikası yok. Suya da dokunacaksın sabunu da eline alacaksın… Dalgası olmayan denizde sahil kenarında herkes gezer filikası ile… Beş yaşındaki çocuklar bile...

TARAKLI HABER Sitesinde hakkımdaki yazının altında bir yorumu tebessümle okudum. "Foto Metin" ismiyle yazılmış bir yorum. Gülmedim dersem yalan olur… Hani belki Naime Tüzün yazmış olsaydı şapka çıkartırdım yoruma. Ama yinede her zaman eleştiriye açığım. Eleştiriye en çok benim ihtiyacım var. Kendimi geliştirmem adına. Eğer siz “KAMU GÖREVİ YAPIYORUZ" diye her fırsatta okuyucunun huzuruna çıkıp eleştiri yapmaktan da kaçıyorsanız görevinizi layığı ile yapmıyorsunuz demektir. Beni neden eleştirmiyorsunuz? Varsa eksiğim elbette ki eleştireceksiniz. Zaman zaman okuyucularım beni de eleştiriyor. Ve birçok haklı eleştiri almaktayım. Hatalarımı yenilememeye özen gösteriyorum.

Tekrar ifade ediyorum gazeteciliği seven ve bu mesleği en iyi şekilde icra eden birisi olarak bu güne kadar ne söyledimse ne yazdımsa  her sözümün arkasındayım. “Herkesin Kantarı Belinde”.Yarışacaksan habercilik için yarışacaksın…

 

 Pilavdan Dönenin Kaşığı Kırılsın”…

 

Saygılarımla... 

 

 

 

#
İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ editor

YAZARIN SON YAZILARI

Çanakkale Geçilmez

Çanakkale Geçilmez

Çanakkale Zaferi Heyecan Ve İbret Verici Destandır
12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü

12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü

İstiklal Marşı’nın Kabulü
Güle Güle Başkan Tacettin Özkaraman ve Meclis üyelerimiz

Güle Güle Başkan Tacettin Özkaraman ve Meclis üyelerimiz

Taraklı siyasi tarihinden Tacettin Özkaraman’ın 3 dönem Belediye Başkanlığı dönemi tarih sayfalarına geçmek üzere.
Heyecansız Seçim Dönemi

Heyecansız Seçim Dönemi

1 Nisan sabahı’nı yaşayıp göreceğiz
20.yıla Merhaba

20.yıla Merhaba

Gazetemiz YENİGÜN 19 yılı geride bırakarak 20. yayın hayatına başlıyor.
Başkan Adayları Peşrevlerini Çekmeye Hazırlansın

Başkan Adayları Peşrevlerini Çekmeye Hazırlansın

31 Mart yerel seçimleri yaklaştıkça siyasette heyecanda artıyor.

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.