İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ Taraklı Mektubu

Taraklı’ yı Karşılıksız Seviyoruz

Taraklı’ da Hıdırlık Pilavı etkinlikleri içerisinde Taraklılı fotoğraf sanatçısı Av. Raif Karapekmez’ in sunumu ile “Geçmişten günümüze Taraklı” slayt gösterisi ve söyleşi yapıldı. Şehit Mehmet Nuri Kocabıyık parkında yapılması gereken slayt gösterisi ve söyleşi havanın rüzgarlı ve yağmurlu olması sebebiyle parktaki camekanlı kapalı mekanda gerçekleşti. Slayt gösteri ve söyleşiye ilgi oldukça fazlaydı. Zaman zaman duygusal anlarında yaşandığı gösterimden sonra Taraklılı Raif Karapekmez “Geçmişten Günümüze “konulu sunumunu yaptı. Programın sonunda ise Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman bir teşekkür konuşması ile duygu ve düşüncelerini ifade etti. Başkan Özkaraman burada yaptığı konuşmada “Yol Haritamız Bellidir” diyerek başladığı sözlerine bu güne kadar yaptıkları çalışmalarda doğru yolda olduklarını söyledi. Taraklı’nın turizm şehri olması yolunda ilçenin tanıtılması adına yapılan her türlü çalışmaları büyük özveri ile gerçekleştirdiklerini belirten Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman konuşmasında şu önemli noktanın altını belirterek çizdi Safranbolu gibi Beypazarı gibi bugün turizmden önemli kazanç elde eden yerlerin yıllar önce yolun başında bir takım sıkıntılarla karşılaşıldığını söyledi. Öncelikle yöre halkının turizmden ekonomik kazanç elde edeceği bilincinin iyice yerleştirilmesi ve belediyenin bir takım alt yapı hizmetlerini gerçekleştirmesinin ardından tanıtıma büyük emek vererek yöre halkı ile birlikte bu gün önemli bir turizm yerleri haline geldiğinden söz etti. Başkan Özkaraman’ın bu sözlerine katılmamak mümkün değil. Daha yolun başında turizmin bir ilçeye bir şey kazandırmayacağını düşünenler olmuştur. Hatta turizmden nasıl para kazanıldığını veya para kazanan insanların nasıl kazandığını eleştirenlerde olmuştur. Ama Taraklı için bu sıkıntıları kısa sürede geçiştirdiğimizi söyleyebilirim. Vatandaşlarımız tarihi evlerimizin geçmişimizi yansıtan birer değer olduğunun artık farkında. Belki pek çoğumuz görmüyor bilmiyor beklide duymadı ama evlerinde yöresel gıdalardan yapıp satan ev hanımlarımızın sayısı her geçen gün artıyor. Orhangazi çarşısı ve Yunuspaşa çarşısında satış yapan kadınlarımız, kaymakamlık Toplum merkezimizde “Taraklı Bezi” dokuyarak önce el sanatlarımıza sahip çıkan ardından ekonomik kazanç elde etmeye başlayan kadınlar ve gelecek adına daha da olumlu gelişmelerin yaşanacağı umudu. Bunlar hakikaten küçümsenecek işler değil. Keşke turizme daha evvel önem verilseydi de Taraklımıza “Yılan Balığı Üretim Çiftliği” temeli atmak yerine 2 tane ev restore edilseydi.
Açıkça ifade ediyorum. Gelecekten umutla söz ederken geçmiş içinde “keşke” dememek mümkün değil. Bu nedenledir ki Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman’ın konuşmasında belirttiği “Doğru Yoldayız” düşüncelerine aynen katılıyorum.
Belediyelerin günlük rutin işleri ne şekilde olursa olsun bir şekilde yürür. Yani çöpler toplanır, vatandaşların talepleri yerine getirilir, tahsilâtlar yapılır vs vs. Ama proje hazırlamak hazırlanan projeye kaynak bulmak ve o projeyi uygulamaya koymak hakikaten kolay değil. Beceri ister takip ister. Çünkü yapılan çalışmalar ilçenin kaderini değiştirebilecek çalışmalar.
Ne yazık ki Taraklı’ da ekonomik hayat durdu. Bu ülke şartlarından kaynaklanan durum değil. Sanayii çarşısı ilçe merkezinin dışında, hükümet konağı merkeze çok uzakta, yapımı süren yol çarşı esnafını olumsuz etkiledi. Ama gelişmeler bu olumsuzlukları kapamaya yetecek mi belli olmaz. Sadece hafta sonu yaşanan hareketlik yeterli değil. O nedenle bir an evvel Meslek Yüksek Okuluna kavuşmamız gerekiyor. Yeni yoldan ilçe merkezine girişin sağlanacağı çevre yolunun yapılması gerekiyor. Bütün bunların siyasi iktidar tarafından takibi yetkililer tarafından da icraatı gerekiyor.
Bizde dilimizin döndüğü elimizin kalem tuttuğu sürece bu icraatların gerçekleşmesi için yapmamız gerekeni yapmaya hazır olduğumuzu ifade ediyorum. Çünkü biz gerçekten TARAKLIYI KARŞILIKSIZ SEVİYORUZ.

Tekrar görüşmek dileğiyle selam ve saygılarımla.

Esen kalın.

#
İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ editor

YAZARIN SON YAZILARI

12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü

12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü

İstiklal Marşı’nın Kabulü
Güle Güle Başkan Tacettin Özkaraman ve Meclis üyelerimiz

Güle Güle Başkan Tacettin Özkaraman ve Meclis üyelerimiz

Taraklı siyasi tarihinden Tacettin Özkaraman’ın 3 dönem Belediye Başkanlığı dönemi tarih sayfalarına geçmek üzere.
Heyecansız Seçim Dönemi

Heyecansız Seçim Dönemi

1 Nisan sabahı’nı yaşayıp göreceğiz
20.yıla Merhaba

20.yıla Merhaba

Gazetemiz YENİGÜN 19 yılı geride bırakarak 20. yayın hayatına başlıyor.
Başkan Adayları Peşrevlerini Çekmeye Hazırlansın

Başkan Adayları Peşrevlerini Çekmeye Hazırlansın

31 Mart yerel seçimleri yaklaştıkça siyasette heyecanda artıyor.
Goy Goycular…

Goy Goycular…

...

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.