Geri
İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ Taraklı Mektubu

Helvacılık...

Söz ettiğim aile benim ailemdir. Yörede eski usullerde tek helva üreten imalatçı olduğumuz için bu gün sizlere helvadan söz edeceğim.

Şimdi sanayileşmiş ama eski usullerle yapılması unutulmuş mesleklerden biri de helvacılıktır.
Yurdun çeşitli şehirlerinde helva imalatı yapanlar vardır. Taraklı’da da “Kömürcüoğlu” olarak bilinen ve eski usulde helva imalatı yapan bir aile vardır.

Evet, Sevgili Okuyucular;

Söz ettiğim aile benim ailemdir. Yörede eski usullerde tek helva üreten imalatçı olduğumuz için bu gün sizlere helvadan söz edeceğim.

Tahin Helva:150 derecede kaynattıktan sonra, çöğen suyu katılımı ile çarpılmak suretiyle beyaz bir şeker ağdası elde edilir. Buna tahin katılır ve istenen kıvama gelene kadar yoğrulur. İçerisine çeşidine göre fındık , fıstık ,ceviz veya kakao ilave edilir.Daha sonra istenen kalıplara dökülerek soğutulur. Özellikle kış aylarının vazgeçilmez bir tatlısı halini alır. Besleyici ve doğal gıdadır.

Tahin: İyi kalite susam tohumları sıra ile eleme, kabuklarının soyulması ve ayrılması işlemlerinden sonra 150–200 derecede 2- ile 3 saat arasında kavrulur. Daha sonra oda sıcaklığına inene kadar bekletilir. Ardından ezilmek suretiyle hiçbir katkı ve koruyucu madde içermeksizin tahin elde edilir.Tamamen doğal olan tahin çok açık krem renginde akıcı bir gıda maddesidir..Kahvaltıda unlu mamullerde tüketildiği gibi içerisine pekmez karıştırılarak yüksek besin değerine sahip bir tatlı olarak ta tüketilmektedir.

Eskiden Taraklı çarşılarında helvacı dükkânları varmış. Bu dükkanlar fırıncılar gibi veya yarı lokanta gibi görev yaparlarmış Pazara gelen köylü öğle yemeğinde helva ve ekmek ile karnını doyururmuş. Bu günkü gibi her zaman çarşıdan ekmek alma usulüde yok.Köyden getirdiği iki dilim ekmek ve bir salkım üzüm en yaygın öğle yemeği imiş.
Ben işyerimizde çok iyi hatırlarım.Öğle vaktinde dükkanımız silme helva müşterisi olurdu.Masalar dolu olurdu.Helva sağanlarına Köpük Helva koymaya yetişemezdik..O gün pazara çocuğunu getiren öğle yemeğinde helva yedirirdi.Köpük Helvasının üzerine birazcıkta tahin döktürüp sıcacık pide veya köyden getirdiği ekmek ile iyi bir ziyafet çekerdi.

Köpük Helvası Taraklı’ ya özgü helva türüdür. Aslında bir çok yerde yapılmasına rağmen hakikaten Taraklı’ da ki helvamız çok farklıdır.

Çöğen suyunun kaynatılması ve karıştırılmasından sonra hazırlanan şerbetin de ilave edilmesinden yapılır.
Şükürler olsun dedemizden kalan bu helvacılık mesleğini sürdürebiliyoruz. İnşallah babamızın bizlere öğrettiği usullerde helva imalatı yapmayı sürdüreceğiz. Ailemizin fertleri olarak Taraklı’da tahin helva ve köpük helva imalatını sürdürdüğümüz sürece kültürcü tarihçi dostlarımız “Helva Sohbetleri” ni yazmaya kıymetli televizyoncu ve fotoğrafçı dostlarımız da çekmeye görüntülemeye devam edeceklerdir.

BİZ “HALVA” DEMESİNİDE BİLİRİZ “HELVA” DEMESİNİDE
Malumunuz Türkçede telaffuz hataları çoktur. Bu telaffuz hataları birazda ağız alışkanlıklarından ortaya çıkıyor..Neyse !!
Adamın biri “helva” ya “halva” diyormuş.
Bir dostu kendisini ikaz etmiş.
“-Aramızda neyse ama yabancı misafirlerin yanında “helva” yı “halva” diye söylemen, garip karşılanıyor.” diye konuşmuş. Arkadaşı da şu cevabı vermiş.
“-Biz “halva” demesini de biliriz “helva” demesini de

Hepinize Taraklı’dan en derin selamlarımla…Şen ve esen kalın.

#helva #facearialhelveticasans-serif #tahin #halva #ekmek #eski #ogle #tarakli #imalati #gun #usullerde #aile #soz

Yazarın Diğer Makaleleri