Geri
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Suya Sabuna Dokunmak

Bir insanı gece uyku tutmuyorsa, bunun üç sebebi vardır…

1.si gündüz işlediği kabahatten,

2.si yarın için yapacağı güzel bir işten,

3.sü ve sonuncusu, gündüz fazla uyumasındandır.

4.sü yoktur değerli okuyucularım..

Saygı değer okuyucularım, Hani bizde bir söz vardır. Suya sabuna dokunma derler, Bu söz nerede, ne zaman ve niçin söylenir… Başka bir sözde; bana ne, sana ne… Bu üç cümle eğer bir toplum tarafından sıkça telaffuz edilir hale gelmişse, o toplumun geleceği pek parlak değil demektir. Yani işlerinin iyiye gitmediğinin işaretidir. Bir başka açıdan, yanlışların gizlendiğini, doğruları söyleme cesaretinin azaldığını gösterir. İnsanlar sesli düşünememeye başlar ki, bu durum bilgi edinen insanları da doğru bilgiden mahrum bırakır. Sonuçta sahte nezaketin pirim yaptığını, yanlışların alkışlandığını ve toplumlarda her geçen gün şikâyetlerin arttığını görürsünüz. Birde sorunlarınızı ehil olmayan kişilere götürür, aldığınız bilgileri de rapor olarak yetkililere ulaştırırsanız, buda ayrı bir tehlikedir.


Günümüzde birçok kimse düşüncelerini yanlış anlaşılır diye konuşmamayı tercih etmektedir. Yüreği yana yana düşüncelerini kendine çok yakın arkadaşlarıyla paylaşarak, başkalarına anlatmaktan çekinecek, fikirlerini alay konusu olabileceği endişesi ile yutkunarak, birazda hayal kurarak, kendi kendini teselli etmeye çalışacaktır. Birde çevresinde nemelazımcılar var ise, durum daha da vahim olacaktır. Çünkü onların bir kısmı bana ne, bir kısmı da sana ne. Diyenlerdir.


 Evet değerli okuyucularım, kusurumuz olabilir. Kasıtlı olmadıkça düşüncelerimizi her platformda açıklayalım. Suya da, sabuna da dokunalım. Sudan ve sabundan uzak kalan toplumlarda kirlenme olur. Samimi olalım. Ya olduğumuz gibi görünelim, ya da göründüğümüz gibi olalım… O zaman göreceksiniz ki, geceleriniz uykusuz geçmeyecek. Mutlu yarınlar sizleri bekleyecek…


 Sağlıklı düşünün, sağlıcakla kalın…
29.06.2006


M. Ali ÇINAR


#facearialhelveticasans-serif #classmsonormal

Yazarın Diğer Makaleleri