Geri
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Kimin Umurunda

Haykır ki, ürksün o mendeburlar. Haykır ki, çekilsin şu çakallar. Haykır ki, kurtulsun geleceğin. Haykır ki cennette ayrılsın yerin…

Devleti sevmek sloganlarla olmaz. Beytülmale sahip çıkmak, laf ebeliği ile olmaz. Hele seçimden seçime nutuk atmakla hiç olmaz. Herkes kendi cebini doldurma telaşına düşmüş. Kesilen dal hepimizin oturduğu daldır beyler. Alın terimizden, doğan bebekten, yaşlı nineden ve deden dolaylı vergi olarak (KDV adı altında) kesilen paralarımızdır bunlar. Ülkemizin vergilerinin %70 dolaylı vergi diyor uzmanlar. Havuz kuruyor, kurutuluyor. İçecek su bulamayacağız bu gidişle. Bir zamanlar Orta Asya’yı da mı böyle kuruttuk acaba? Başka göçebileceğimiz bir yer var mı dünyada, mezardan başka? Bu aldırmazlık bizim huyumuz mu oldu. Nerden geldi bu necip Milletin evlatlarına bu iğrenç huy. Müslüman duyarsız olamaz kardeşim. “Haksızlıklar karşısında susan dilsiz “şeytan” dır” diyor, yüce peygamberimiz. Kur’an’nın değişmemesiyle övünmek bizlere yeterli değildir. Kur’an Yüce Allah tarafından garanti altına alınmıştır. Kur’an değişmedi ancak, bizler onun karşısında ne kadar değiştik farkında mıyız? “Bir toplum kendini değiştirmedikçe, Allah o toplumu değiştirmez.” Rad 11. “Neye layık iseniz öyle idare olunursunuz” diyor yüce peygamber… Yüzyılın en büyük şairi Rahmetli Mehmet Akif Ersoy şöyle sesleniyor “SAFAHAT’TA” kadermiş öylemi, hâşâ değil bu söz doğru. Belanızı istediniz, Allah ta verdi doğrusu bu” işte değerli dostlar. Duyarlı olan kardeşlerim, yüreği gerçekten rahatsızlık duyan can yoldaşlarım. Birlik olma zamanı gelip geçiyor. Bırakalım şu parti bu parti. Bu vatanı, bu Milleti sevenler olalım tek parti. Yani değerli dostlar, yerimiz ve düşüncemiz hangi partiden olursak olalım. Doğru bildiklerimizi haykıralım. Haykır ki, ürksün o mendeburlar. Haykır ki, çekilsin şu çakallar. Haykır ki, kurtulsun geleceğin. Haykır ki cennette ayrılsın yerin… Evet değerli kardeşlerim oturup kara kara düşünmekle bir şey olmaz. Her zaman diyorum, camilerde oluşturulan saflar, aradan düşman geçemeyecek şekilde sıklaşırken, saf saf bakalım diye değil, uyanık ve birlik olalım diye… o duruşunu sen eğer dışarıda ki yanlışlara çevirmediğin sürece, yeryüzünün düzeni bozulmaya devam edecektir. Yeryüzü yasalarını tanımadıkça, tasaların tükenmeyecektir. Laf cambazlarına kulaklarınızı tıkayın artık. Tilki ile karganın hikâyesini tekrar hatırlayın. Ne olur, eğer iyi niyetli iseniz, kendinizi küçük görmeyin. Hakkın ve hakikatin sözünü nerde duyarsanız, nerde bir yanlış yapılırsa, kimden gelirse gelsin, o yanlışa karşı duyarsız olmazsanız, düzelmenin ilk adımını atmış olursunuz. Yoksa mahvolursunuz. Bizleri oyalayan ve uyutan o kadar sihirbazlar ortaya çıkarılmış ki, şaşkına dönmüş insanlık. Alan gidiyor çalan gidiyor. Her zaman diyorum. Suçların zaman aşımına uğramasını istemiyoruz. Çalanın yanına çaldığı kâr kalsın istemiyoruz. Çalanlarla yalanların yaşayamayacağı bir ülke haline getirelim şu güzel vatanı. Yoksa rahatsız edersin, toprak altında yatan atanı.

Sonuç olarak diyebilirim ki, hepimizin büyük zarar görebileceği şu aldırmazlığı ve aymazlığı artık bırakalım. Benim sözüm, bu ülkeyi sevenlere, seviyor görünenlere değil. Allah doğruların yardımcısıdır. Ümidinizi kesmeyin. “Cennet o kadar ucuz değil, Cehennem dahi lüzumsuz değil” (sözler).

Kalın sağlıcakla değerli dostlarım.

#haykir #degerli #zaman #olalim #parti

Yazarın Diğer Makaleleri