İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ Taraklı Mektubu

Ekmek Israfımız Nedir?

Taraklı'da Ekmek Israfının Boyutları Nedir...?

Dünyanın en fazla buğday üreten ülkelerinden birisi olan Türkiye, aynı zamanda fazla miktarda ekmek tüketen bir ülke konumundadır. Ülkemizde ekmek tüketimi gibi ekmek israfının da oldukça yüksek boyutlarda olduğu ifade edilmekle birlikte, bu güne kadar kapsamlı bir çalışma yapılmadığından, israfın hangi mekânlarda ve hangi boyutlarda gerçekleştiği tam olarak ortaya konulmamıştır.

Ayrıca esas besin kaynağımız olan ekmeğin tüketimi, muhafazası ve israfın önlenmesi konusunda halkımızın tutum ve davranışları hakkında da bugüne kadar bütün ülkeyi temsil edecek ölçekte yeterli bilgi derlenmemiştir.

Acaba Taraklı’ da ekmek israfı ne boyuttadır? Bu konuda uzun zamandan beri bir yazı yazmak istemiştim.Bir takım araştırmalar yapmamız gerektiğinden yazım gecikti.Ekmeğin hem üretildiği hemde tüketildiği yerlerde araştırma yaptım.Ekmek israfının biçimi, mekânı ve nedenleri ile halkımızın ekmeğe bakış açışı ve tercihleri ve ayrıca ekmek tüketimi ile ilgili tutum ve davranış biçimleri de gerçekten çok ilginç.Ekmeğin hem üretildiği hem de tüketildiği  mekânlarda araştırmamı gerçekleştirdim.

Gerek ekmek üretim mekânları olan fırınlar, gerekse de ekmek tüketim mekânları olarak lokanta ve okul gibi kurumlar ile hanelerde yaptığım araştırmada işletme sahipleri, kurum yetkilileri, müşteriler ve hane halkları ile görüşmeler yaptım.

Ekmek üretim mekânları olarak ilçemizdeki fırın işletmecileri ile görüştüm. Lokantaların dışında dinlenme tesisleri ve Kilhamamı kaplıcalarının yanı sıra Yatılı İlköğretim Bölge Okulu ve diğer kurumlarda ekmek tüketim mekânları kapsamında da lokantalar ile bireysel ekmek tüketim mekânları olarak da büfeler ve hanelerde görüşmeler gerçekleştirdim.Toplu yemek tüketimi yapılan yerlerde kişi sayısına göre yetkililerle görüşmeler yaptım.Ekmek konusundaki tutum ve görüşlerini aldım.

.

Elde ettiğim sonuç gerçekten sevindirici.Taraklı’da ekmek üretimi ve tüketim verilerine baktığımız zaman ilçedeki ekmek israfının çok az olduğu ortaya çıkmaktadır.

Ekmek israfının çok az olmasının başlıca sebebi Taraklı’da ki hane sahiplerinin bilinçli bir şekilde ekmek tüketmesidir.

Kurumlarda ekmek israfının olmayışının sebebide üretilen farklı şekildeki ekmeklerden uygun olan ekmeğin seçilmesi ve ekmeğin tazeliğidir.

Vatandaşlarımızın birçoğu ekmeğin ambalaj içerisinde satılması gerektiğini söylerken kendisinin de açıkta satılan ekmeği satın aldığını ve bu şekilde tercih yaptığını belirtmektedir.

Sonuç olarak ülkemizde inanılmaz boyutta ekmek israfı yapılırken ekmek israfının kötü bir davranış olduğunu bunun yanında da kuruyan ekmeğin bile israf edilmediği ön plana çıkmaktadır.

Yine çok rahatlıkla söyleyebileceğim sonuç “Taraklı halkı ekmek israfı konusunda acaba sürekli bilinçlendirilmiş mide ekmek konusunda bu kadar duyarlıdır.?” Veya bu sorumuzu şöyle değiştirsek “Acaba ülkemizin neresinde bu şekilde bilinçli ekmek tüketimi yapan bir yerleşim birimi vardır”

Şunu da ifade etmek istiyorum. Yukarıda ekmek israfı konusunda verdiğim bilgilerin bilimsel değeri yoktur. Tamamen bizzat tarafımdan yapılan araştırmadır. Aksi bir görüşü de  birlikte araştırmaya hazırım.

Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum

Kalın sağlıcakla…

 

#
İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ editor

YAZARIN SON YAZILARI

12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü

12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü

İstiklal Marşı’nın Kabulü
Güle Güle Başkan Tacettin Özkaraman ve Meclis üyelerimiz

Güle Güle Başkan Tacettin Özkaraman ve Meclis üyelerimiz

Taraklı siyasi tarihinden Tacettin Özkaraman’ın 3 dönem Belediye Başkanlığı dönemi tarih sayfalarına geçmek üzere.
Heyecansız Seçim Dönemi

Heyecansız Seçim Dönemi

1 Nisan sabahı’nı yaşayıp göreceğiz
20.yıla Merhaba

20.yıla Merhaba

Gazetemiz YENİGÜN 19 yılı geride bırakarak 20. yayın hayatına başlıyor.
Başkan Adayları Peşrevlerini Çekmeye Hazırlansın

Başkan Adayları Peşrevlerini Çekmeye Hazırlansın

31 Mart yerel seçimleri yaklaştıkça siyasette heyecanda artıyor.
Goy Goycular…

Goy Goycular…

...

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.