İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ Taraklı Mektubu

Zaman Değirmen Misali...

“Ben yarattım küçük dağları” sevdası sonra birde bakmışsın ki dizler çekmez olmuş vücudun yükünü. Elinde baston, kafan çekmez olmuş dünyanın meşakkatini.


 

Gün geçmiyor ki bir ölüm haberi alınmasın. Gepegencecik insanlar kalp krizi, trafik kazası derken ölüp gidiyorlar.

Önceki günlerde Taraklı’da bir ölüm yaşandı. Yıllarca vefat eden vatandaşların mezarını kazan 80 yaşındaki Ali Berber Amcamız yine ilçede vefat eden bir vatandaşımızın mezarını kazarken aniden geçirdiği kalp krizi sonucunda hemen oracıkta hayata gözlerini yumuverdi. Oysa 2 dakika öncesi mezar kazarken bile şen ve hoş sohbetti.Hatta mezarı kazarken kazmanın takıldığı taşın bir küp olabileceğini düşünmüş büyük paralar bile hayal etmişti o anda Ali Amca.Ölüm aklına bile gelmemişti bile.

Önce size bir radyoda dinlediğim Türkçeye çevrilmiş yabancı bir piyesten söz edeyim. O piyeste yaşlı bir gardiyan ve idama mahkûm edilmiş bir adam. Hapishanede yatanlar ağır suçlulardı anlatılana göre.

Tecrübeli gardiyanla idam hükmü yemiş adam arasında şöyle bir konuşma geçiyordu. Gardiyan idam mahkûmuna, “Evlat” diye hitap ediyordu. Yanına her geldiğinde, “Nasılsın evlat” diye soruyordu. Baba havalarındaydı gardiyan. Hükümlü, “Nasıl olacağım Amca” diyordu.

Gardiyan birazda acıyordu bu genç adama. Korkuyordu da. Ölüme mahkûm olan adamla, ölümü göze alan adamın yapamayacağı şey olmaz olmayacağını çok iyi biliyordu. Ne çılgınlıklar yaşamıştı neler görmüştü… Hapishanedeki suçlulardan biri yanık dâvudi bir sesle, “hapishane seni yapan kör olsun” türküsüne benzer yabancı bir parça söylüyordu. Müzik insanın içini yiyordu.

Gardiyan 3–5 dakika yanında kalarak bu genç adamı teselli etmeye çalışıyordu. Bir gün idam mahkûmu olan adam, “Amca ben kendimden çok arkamda genç bir kadın ve beni doğru dürüst tanımayan, hatırlamayan küçük bir çocuk bırakıyorum bu beni mahvediyor. Birde insanın öleceğini nasıl öleceğini bilmesinin verdiği ızdırap varya bu beni her gün her saat öldürüyor. İdam edilsem de kurtulsam” diyordu.

Aslında düşününce, nerde, nasıl ve ne zaman öleceğimizi bilmemek insanlara Allah’ın bir lutfu “Zaman her şeyi halleder” diye bir ulu söz var. Evet, zaman değirmen misali her şeyi öğütür, halleder. En çıkmaz işleri sabırla zamana bırakmak en güzeli. Hiçbir şeyin kötülükle hallolmadığını her gün etrafımızdaki bir sürü misallerle görüyoruz. Zaman öyle bir değirmen ki insanların ömrünü bile hiç farkına varmadan yavaştan, yavaştan, inceden inceden öğütür.

İşte doğdu !! İşte okula gitti !!  Genç oldu. “Ben yarattım küçük dağları” sevdası sonra birde bakmışsın ki dizler çekmez olmuş vücudun yükünü. Elinde baston, kafan çekmez olmuş dünyanın meşakkatini. Vücut, iskelet bozulmuş sırtında koca bir kambur.

Ömrün bu hayhuyunda iyiliklerle geçmişse yaşamın, bir kaç hayır bırakmışsan arkanda, bir eser bırakmışsan ne mutlu. Unutmayalım ki en küçük, en uzun harpler yüz binlerce şehitler bırakan savaşlar bile sonunda masa başında çözülür.

Zaman öyle bir zamanki ömrün törpüsü değirmen öğütür de öğütür bizi. Her geçen gün ve saatte ömür değirmeninde buğdayın bittiği an gibi ömürde tükenir gider.

Ali Amca gibi nasıl gelip gittiğimizi anlayamayız bile

Güzel bir hayat mutlu bir yaşam, sonumuzun daha güzel olması dileğiyle.

Sevgi ve saygılarımla.

 

#
İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ editor

YAZARIN SON YAZILARI

31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerine Sayılı Günler kala…

31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerine Sayılı Günler kala…

İzzettin KÖMÜRCÜ / Seçimlerin huzur ve güvenli geçmesi en büyük temennimiz.
Çanakkale Geçilmez

Çanakkale Geçilmez

Çanakkale Zaferi Heyecan Ve İbret Verici Destandır
12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü

12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü

İstiklal Marşı’nın Kabulü
Güle Güle Başkan Tacettin Özkaraman ve Meclis üyelerimiz

Güle Güle Başkan Tacettin Özkaraman ve Meclis üyelerimiz

Taraklı siyasi tarihinden Tacettin Özkaraman’ın 3 dönem Belediye Başkanlığı dönemi tarih sayfalarına geçmek üzere.
Heyecansız Seçim Dönemi

Heyecansız Seçim Dönemi

1 Nisan sabahı’nı yaşayıp göreceğiz
20.yıla Merhaba

20.yıla Merhaba

Gazetemiz YENİGÜN 19 yılı geride bırakarak 20. yayın hayatına başlıyor.

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.