Geri
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

10’uncu Köy'e Yolculuk

Mal sahibi, mülk sahibi,
Hani bunun ilk sahibi,
Malda yalan, mülkte yalan,
Var birazda sen oyalan…

Doğru söyleyen dokuz köyden kovulur...

Hani dokuz köyden kovulanlar var ya, işte onlar 10’uncu köyün yolcularıdır. Peki, niçin dokuz köyden kovulmuşlar... İşte bu sorunun cevabını bulacağız bugün burada. Yapılan bütün araştırmalar şunu gösteriyor. 10’uncu köyün yolcuları farklı, farklı köylerden kovulanlardır. Aynı zamanda dokuz köyden kovulmuşlar... Suçları sadece yanlışları görmeleri ve doğruları söylemeleridir. Kısacası sağlamla çürüğü birbirinden ayırabilenlerdir, gördüklerini de başkalarına anlatarak onların uyanmasını sağlamaya çalışanlardır.

10’uncu köyün yolcularından en çok rahatsızlık duyanlara gelelim. Kendi menfaatlerinin esiri olmuş, kurdukları menfaat çemberini genişletmeye çalışırken kazançlarının nerden geldiği bilinmeyen , toplum üzerinde asalak olarak yaşamayı kendileri için vaz geçilmez bir görev sayanlardır.
Aynı zamanda değil bir kuşak, gelecek yedi kuşağının da geleceğini hazırlama ihtirasına kapılmıştır olanlar. Tabiî ki çevresine topladıklarına da, sanki yardımcı olacakmış havasını estirirler. Bunlar aynı zamanda haksız kazançla elde ettikleri servetin verdiği sarhoşluk ve şımarıklık içinde hayatlarını idame ettirirken, liderlik dışında da bir göreve kendilerini layık görmezler. Fikir semaları ters dönmüş bu kişiler, her zaman yönetime talip olurlar. Kendi menfaatinin dışında başka bir şey görmedikleri için, ihtiyaç sahiplerinden ve muhtaç olanlardan haberleri olmaz. Bol bol nasihat dinlersiniz onlardan. Çok çile çektiklerini ama çok çalıştıklarını, Ellerinde ki servetlerini ise başarılı olduklarının bir kanıtı olarak sunarlar. Tabiî ki bu kadar serveti olan akıllıdır. Her şeyi o bilir artık. Ondan sorulur her şey. Fakat hiçbir zaman topluma gerçek yararı olmayan bu kişiler halka sabır ve şükrü de tavsiye etmekten de geri kalmazlar…

İşte bu sermaye sahiplerinin toplum üzerindeki menfi etkilerini gören ve rahatsız olan duyarlı kişiler onuncu köyün yolcularıdır. Biz burada hakkıyla çalışan, helalinden kazanan topluma faydalı zenginlerimizi bağrımıza basıyoruz ve kutluyoruz. Allah onların sayısını artırsın...

10’uncu köyün yolcuları sadece yanlışlara karşı çıkan, doğruları her yerde savunma cesaretini gösteren, fakat haksız kazanç sağlayanlar tarafından devamlı suçlanan suçsuz insanlardır. Aynı zamanda toplumun menfaatlerini, kendi menfaatlerinin üstünde tutmayı ilke edinmişlerdir. Hep güzel olan şeyleri savunurlar. Güzel işlerin yolunu açmaya çalışırlar. Kendi için istediklerini, başkaları içinde isteyebilen şahsiyetli kişilerdir.
Allah doğruların yardımcısıdır.

Tüm okurlarıma saygılar…

#koyun #zamanda #ayni #facearialhelveticasans-serif #koyden #kendi

Yazarın Diğer Makaleleri