Geri
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Tükenen Sermayemiz

Emeğimiz karşılığında kazandığımız dünya malının karşılığı olarak tükettiğimiz ömür sermayesini hiç düşündük mü? Hepimiz dünya malı olarak kazandığımız her malın karşılığı harcadığımız ve her gün tükettiğimiz, ardından tüm bedenimizle gittiğimiz yer hakkında ne kadar bilgimiz var. Ya da ilgimiz?

Evet değerli dostlarım,

Dünyaya, yani her şeye elveda demek ne demek olduğunu hiç düşündük mü? Biliyor musunuz? Tüm sevdiklerin seni sessizce uğurlarken, bazıları gözyaşına bazılarının da kalplerinin sızısına aldırış etmeden veda etmenin anlamını anlamak ve tekrar tekrar düşünmek gerekir diye düşünüyorum. İnsan için en değerli sermaye ömür sermayesidir. Yolun sonuna gelen bir kişiye tekrar baştan başlatacağız dense ve karşılığı istense bütün kazandıklarını verir ve kazanacaklarından da vermeyi taahhüt eder. Ben şahsen öyle düşünüyorum. Sizlerinde buna katılacağınıza inanıyorum. Ancak bu kadar değerli bir sermayenin tükenip gittiği bir yerde insan niye çoğu işe yaramaz işlerle ömür tüketir? İşin farkında olanlara bir sözüm yok. Çünkü onlar her günün muhasebesini yapar ve her şeyi bilerek uygularılar. Karınları aç kalsa da gözleri toktur onların. Kendileriyle barışık yaşarlar. Onlara bakanlar onlara şaşarlar.
Evet, dostlar, malı sırtında taşıyanla malın sırtında yaşayan aynı değildir. Sizce hangisi daha kârlı acaba? Asırlarıdır dünya aynı dünya yani gemi aynı gemi, değişen yolcuları ve tayfaları. Hep değişti durdu bu güne kadar. Kavgalar hep aynı. Bir taraf mal yığma peşinde ömür tüketirken, bir tarafta geçim derdine düşürülmüş insanlarla dolu. Dün dedenizin malı çoktu sen de çocuktun. Bu gün elinde bir şey yok. Her zaman dedelerin elinde mal bulunmaz. Yarında bu böyle olacak. Çok sevdiğin evlatların hatta torunların için bile yaptığın hazırlıklar bir saman yığını gibi savrulan rüzgârda yok olup gidecek. Bazıları şahit olacak bu savruluşa. Bazılarının ömrü yetmeyecek bu oluşa. Hayatın gerçeği böyle dostlar. İster kabullenir muhasebenizi yaparsınız, isterseniz üç kuruşa meyleder ona taparsınız. Mal cepte iman kalpte olursa yolun doğru demektir. Tersi olursa inanın felakettir.

Sonuç olarak diye biliriz ki, güneş doğmayan kapıdan içeri girmeden aklımızı başımıza alalım. Kazancımız helalinden, yaşantımız güvenli olsun. Kazandığımız her malın hesabını verebilelim. Kefenin cebi yok diyenler bile cep diktireceklermiş gibi dalmışlar gidiyorlar sonsuzluğa. Dünya her geçen gün arkamızda kalırken ahirete her gün bir adım yaklaşmaktayız. Onun içindir ki, ne mutlu diyorum ve kutluyorum, iki hayatı da bilen ve ona göre yaşayan basiretli insanlara. Ölmeden önce ölmeyi bilenlere… Hayatın iki yüzünü açık seçik görebilenler. Gidenlerden ibret alıp kendilerine çeki düzen verebilenlere… Allah bizleri gaflet ve delaletten uzak kılsın. Ölüm gelmeden önce hayatın, hastalık gelmeden önce sağlığın, ihtiyarlık gelmeden önce gençliğin ve fakirlik gelmeden önce zenginliğin değerini ve kıymetini bilenlerden eylesin. Kalın sağlıcakla değeri dostlarım #dunya #gelmeden #ayni #yok #gun #omur #mal #tekrar #degerli #malin #kazandigimiz

Yazarın Diğer Makaleleri