Geri
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Ders Alınacak Hikâye

Yalancılık yakışmaz,dünyada müslümana,
Sağlam bir gemi ile,gelmişiz bu limana,
Sağlam ayrılalım, hepimiz bu rıhtımdan,
Alnımız ak çıkalım, gerçek yüce dîvâna.

Dağların kıralı aslan uzun bir ömür yaşadıktan sonra yaşlanmış. Tabiî ki nede olsa dağların kralı. Her hizmet onun için, ondan güçlüsü yok. Astığı astık. Kestiği kestik. Tabiî ki zaman gelmiş, gün geçmiş, dağların kralı aslan yaşlanmış. Ava çıkamaz olmuş.


Bir ilan vermek geçmiş aklından. Durur mu aslan, hemen ilanı hazırlatmış ve yayımlamış.“BU ZAMANA KADAR ÇOK CANYAKTIM, ARTIK BARIŞ İLAN EDİYORUM. KİMSEYE DUKUNMAYACAĞIM" DEMİŞ. Aslanın bu ilanı, bütün dağlarda yankılanmış...Gün gelmiş gün geçmiş,ortalıkta kral yok.Tilki meraklanmış."Acaba krala ne oldu " demiş..”Ortalıklarda epeydir yok.” "Bakalım şunu bir ziyaret edeyim" demiş... Düşmüş yollara, varmış sarayına.


 Sarayına varıncaya kadar çıt yok, her taraf sessiz ve ıssız imiş.” Nerde kaldı o eski kükreyen aslan acaba” demiş. Usulca içeri dalmış. Birde ne görsün gerçekten Kral köşesine çekilmiş. Uslanmış, sanki bütün yaptıklarından pişman olmuş bir hali var. Her halde aslan tövbe etti galiba demiş.
 
Tilki "kralım sana ne oldu? Böyle bir işe nasıl karar verdin. “Bu bütün hayvanlar için çok büyük bir bayram” demiş. “Artık bu günü her yıl kutlarız” demiş.


Tilki sormuş, “peki bu işe nasıl karar verdin”.demiş.Kral cevap vermiş: "yeter artık can yaktığım, bundan sonra kimseye dokunmayacağım" demiş..."


Hem sen neden o kadar uzak duruyorsun ki, gel de seni şöyle yakından göreyim" demiş…
 
Tabi ki tilki bu arada boş durur mu.Etrafı incelemiş...ve demiş ki,krala..."İYİ GÜZELDE" demiş..."ŞÖYLE BAKTIM YANINA GİDEN İZLERDEN GERİYE DÖNEN HİÇ OLMAMIŞ"

Saygılarmla...


 M.Ali ÇINAR
Eğitimci-Yazar
 

#facearialhelveticasans-serif #demis #strongaslanstrong

Yazarın Diğer Makaleleri