Mustafa Özbilge Mustafa Özbilge Dıngılım

Aynalarda Seyrederim Halimi

Tarih dediğimiz şey, zülfün üstünde dolaşan kuru dikenlerin parlayıp parlayıp sönmesi...

Hangi rüzgârın, bu şehre doğru esmeye zorladığını sorgulayalım bizi. Çünkü rüzgâr, sadece felaketlerin taşıyıcısı olarak değil, bereketin geniş zamanlarında, muhtelif cihetlerden müjdeci ayaklarla gelip, kulağı kirişte gönüller için özlem haberlerini de yetiştirmektedir.

Ve temiz bir güne başlanacaksa sokaklarda, fecrin rüzgârının zülfünle uğraşmasının bilincini tekrar tekrar aşılamalıyız mahallemizin serseri çocuklarına.

Çocuklar ki bilsinler, zülfünden tek bir telin nelere kadir olduğunu. Perişanlığında seyretsinler, gönülleri düğüm düğüm bağlanmış âşıkların divane ahvâlini.

Tarak ise haddini bilmeli evvela, böyle gönüllere ilişemezliğini yana yakıla öğrenmeli. Tarih dediğimiz şey, zülfün üstünde dolaşan kuru dikenlerin parlayıp parlayıp sönmesi, zorba küllerin rüzgâra karşı serpilmesini yap-boz yapan bir anlatı değil mi ki?

İbretlik bir okumadan hissedar kılınacak taraklar ancak, vaktin tükenen bu son diliminde, kurtuluş ipine tutunmanın neşesini yaşayacaklar; aksi halde, âşıkların ne şakası ne de şaklabanlığı vâkidir.

Tarağın dişlerinin zülfünden kıracağı her bir tel, bir güç gösterisine, aptalca bir özgüven şovuna dönüşebilir. Bu durum, tarağın muzafferiyetinden değil; âşıkların akan kanın hesabını yapmayacak kadar, kendi kanlarını cömertçe sel sebil kılmalarındandır.

Yollar içerisinde, tek yol kalıyor tarağa. Mademki kendini zülfe bağlı kılıyor, mademki âşıklarla karşılaşması mukadderdir; yapacağı şey, âşıkların zülfe bağlanışı gibi: tedbiri terk edip, takdiri derk eylemesidir. Kendisini, nefsin köleleştirici iktidar ipinden kurtarmasıdır.

Gece, varlığı örtecektir her şeyi örttüğü gibi; ama sönmeyen meşaleleri aydınlatacaktır âşıkların kanaat lokmalarının eşliğiyle sundukları. Onlar ki ateşlerini güneşte tutuşturup, ayda seyredebilmeyi öğrenenlerdir. Onlar ki aşk pazarında kıymet biçilmez bir hayatı terk etmenin, karlı bir ticaret olduğunun bilinciyle bezirgânlık yapmaktadırlar sermâyesiz.

Rüzgâr her üfürüşünde, zülfünden farklı bir bağı çözmekle uğraşırken, etrafa saçılan misk ve anberin kokusunun, dünya çiçeklerinin elvanında asla görünemeyeceği, sâdıkane bir imanla kabule şâyândır.

Nereden bakarsan bak, hangi aynadan seyredersen seyret; boyun eğdirici bir bezek, itaat ettirici yaseminlerle süsleyerek, suların tabakalaşmış buzlarını çatlatmaktadır.

Gece, gündüze doğru yol almaktadır.

 

#
Mustafa Özbilge Mustafa Özbilge editor

YAZARIN SON YAZILARI

Uçmak

Uçmak

Mustafa Özbilge'nin "Uçmak" şiiri
Seçimi Kararsızlar mı Belirleyecek? (23)

Seçimi Kararsızlar mı Belirleyecek? (23)

Türk milleti, en kararlı olduğu dilinde bile bî-karar duruma düşürülmüştür. Dilinde bî-karar kılınan bir milletin ise hiçbir alanda istikrârı temin etmesi mümkün görünmemektedir.
Kardanadam

Kardanadam

...
Taraklı'nın İstiklâl Madalyaları (22)

Taraklı'nın İstiklâl Madalyaları (22)

İstiklal Marşında ifadesini bulan "en son ocak" apartman dairesinden tütmeyecektir.
Belediye Başkanları Muhtar Olabilecekler mi? (21)

Belediye Başkanları Muhtar Olabilecekler mi? (21)

Kararsızlığın, belirsizliğin hâkim olduğu anlarda dahi onların uykuları; kilitlenmiş "hayır" kapılarını açabilen istihâre uykusudur.
Şeytan Boşaltır

Şeytan Boşaltır

...

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.