Abdurrahman ZEYNEL Abdurrahman ZEYNEL Kalem

Terbiye

İnsan hayatı;çocukluk ve gençlik döneminde alacağı eğitimin kalitesine, anlayış ve görüşlerine göre şekillenir.Bu nedenle terbiyeli çocuk,güzel çocuktan güzeldir.Terbiye ;ruhun ve maneviyatın güzelliğidir.,terbiyesiz kalmışlardan nefret etmek yerine ,onları eğiterek topluma kazandırmak,dışlamak veya acımaktansa toplumsal değerleri kullanarak faydalı birey haline getirmek amaç olmalıdır.

Asıl terbiye; çocuğun, kabul edilen iyi hisler içinde büyütülmüş olması, fikri, zihni, ruhi duyguları gelenek ve görenekler doğrultusunda eğitilmesiyle sağlanır.

Terbiyenin bedene ve fikre ait kısımlarını herkes düşünebilir. Fakat asıl işe yarayan terbiye hissinin ne olduğunu ve nasıl bilindiğini idrak etmektir. 

Ruhları ayna gibi parlak, fotoğraf gibi tesirli olan çocukların ilkokulu evleri, ilk mürebbiyeleri de anneleridir. Onun için anneler yüksek seviyeli, kültürlü ve yüksek erdemlerle donatılmalıdır.

Çok defa kıyafet hissi; hisde kıyafeti tasvir eder. Kıyafet yapmacık bile olsa hal ve hareket hisleri açığa çıkarır. Ortaya konan tavırları, iyi veya kötü fikir ile hislerdeki terbiyeyi gösterir.

Milletin gelişip büyümesinin en doğru ve enkestirme yolu hislerdeki terbiyenin olgunlaşmasıyla mümkündür.

Kız, erkek ayırımı yapmadan herkes okutulmalıdır. Zihinler; şiirle, romanla, edebi sanatlarla süslenmeli, edeple, ahlakla güzelleştirilmelidir. Fikre sağlamlık, ruha metanet, azme kuvvet verecek mevzularla nakış nakış işlenmelidir. Böylece millet; kalpleri kuvvetli, fikirleri sağlam bireylere sahip olur.

Kızlarımızı birer çiçek gibi terbiye edip, incelik, nezaket ve erdemlilik içinde hayatını devam ettiren, topluma faydalı örnek insanlar olarak yetiştirmezliyiz.

Terbiye başlı başına bir güzelliktir. Yüce duyguları takdir, fikrin hakiki terbiye ile aydınlatılmş olmasına bağlıdır. Zengin serveti, fakir; güzelliği ve terbiyesi için sevilir. Cahil terbiyeli ise sevilir. Âlim terbiyesiz ise sevilmez. Bu asla unutulmamalıdır.

İnsanlar, erdemli, anlayışlı, yüce duygulara sahip olmakla insan olur. Büyüklükte söz sahibi olamayan, büyüklük fikri taşımayan toplumlar ve milletler yok olmaya mahkûmdur. Büyüklük fikri, din hissi, vatan, millet ve namus hissi demektir. Danilewskinin deyimiyle “bir millet yeryüzünde ikinci millet olmayı kabul ederse yok olur”.

Bir milletin ıslahına, kötülerim imhasıyla değil, çocukların iyi bir eğitim ve terbiye süzgecinden geçirilmesiyle işe başlanmalıdır. Ninni çocuklara ilk önce verilen terbiye hisleridir. Çocuk; kulaklarında inleyen ninni nağmeleriyle büyütülürse milletin geleceği de o kadar iyi olur.

Sosyal terbiyede birlik ve beraberlik göstermeyen millet başka milletler tarafından yutulur. Galip milletin kültürü içine girerek ona benzer. Çünkü terbiye, terbiyeyi, medeniyet medeniyeti yutar.

Sosyal terbiyeye sahip milletin kendisi melek, vatanı ve evi cennet olur.
Terbiyeli insan her lafı düşünmek için dinler. Reddetmek için değil. Bu insana güven ve saygınlık kazandırır.
Terbiyeli adam, günün adamı değil hakikatin adamıdır. Günün adamı olan gün değiştikçe değişir. Hakikatin adamı ise hiç değişmez, aynı kalır. Günün adamı isimsizdir. Gerçeği insanların nazarında değil, hakikatlerin nazarında arayandır. Doğrunun eğrisi, Eğrinin doğrusuda eğridir.

Sonuç olarak cemiyet, toplum ve millet için terbiyeli, edepli, ahlaklı, moral değerleri yüksek çocuk yetiştirmek Ana ve babanın başta gelen vazifesidir. Ancak mahalle, şehir, basın ve yayın araçları, Devletin, kamu kurumlarının görevi ana ve baba tarafından yetiştirilen çocukları korumak ve kollamak olmalıdır. Ailede aldığı terbiyeyi yükseltmektir.
 Çünkü “çocuk aziz terbiyesi ondan azizdir”.
#
Abdurrahman ZEYNEL Abdurrahman ZEYNEL editor

YAZARIN SON YAZILARI

Heybeliada Papaz Mektebi Ve Rum Okulları

Heybeliada Papaz Mektebi Ve Rum Okulları

Radikal İslamcıların Değişimi

Radikal İslamcıların Değişimi

Azınlık Ve Misyonerler, Ve Osmanlının Yıkılışı

Azınlık Ve Misyonerler, Ve Osmanlının Yıkılışı

Azınlık ve Misyoner Okullarının Osmanlının Yıkılışındaki Rolleri
Tuzak Ve Provakatör

Tuzak Ve Provakatör

Osmanlı Pay Edilirken

Osmanlı Pay Edilirken

Aziziye Tabyaları, Nene Hatun Ve 9 Kasım Ruhu

Aziziye Tabyaları, Nene Hatun Ve 9 Kasım Ruhu

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.