İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ Taraklı Mektubu

Tarzan Ali’nin Yeri

Geçen günlerde yakın bir dostum ile otomobil ile seyir halindeyiz. Hem ziyaret hemde ticaret yapacağız. Yanımızda Amerika’dan gelme bir arkadaşımız. Derin bir sohbete daldık. Taraklı Geyve arasında yapımı devam eden yol çalışmaları hakkında konuşuyorduk. Derken yol güzergâhında Soğuksu köyüne geldik. Buradaki küçük bir restorandın önünden geçince ondan söz ettik.Arkadaşlarla sohbette bu restorandın güzelliğini anlatmıştım, kısa bilgiler vermiştim onlara. Evet… Yol üzerinde “Tarzan Ali”nin yerinden söz ediyorum. Yol uzun olunca farklı konuları da konuştuk arkadaşlarla. Gece geç vakitte Taraklı’ ya başka arkadaşlarımızın da aramıza katılımıyla geri dönüşümüzde arkadaşlarım araç içerisinde yorgunluk uykusuna daldığımı hissetmiş olmalılar ki bir ara kendi aralarındaki sohbette “Tarzan Ali” kendini akşam üzeri ağaca asmış !!” dediler.Bu lafı duyunca yarı dalgın halde başımı yasladığım koltuktan kafamı kaldırarak “Hadi ya ne zaman olmuş?” diye irkildim.Zaten yanıtları hazır. Adamlar bir anlatmaya başladılar ki meğer bizim “Tarzan Ali” intihar etmiş sözde. Anlatılan koşullar içerisinde inanmamak elde değil. Az sonra “Tarzan Ali” nin yerine gelince aracın ön tarafında oturan arkadaşım “İşte Tarzan Ali’nin asılı bedeni” diyerek otomobilin farlarının da yardımıyla gösterdi. Ağaçta asılı duran maket “Tarzan” ismi ile bütünleştirilen bir insan maketiymiş.Hep insanlara biz “Yalaza” yapacak değiliz ya vakti saati mi olur “Yalaza”nın aslında asıl dertleri beni uykudan uyandırmakmış.Doğrusunu söylemek gerekirse “Tarzan Ali” nin kendisini asması hadisesi beni farklı bir nedenle ilgilendirmişti.Hakikaten bu mekanda üretimini yaptığım Köpük Helvası satışı çok fazlaydı.
Önceki gün “Tarzan Ali” nin yeni mekânına uğradım. Söz ettiğim eski mekanını yol çalışmaları nedeniyle kapatmak zorunda kalmış, Acaba “Tarzan Ali” iple kendini nereye asmış diye baktım yeni mekânda göremedim. Kendisine sordum “Hani nerede senin sembol “Tarzan Ali” maketi dedim. Belirleyeceği yere mutlaka asacağını söyledi.
Ve mekânı baştan aşağıya gezdim. Mönü ve lezzetleri inceledim. Daha önce Muhtar Süleyman’ın yerinde hizmet veren işletme şimdi yol kenarında hizmet veriyor. Dış alan teras üzerinde. Üzeri brandalı, gölgeli. Zaman zaman burası çok güzel bir esinti alıyor. İç alan yemek salonu ve çay salonu. Hareketli bir mekan. Ailelerin, gençlerin çalışanların ve şoförlerin uğrak yeri. Taraklı’dan ve Geyve den özellikle hafta sonu öğle ve akşam yemeklerine gelinebilen bir mekan. Temiz. İşletmecileri Nevin hanım ve eşi Ali bey. Canla başla çalışıyorlar. Uğradığımda sadece çay içip ayrıldım. Ama mutlaka gidip dış mekânda yemek yiyeceğim. Yine bu mekân kalabalık yemekler için, zamanınız dar ise veya mesai arası veya bir yemek molası vermek için ideal bir mekan. Değerli bir dostumun bana bu mekânı övmesi bana görüşlerimi yazma şansını verdi.
Son olarak “Tarzan Ali”nin işletmesinde şu anlamlı sözü de sizlere aktarmak isteri
“Durursan sende tok, bende tok
Durmazsan sende aç, bende aç”

#
İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ editor

YAZARIN SON YAZILARI

Çanakkale Geçilmez

Çanakkale Geçilmez

Çanakkale Zaferi Heyecan Ve İbret Verici Destandır
12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü

12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü

İstiklal Marşı’nın Kabulü
Güle Güle Başkan Tacettin Özkaraman ve Meclis üyelerimiz

Güle Güle Başkan Tacettin Özkaraman ve Meclis üyelerimiz

Taraklı siyasi tarihinden Tacettin Özkaraman’ın 3 dönem Belediye Başkanlığı dönemi tarih sayfalarına geçmek üzere.
Heyecansız Seçim Dönemi

Heyecansız Seçim Dönemi

1 Nisan sabahı’nı yaşayıp göreceğiz
20.yıla Merhaba

20.yıla Merhaba

Gazetemiz YENİGÜN 19 yılı geride bırakarak 20. yayın hayatına başlıyor.
Başkan Adayları Peşrevlerini Çekmeye Hazırlansın

Başkan Adayları Peşrevlerini Çekmeye Hazırlansın

31 Mart yerel seçimleri yaklaştıkça siyasette heyecanda artıyor.

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.