Geri
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Aynı Gemide Yolcuyuz

Ateş düştüğü yeri değil çıktığı yeri de yakar.
Gemi batarsa hepimiz batarız. Birbirimizi yiyerek hiçbir yol kat edemeyiz. Gemide bulunanların hiçbirisi bu didişmelerden karlı çıkacağını zannetmiyorum. İç barışı sağlamadan iç huzurunda bulunabileceğini sanmıyorum. Barışın olması için hoş görünün öne çıkması gerekir. Gereksiz yasaklamalarla bir yere varmamız asla mümkün değildir. Örnek mi istiyorsunuz atalarımız Osmanlı İmparatorluğunu altı yüzyıl üç kıt’a da hüküm sürdürmüş. Neydi acaba onları altı yüzyıl ayakta tutan. Osmanlı İmparatorluğunu hangi güçler bölüp parçaladıysa bu gün aynı güçler aynı mücadelelerini sürdürmektedir. Nefsi ihtiraslarımızı tatmin için yapacağımız mücadele kimseye yarar getirmeyeceği gibi, kendimize de yarar sağlamayacaktır. Sağduyunun hâkim olmasını hep beraber sağlamak durumundayız. Bizi bizden başkaları kurtaramaz. Eksiklerimizi söyleyelim. Daha iyiye gitmenin yollarını araştıralım. Kavga etmeden. Elimizden gemi gitmeden… Sabırla sürurla güçlü bir şekilde muasır medeniyet yolunda devam edelim. Üzerimizde oynanan oyunların farkında olarak tabiî ki eksikliklerimizi istişareyle giderelim. İşin kabuk kısmıyla değil, iç kısmıyla ilgilenelim.

Değerli dostlarım,

Eğitimle kalkınma doğru orantılıdır. Eğitimde bir an önce reform yapmak durumundayız, mutlaka bir devlet politikası oluşturmalıyız. Eğitimde yapılan hatalar bir toplumu geriye götürür. Yetişen neslinizi çağın sorunlarına cevap verecek bir yapıda yetiştiremezseniz yok olmaya mahkûmsunuz. Önce elinizden ekonomi gider, ardından da hepimiz gideriz. Siyasetçilerimiz kısır çekişmelerden bir an önce vaz geçmeli ve toplumu gereksiz konularda germemeli. Adalet siyasetten uzak olmalı, güçlülerin elinde bir tuzak olmamalı. Suç işleyenin cezası verilmeli. Suçlunun tarafı olunmamalı. Haksız yere de insanlar yargılanmamalı. Aramızı açacak olumsuz davranışlardan kaçınmalıyız. En önemlisi birbirimizi sevmeliyiz. Ülke menfaatleri için ne varsa elimizden geleni sarf etmeliyiz. Kısacası bu cennet vatanın değerini bilmeliyiz.

Değerli dostlarım,

Bu vatan üzerinde yaşayan, dini dili, ırkı ne olursa olsun bu ülkeyi seven ve emek sarf eden her insan birinci sınıf insan kabul edilmeli ayrımcılığa, kayırmacılığa son verilmeli. Eğer gelecek neslimizin barış içinde yaşamaları isteniyorsa. Aynı zamanda paylaşımı hakça yapıp pastadan her kes hak ettiğini almalı gasp ettiğini değil. Emanet ehline verilmeli ve toplum dirilmeli. Sizdendi bizdendi görüşü rağbet görmemeli. Çünkü biz aynı geminin yolcularıyız. Gemi batarsa hepimiz batarız. Bundan hiç birimiz karlı çıkmaz. Düşmanlarımızı sevindirir atalarımızı da üzeriz. Kısacası boğaz boğaza değil Omuz omuza olmamız gerekiyor.

Sonuç olarak diyebiliriz ki, Ateş düştüğü yeri değil çıktığı yeri de yakar.
#ayni #yeri #verilmeli #hepimiz #gemi

Yazarın Diğer Makaleleri