Geri
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Bu Gemi Yürümez

İçi paslı, dışı cilalı, oldukça da pahalı ama, bu gemi yürümez. Kaptanı ayyaş, yolcusu sarhoş, mürettebatı uykuda, yan kesiciler olta atıyor güvertede.

Yine kara bir tablaoyla çıktın karşımıza demeyin. Biraz vicdanınız varsa lütfen biraz dinleyin. Acaba ne olacak diye de beklemeyin. Üzerinize bir vazife var ise ihmal etmeyin. Sahi geceleri kaçınız rahat uyuyabiliyor? Balkona çıkıp gece oturup sigara yakıyor musunuz? Hiç çay demleyip gecenin sat üçünde balkonda içtiniz mi? Neden uykunuzun kaçtığını ara sıra da olsa uyku tutmadığının sebebini araştırdınız mı? Yoksa uyku ilacınızı alıp uyudunuz mu? Yada TV kanallarına takılıp oyalandınız mı?Aslında uykunuz kaçıyor ise bundan korkmayın. Ancak kabahatlarınızdan dolayı uykunuz kaçıyorsa bunu nefsinizle hesaplaşarak anlaşabilirsiniz. Bunun dışında niye uyuyamıyorum diye dert edinmeyin. Bol uyuyanlardan da uzak durmanızı öneriyorum sizlere. Uykunuz kaçıyorsa şükredin, şükredin diyorum çünkü siz halâ duyarlı bir kişisiniz. Bu akşam yine hiç uyumadım diyenlerle dost olmaya, bir araya gelmeye çalışın. Dünü, bu günü ve yarını değerlendirin. Bizden de ne olur demeyin. Kendinizi keşfedin ve duyarlı insanlarla bir araya gelip grup oluşturun. Dünyayı idare edenlerin 12 kişi olduğunu biliyormuydunuz? Niceliklerin işe yarmadığını niteliklerin hep kazandığını aklınızdan çıkarmayın.

Değerli dostlar,

Hepimizin kendimize göre geleceğimiz için bir şeyler yapabilme olanağı vardır. Kendimizde güven oluşturalım. Hak ve hakikatler için üzerimize düşen her vazifeyi yapmaya çalışalım. Rüzgâr ne taraftan eser se o yana dönmeyelim. Hiç kimse bu ülkenin üvey evladı değildir. Aynı zamanda da ülkemiz birilerinin çiftliği de değildir. Üç kuruşluk menfaatların peşine düşerek geleceğimize ihanet etmeyelim. Eksik gördüğümüz, yanlış bulduğumuz her işe burnumuzu sokalım. Sana ne, bana ne felsefesinden vaz geçelim. Yıllardır bizlere hep bu felsefe dersi verildi. Suya sabuna dokunma dediler kirlendik. Bana ne sana ne dediler tükendik. Ama yinede geceleri uykumuz kaçıyorsa halâ bir umut var demektir. Onun üzerini de kendimiz örtmeye çalışmayalım. Soralım sorgulayalım.

Evet dostlar,

Sonuç olarak diyebilirim ki, zararın neresinden döner isek kârdır. Daha fazla umutsuzluğa kapılıp ne olursa olsun deme noktasına gelmeden çevremizdeki duyarlı insanlarla bir araya gelip bir güç oluşturalım. Doğru bulduğumuz her şeye destek, yanlış gördüklerimize de köstek olalım. Hepimizin geleceği, yavruları var. Dünya acımasız. Zayıf kalan vücuda nasıl mikroplar saldırıyor ise, gelişemeyen toplumlara da öyle saldırılıyor. Buna örnek vermek gerekmiyor çünkü her gün yaşadığımız olaylar bize canlı örneğini sunuyorlar. Bizim yapacağımız iş ise gaflet uykusundan uyanıp, kendimize gelip neler yapabilirim düşüncesinden yola çıkıp neler yapabiliriz fikrine layık olmaktır.

Hepinize saygılar sunarım.

#gelip #araya #duyarli #kaciyorsa #uykunuz

Yazarın Diğer Makaleleri