Fahrettin YILDIZ Fahrettin YILDIZ Vahyin Aydınlığında

Yüce Kur’an’ın İnce Taktiği

Kur’an’ın indiği dönemde, Allah’ın yanı sıra başka tanrılara inanç, inkar edilemez bir gerçekti. Ancak Kur’anla birlikte bu çağ sona erdi. Çünkü Kur’an nazil olduğu zaman dilimi içersinde toplum ve hayatla canlı bir ilişkiye girip insan hayatında oluşan problem ve sorunlara cevap verip çözümler üretti; yerleşik şirk değerlerine de ciddi eleştirilerde bulundu. Bu yüzden o, nazil olma sürecinden itibaren Mekke’de ciddi bir gündem oluşturdu. Bu yüzden de başta elit tabaka olmak üzere Mekke’nin müşrik halkı, yerleşik şirk değerlerini de arkalarına alarak Kur’an’a ve Hz. Peygamber’e karşı çıkıp itirazlarda bulundular. Kur’an ise onların bu itirazlarını ciddiye aldı, onlara verdiği ikna edici cevaplarla da etkinliğini giderek artırdı.
Artık bundan böyle Kur’an’da anlatılan, tarif ve tavsif edilen Allah uzaklarda değil, insana şah damarından daha yakındı. İnsan eli yapımı küçük tanrılara ve putlarla kuşatılmış bir Allah tasavvuruna yer yoktu. Zira tanrılar çoktan ölmüş geriye sadece Allah kalmıştı. Bu durumda insandan istenen ve beklenen, Kur’an’ı yol haritası edinip tevhidle hak dine girmek ve İslam’la şereflenmekti.
Kur’an insanı yeniden inşa ederken, ahlaki temizliği temel ilke olarak İslami hayatın merkezine yerleştirdi. Böylece “elit zihniyet”in yerine “etik zeka ve deha”ya sahip bir nesil oluşturdu. İşte yüce Kur’an’ın ince taktiği bu oldu.

Hüç kuşkusuz herhangi bir dini, inancı ve düşünceyi yayma söz konusu olduğunda, o inancın ve fikrin öncüsü büyük önem arz eder. Tevhidle İslam’a girme çağrısının öncüsü Hz. Peygamber’dir. Onun davasına olan sarsılmaz inancı da oldukça dikkat çekicidir. Çünkü o, dünyevi hiçbir destek olmaksızın tek başına tamamen materyalist ve putperest olan bir çevrede tevhid hareketini başlatmış, Kur’an’da ilan edilen ilahi iradeye büyük bir heyecanla cevap vermenin en güzel örneğini ortaya koymuştur. O halde Müslüman’a da tıpkı bu büyük ve tek önderi Hz. Muhammed gibi hareket etmek düşüyor. Öyleyse Müslümanlar olarak egemen güçler tarafından revize edilmiş dine değil, Kur’an’da bulduğumuz ve son resulden duyduğumuz gerçek İslam’a sarılıp dinî ve dünyevi hayatımızı çağdaş putlardan ve onların virüslerinden korumak olmalıdır. Aksi halde “karşı çıktığımıza benzeme ve onu benimseme” hastalığına yakalanırız. Nitekim bugün Müslüman olarak anılan, ancak bununla yetinmeyip kendileri için yeni model arayan bazı kesimler, “mütevazı kapitalizmi” İslam’ın bünyesine yerleştirebiliyorlar. Rahat bir hayat istemek herkesin hakkı iken maddi dünyanın nimetlerine ve her şeyin en iyisine sadece kendilerini layık görebiliyorlar. Mevcut dünya düzeninin öğrettiği ve dayattığı kapitalist kültürün, ihtiyacı değil israfı esas alan propagandasından etkilenerek saray yavrusu konutlarında sadece vatan ve millet düşmanlarını değil servet düşmanlarını da kahretmesi için Allah’a yalvarıyorlar. “Ey peygamber! Altın ve gümüş biriktirip de Allah yolunda tek kuruş harcamayanları korkunç bir azapla uyar.” (Tevbe 9/34) emrine uyarak kendilerini uyaran; antikapitalist bilincin sembolü ve İslam ümmetinin yitik vicdanı haline gelen Müslüman şahsiyetlerden hoşlanmıyorlar. Bütün bunlar, Müslüman kitlelerin yaşadığı kırılmayı ve gelinen yol ayrımını açıkça ortaya koyuyor.

Sonuç olarak, Kur’an-ı Kerim Allah’a kulluk talimatnamesidir. Onun talimatı doğrultusunda yapılan her iş ve faaliyet de ibadettir. Allah, Kur’an’la insanı denemek; onun basiretini açmak ve sabrını ölçmek istemektedir. Kur’an’dan sıkılan insanın imanında sorun var demektir.
#
Fahrettin YILDIZ Fahrettin YILDIZ editor

YAZARIN SON YAZILARI

Kur'an a Çağrı 4

Kur'an a Çağrı 4

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 21.02.2019 ( BAKARA SURESİ 164-167)
Kur'an ın Çağrısı 3

Kur'an ın Çağrısı 3

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 29.11.2018( BAKARA SURESİ 130-141)
Kur'an ın Çağrısı 2

Kur'an ın Çağrısı 2

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 01.11.2018( BAKARA SURESİ 122-129)
Kur'anın Çağrısı

Kur'anın Çağrısı

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN Çağrısı 22.11.2018( BAKARA SURESİ 130-141)
Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 11.10.2018 ( BAKARA SURESİ 113-121)

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 11.10.2018 ( BAKARA SURESİ 113-121)

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 11.10.2018 ( BAKARA SURESİ 113-121)
Fahrettin YILDIZ, BAKARA SURESİ, 20.04.2018

Fahrettin YILDIZ, BAKARA SURESİ, 20.04.2018

Fahrettin YILDIZ, BAKARA SURESİ, 20.04.2018

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.