Mustafa Özbilge Mustafa Özbilge Dıngılım

Tılfındır'dan Hisar'a Savruk Bir Bakış

Ruhum, bütün tahassüsünü orucun sırtına yükleyerek yol aldı.

Şehirle yakınlık kurmak, şehre rengini veren tüm tonları keşfetmek çabasında olan ben; ceplerime doldurduğum renklere yenilerini eklemek heyecanıyla şehrin hâkim tepesi olan Tılfındır Tepesi’ne tırmanıyorum.

Umuyorum ki şehir; sokak aralarında, konaklarında, geniş avlularında, han, hamam, kahvehane, çarşı, aşevi, camii, taziye evlerinde, düğün meydanlarında ve insanlarında sunduğu cömertliği; yukarıdan, bu şehri her cephesiyle görebilen ulu bir mekânından daha ziyade sunacaktır bana.

Tılfındır Tepesi, parka dönüştürülmüş bire tepedir. Fıskiyeli havuzların, çimenliklerin, basamak basamak döşenmiş taşların bulunduğu, Urfa’da görmeye pek de alışık olmadığımız ağaçların arasında ender bir tepe.

Halife Ömer devrinde, İyad b. Ganm komutasındaki İslam Ordusu, hicri 18 (639) yılı ramazan ayında Urfa’yı fethederek, bu tepede iftarlarını açmışlar ve bu alana “iftar tepesi” anlamına gelen “Tell fıtr” ismini münasip görmüşler. Sonrasında bu kelime, Urfalıların ağzında, tell-fıtır/ tıll-fıtır/ tılfındır şekline dönüşmüş olsa gerek.

Osmanlı devletinde ve sonrasında ramazan ayını, buradan atılan iftar topuyla karşılarmış şehir halkı.

Urfa, İstiklal Harbi zamanında, tepeyi işgal eden Fransız kuvvetleri tarafından çarpışma boyunca buradan ateş altında tutulmuş. Bugünse bambaşka bir işgalle karşı karşıya Tılfındır Tepesi. Neredeyse parkın üzerine kadar uzanmış gecekondular, sunulabilecek eşsiz manzarayı, yapı işgalinin arasından seyretmeye zorluyor bizi.

Yine de tüm cihetlerden karşıma serilmiş bir Acem halısı gibi nakış nakış işlenmiş şehri, inatla ihata etmeye çabalıyor gözlerim. Havadan mı nazarımdan mı olduğu anlaşılmaz garip bir duman çizgi çizgi boğuyor her yeri.

Yukarıdan savruk gözlerle kendisini temaşa edenlere hiçbir gizini açmayacağını, saklı güzelliklerin kolay keşfedilemeyeceğini solgun siluetinden ima ediyorken şehir; bu hâl, Hisar’ın eteklerinden birçok defa seyre daldığım beldemi hatırlattı. Ruhum, bütün tahassüsünü orucun sırtına yükleyerek yol aldı.

#
Mustafa Özbilge Mustafa Özbilge editor

YAZARIN SON YAZILARI

Uçmak

Uçmak

Mustafa Özbilge'nin "Uçmak" şiiri
Seçimi Kararsızlar mı Belirleyecek? (23)

Seçimi Kararsızlar mı Belirleyecek? (23)

Türk milleti, en kararlı olduğu dilinde bile bî-karar duruma düşürülmüştür. Dilinde bî-karar kılınan bir milletin ise hiçbir alanda istikrârı temin etmesi mümkün görünmemektedir.
Kardanadam

Kardanadam

...
Taraklı'nın İstiklâl Madalyaları (22)

Taraklı'nın İstiklâl Madalyaları (22)

İstiklal Marşında ifadesini bulan "en son ocak" apartman dairesinden tütmeyecektir.
Belediye Başkanları Muhtar Olabilecekler mi? (21)

Belediye Başkanları Muhtar Olabilecekler mi? (21)

Kararsızlığın, belirsizliğin hâkim olduğu anlarda dahi onların uykuları; kilitlenmiş "hayır" kapılarını açabilen istihâre uykusudur.
Şeytan Boşaltır

Şeytan Boşaltır

...

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.