Geri
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Değişimden Korkmayalım

Değişimi arzulayanlar gelişmenin insan hayatında ne kadar önem arz ettiğinin bilincini taşıyanlardır. Statükoculuk alışılmış değerlerin dışında başka güzellikleri hissedemeyenler için en doğru yol zannedilir. Çünkü yaşadığı hayatı kıyaslayabilecek bir bakış açısına sahip olamayanlar toplumların önünde takoz görevi görürler. İlerlemenin ne anlama geldiğinin şuurundan yoksun kimlik ve kişiliğini başkaları için farkında olmadan bir araç haline getirenler hem kendilerine hem de gelecek kuşaklara kötülük yaptıklarının farkında bile değillerdir. Bundan çıkar sağlayanlar ise bu güruhun önüne düşüp kendi çıkarları için avazlarının çıktığı kadar bağırıp çağırırlar. İyi niyetli ancak fikir takibi olmayanları kendi etraflarında toplayıp kendilerinin yükselmeleri için basamak olarak kullanırlar. Zilletten gurur duyanların sayılarının artması çıkar sahipleri için bulunulmaz bir nimettir. Yıllardır Fukaranın sırtına taht kurup saltanat sürenler fukaralık edebiyatı yaparak yine fukaranın sırtında gezmeyi ahlak edinmişlerdir. Hırsızla bir olup çalmayı, ev sahibiyle oturup oturup ağlamayı çok iyi becerirler. İçleri alacalı bu kişiler menfaatlerinin olduğu yerlerde dolaşırlar. Haysiyetlerinin tükendiği yerlerden tanınmayacak illere giderek oralarda yine aynı desiselerini sürdürürler. İnsanlığın bilinçlenmesinden mutsuz olan bu şahsiyet(!) ler kibar görünür, güzel kelimeler kullanırlar. Ama menfaatine bir dokunda bir bak bakalım gözleri yerinden fal taşı gibi çıkar ve küstahlığını açık seçik sergileyiverir.

Evet dostlar, tabiî ki bu ortamda bunları ayırabilmek her babayiğidin karı değildir. Ancak yine de insanlar vicdanlarına yaklaştıkça farkı fark ediyorlar. Ben inanıyorum ki, medyanın çoğalması, her insanın elinde bir kameranın bulunması ve insanların birbirlerini uyarma imkânlarının bulunması gelecek kuşaklar için artık gizli bir şeyin kalmayacağının göstergesidir. Tabiî ki bazı kesimler bunu fark edemediklerinin şuuruna varabileceklerini de sanmıyorum. Çünkü bakış açılarının dar olduğunu göremeyenler tabiî ki düşünce fukarası olmak zorundalar. Art niyetli olduklarını söylemiyorum. Art niyetlileri anlamakta zorlandıklarından söz ediyorum. Tabiî ki bunu bile anlatmak kolay değildir anlamayana.

Sonuç olarak şunu söylemek istiyorum. Sağduyu galip gelecek, sağlıksız düşünenler bile memnun olacakları günler yakındır. Ama menfaat çeteleri ve onların yandaşları git gide dar bir geçitte boğulacaklar. Hak ve hakikat geç de olsa galip gelecek, sağlıksız düşünceler silinip gidecektir. 
Tüm okuyucularıma saygılar sunuyorum.
#tabi-238 #cikar

Yazarın Diğer Makaleleri