Geri
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Okullar Her Yıl Açılır

Değerli dostlarım,

Eğitim denilince güzel ahlak, Öğretim denilince de bilgi ve üretim akla gelir. Kalkınmışlıkla eğitim öğretim doğru orantılıdır. Kendinizi sınamak ve muhasebe etmek isterseniz kendinizi kendinizle değil çevrenizle ve dış dünyada yaşayan insanlarla kıyaslayın. Bunun ölçüsü de üretimdir. Eğer üretebiliyor ve dış ülkelere pazarlayabiliyorsanız ihracatınız iyi, notunuz da tamdır. Eğer dünyada üretilen malları ithal edip onlarla birbirinize hava atmaya kalkışıyorsanız işiniz zor demektir. Şimdi gelelim okullarımıza. Okullar niçin kurulur, amacı nedir ve ne beklenmelidir. Sadece okuma yazma öğretmek için okullar açılmaz. Sadece okuma yazma ilede cehalet gitmez. Dağdaki çoban da okumayı yazmayı öğreniyor. Bizler hala ülkemizde okuma yazma bilmeyen var mı diye araştırma yaparken okumuş olanlardan istenilen verim alınıp alınmadığı konusunda bir araştırmamız var mı? Okumak denilince hayatı okumayı anlayacaksınız. Dünyayı okumayı bileceksiniz. Dünyada olup bitenlerden haberiniz olacak. Yeni icatlarınız olacak. Sadece magazin konularını izlemek, kim kime ne demiş dedikodularını takip etmek değildir okumak. Kendi neslini oyalamak değildir okumak. Diplomalı cahil üretmek değildir okumak. Lafazan bir toplum yaratmak değildir okumak. Okullar kurup, öğrencileri doldurup boşaltmak, gerekli gereksiz bilgileri kafalara doldurmak değildir okumak.

Evet değerli dostlarım.

Eğer dünyada gelişen gelişimlere ayak uyduramıyorsanız bu işte bir yanlış var demektir. Üreten bir toplum olamıyorsanız bu işte bir yanlış var demektir. Bütün bunların yanında kendi yaptıklarınızın farkında değilseniz burada bir gaflet var demektir. Üreten toplumları örnek alıp kendinize çeki düzen vermediyseniz bu işte bir gariplik var demektir. Üreten bir dünyada etrafınıza aval aval bakıyor şaşkınlığınızı örtmeye çalışıyor iseniz tehlike çanlarınız çalıyor demektir. Hele hele kendi kendinizi oyalamaya da başladıysanız vay o memleketin haline…

Evet dostlarım, önce kendimize gelip biz nerde yanlış yapıyoruz dan başlamamız gerekir. Hele hele bu coğrafyada bahane üretmek kimsenin hakkı değildir. Beceremiyorsanız çekileceksiniz. Bilmişlikten vaz geçeceksiniz. Emaneti ehil olana vereceksiniz. Cephede mücadele veren öğretmeninizi dinleyeceksiniz. Uzaktan gazel okumayı bir an önce bırakacaksınız. Biz geri kalmadık biz geri bırakıldık. Bunun telafisi zor ama yinede adam gibi iş yapar isek kısa zamanda kalkınmada büyük bir atak gösteririz. Ancak önce okullarımızı ilim yolculuğuna açmamız gerekir. Bunun içinde çağın sorunlarına hitap edebilecek bir müfredat geniş kitlelerin katılımıyla hazırlanmalıdır. Okulların üç yıldan dört yıla çıkması bir anlam ifade etmez. İçi doldurulmayan her şey boştur. Hayat boşluk kabul etmez. Elimizde tertemiz genç dinamik beyinler mevcut. Bu genç beyinlerin beynini çöp sepeti olmaktan kurtarıp, istidatlarını ortaya çıkarıp olması gereken yerlere istidadı doğrultusunda eğitmek ve öğretmek olmalıdır. Başarının sırrı ilgi bilgi ve sevgidir.
Hoşça kalın değerli, dostlar.

#degildir #demektir #okumak #dunyada #hele #okumayi #ureten #yanlis #yazma #okuma #bunun #kendinizi #denilince

Yazarın Diğer Makaleleri