Fahrettin YILDIZ Fahrettin YILDIZ Vahyin Aydınlığında

Halk Dindarlığı

Kur’an, birilerinin oturup yazdığı bir kitap değil, Allah’tan insana yönelik canlı bir hitaptır. Onun asıl amacı ise dini, dünyevi, ahlaki ve metafizik alanlarla ilgili bilgi vermenin yanı sıra “ ahlaki yaptırımı güçlendirmektir.” Çünkü insanlığın fikri, ilmi, içtimai ve teknolojik birikiminde bir ilerleme olsa da insan doğasının ahlaki olarak gelişmesi ve mükemmelleşmesi pek kolay olmamaktadır.

 Ülkemizdeki ahlak ve kimlik sorunu nedir? denirse kısaca şunlar söylenebilir. Cumhuriyetin yeni kimlik mayası tam olarak tutmadı. Bu yüzden Türk halkı “ Laik – dinci”, “Sünni – Alevi”, “ Türk – Kürt” ve benzeri ayrışmalarla bölündü. Ahlaki olarak iyi, doğru ve güzel hakkında yeni değer üretilemediği için mevcut dindarlık da İslam imanını tazeleyemedi ve ahlaki dirilişi gerçekleştiremedi. Evliya kültü ve ritüeller etrafında yoğunlaşan halk dindarlığı, Kur’ani muhtevadan ve ahlaki yaptırımdan büyük ölçüde mahrum kaldı.

 Ülkemizdeki dindarlığın, bir yönetici, bürokrat, elit ve zengin; bir de halk katmanı var. Birinci tabakanın dindarlığı söylem düzeyinde, “ Benim dedem de hacıydı; ninemin başı örtülüydü, şekil yani ibadetler önemli değil, önemli olan kalp temizliğidir; benim kalbim temizdir..” şeklinde aktüelleşir. Eylem düzeyinde ise “ genellikle mübarek gecelerde içki içmemek, kandil gecelerini kutlamak, yakınlarının cenazesinde yarım başörtüsü takmak ve cenaze törenine siyah gözlükle katılmak” şeklinde kendini gösterir. Halk tabakasında ise “ Beş vakit veya Cuma namazı kılmak, oruç tutmak ve hacca gitmek” şeklinde bir dindarlık tarzı yaygındır. Vasat Müslüman olmanın şartı, 32 farzı bilmektir. 54 farzı sayanın ise din bilgisi tamdır.
 Öte yandan muhafazakâr dindarlık, vahiy ve akıldan ziyade duyguyu öne çıkardığı ve zaten var olana dayandığı için ülkede diri bir iman ve iyi bir ahlak oluşturamadı. Dini düşüncenin radikal kanadı ise İslam dünyasının içinde bulunduğu politik, kültürel ve ekonomik baskılardan dolayı toplumsal bir ıslah programından çok bir kavga ve direniş ideolojisine dönüştü.

 Her tarafı adeta çete, cürüm ve cinayet çemberinin kuşatmış olması, ülkemizdeki mevcut ahlak sorunlarının ne boyutta olduğunu yeterince gözler önüne sermektedir. Bunun temel nedeni, geçmişte her doğru duruşa ve özgün düşünceye “zındıklık” veya “ ilhad” gözüyle bakmaktı. Bu gün ise bunları “ irtica”,“ gericilik” ya da “ kökten dincilik” olarak görmektir. Hâlbuki tarih boyu tehlike, İslam’ı iyi bilip doğru uygulayanlardan değil, aksine onu bilmeyen, yaşamayan ve bir tehdit unsuru gibi görenlerden gelmiştir.

 Sonuçta bütün bunlar, bir öz eleştiridir. Mevcut dindarlığa Kur’an ve Sünnet açısından baktığımızda hiç de iyi bir durumda olduğumuz söylenemez. Şayet biz İslam’ı, kimliğimizin kurucu, hayatımızın da koruyucu ve kurtarıcı bir unsuru olarak kabul ediyorsak, onu daha çok ciddiye almak zorundayız.

 

#
Fahrettin YILDIZ Fahrettin YILDIZ editor

YAZARIN SON YAZILARI

Kur'an a Çağrı 4

Kur'an a Çağrı 4

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 21.02.2019 ( BAKARA SURESİ 164-167)
Kur'an ın Çağrısı 3

Kur'an ın Çağrısı 3

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 29.11.2018( BAKARA SURESİ 130-141)
Kur'an ın Çağrısı 2

Kur'an ın Çağrısı 2

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 01.11.2018( BAKARA SURESİ 122-129)
Kur'anın Çağrısı

Kur'anın Çağrısı

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN Çağrısı 22.11.2018( BAKARA SURESİ 130-141)
Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 11.10.2018 ( BAKARA SURESİ 113-121)

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 11.10.2018 ( BAKARA SURESİ 113-121)

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 11.10.2018 ( BAKARA SURESİ 113-121)
Fahrettin YILDIZ, BAKARA SURESİ, 20.04.2018

Fahrettin YILDIZ, BAKARA SURESİ, 20.04.2018

Fahrettin YILDIZ, BAKARA SURESİ, 20.04.2018

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.