Geri
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Onurlu Yaşamak Her Adamın Kârı Değildir.

Yaşadığım süre içinde beni hayata bağlayan, umutlarımı güçlendiren, gücüme güç katan birileri hep olmuştur. Bazen yanıldığım anlarda karamsarlığa düşmedim değil. Ama buna rağmen her zaman beni umutlandıran farklı yerlerde, farklı kişilerin bakış açıları bana hep ilham kaynağı olmuş ve bana güç kazandırmıştır. Fikir birliği, ortak görüşlerimiz ve basiret gözü açık olan her kesimden insanlara rastladıkça, onlarla düşüncelerimi paylaştıkça bu Millet kolay kolay pes etmez ve yıkılmaz diyorum. Bunun yanı sıra önünü göremeyenlerin sıkça rastlandığı bir ülkede iş biliyoruz zanneden işgüzarlar işe bir karışmasalar, ya da karıştırılmasalar… Kendi bilmezliğinin farkında bile olamayan ama bilmişlik taslayarak işe kalkışan, yanıldığında ise umurunda olmadan yine değişik figürler çizmeye çalışanlar var ya, işte ülkemizin gelişmesinde en büyük engeller onlardır. O engellere başka engeller engel olmasa vay halimize. İşte bizleri ayakta tutan bu samimi, ihlâslı, basiret gözü açık olan değerli, vasıflı şahsiyetlerimizdir. Çok şükür ki her yerde sayıları azda olsa rastlanmaktadır. Bu da kaderin cilvesi olsa gerek. Bir binanın temeli atılırken temel taşlarına nasıl ihtiyaç oluyorsa bazen molozlara da ihtiyaç oluyor. Onlar olmasa temeller belki de bu kadar sağlam yapılamaz. Çünkü onlar temellerin daha iyi yapılmasında yardımcı olurlar. Fikir üretmeseler de en azından fikir üretmemize yardımcı oluyorlar. Yoksa doğrular nasıl anlaşılır ki.

Evet değerli dostlarım.

Dünyanın her yerinde, her dilden, her kavimden insan olma onurunu taşıyabilenler daha tükenmedi tükenmeyecektir. Hakkın ve hakikatin ölçüsünü kendi lehlerine bozanlar olduğu gibi, aleyhte ve lehte olmayan hak ve hakikat erleri de yok değil. İnsanoğlu var olduğundan bu yana bu sınavdan geçmektedir. Yoksa dünyaya gelmemizin ne anlamı kalır ki. Önemli olan dikleşmeden dik durmaktır. Bunun mücadelesini ancak ve ancak erdemli olanlar verebilir. Bu bir insan olmanın onurudur. Bu onura sahip olanlar davalarından vaz geçmezler. İçi alaca da değildir onların. Kılıktan kılığa kılıksızlar gibi kılık değiştirip durmazlar. Onurlarıyla yaşarlar, onurlarıyla ölürler. Rabbim bizlere de onurlu bir yaşam ve onurlu bir ölüm nasip etmesini diliyorum.

Kusurumuz olmuştur ama kastımız asla olmadı ve olmayacakta. Yeryüzünde onurlu yaşamanın kurallarını kurmaya çalışmak en kutsal davadır. O' dava uğruna hayat sürenler hayat sürdük zanneden leşlerle mücadelesi sürecektir. Kendini hak ve adalet yolunda yaşam sürmeyi ilke edinenlere Allah yar ve yardımcıları olsun. Kendi çıkarları doğrultusunda kılıktan kılığa giren bukalemun tipli şahsiyetsiz kişileri de Allah ıslah etsin. Tüm insanlığı onların şerrinden korusun. Ördükleri çoraplar başlarına geçsin. Kurdukları tuzaklar ayaklarına dolaşsın. İnsanlık için ne istiyorlar ise Allah onlara yüz mislini versin diyor hepinize onurlu bir yaşam diliyorum değerli dostlarım.

#onurlu #allah #yasam #fikir

Yazarın Diğer Makaleleri