Abdurrahman ZEYNEL Abdurrahman ZEYNEL Kalem

Şike İddiası Veya Tuz Koktu

Son dört gündür Türkiye basın ve yayınıyla bir noktaya yöneldi. O da futbolda karşılaştığımız vahim iddialardı. Yedi ay önceden başlayan teknik takip yapılarak, failler izlenerek, kimlerin rüşvet verip vermediği, çantalarla paraların nasıl teslim edildiği, şampiyonluğun nasıl kazanıldığı yolunda müthiş iddialar kamuoyunu sarstı. Başta Azizi Yıldırım olmak üzere elliden fazla kişi tutuklanmak üzere sorguya alındı. Şimdi kamuoyu bu olayın sonucunu merakla beklemektedir.
Bir anda gündemi değiştiren şike olayı akıllara onlarca soru getirmekte ve ilki Fenerbahçe’nin şampiyonluğunun elinden alınıp alınmayacağı veya küme düşürülüp düşürülmeyeceği, şampiyonlar ligine hangi takımların katılıp katılmayacağı üzerinde kilitlenmiş durumda?
Tabii birde şöyle bir soru var “Türkiye vekillerin yemin edip etmeyeceğini tartıştığı” bir ortamda gündemin aniden değiştirilmesi de bir başka soru olsa gerek!
Din Adamı Fetva Veriyor!
Basına sızan bilgilere göre Büyükşehir Belediye sporlu İbrahim Akın kendisine teklif edilen 100 bin Avroluk parayı alıp almama konusunda İstanbul’da bir imama soruyor. İmam parayı almasında bir beis görmediğini yalnız paranın bir kısmını garip- gureba, fakir fukaraya dağıtması yönünde fikir beyan ediyor. İbrahim Akın’da 1000 Avroyu etrafa dağıtarak aldığı parayı aklıyor! Kendi aklınca vicdanını rahatlatıyor.
Hani Yaşar Nuri “Allah İle Aldatanlar” kitabını yazdığında bir sürü tenkit almıştı ya! Peki, bu olay Allah’ı aldatma değil de nedir? Buna fetva veren hoca insanları Allah ile aldatmış değilmidir?
Elbette yaşayıp göreceğiz toplumsal kokuşmuşluğu. Sosyo-ekonomik,sosyo- kültürel,değerlerin bu kadar hoyratça yıpratıldığı,din adamlarının dini tam ve kamil manada öğrenmeden verdikleri fetvaları,ahlaki çürümüşlüğü ,televizyon ekranlarından kim kiminle ,Bodrum’da,Çeşme’de neler oldu türünden yayınları izledikçe yaralarımız daha çok kanayacak……
Helali,haramı düşünmeden yiyip içip tam bir hedenoist hayata doğru sevk edilen toplumlarda daha çok acılar yaşanacak,şike iddiaları ayyukaya çıkacak…..
Karşılaştığımız olayların tekerrür etmemesi için Türkiye de herkes makamı, mevkisi sıfatı ne olursa olsun hesap verebilir olmalıdır. Meseleler açık, şeffaf ve tam bir hukuk devleti kuralları içinde cereyan etmeli ve hukukun üstünlüğü kâmil anlamda sağlanmalıdır. Hiç bir şey yapanın yanına kar kalmamalıdır.
Sosyal, kültürel, ahlaki ve vicdani kanaatlerin yok olduğu toplumlarda bırakın şike iddialarını; “Tuz kokacak tuz”.
Yazımızı bir Seyraninin ifadesiyle sonlandıralım.
“Rum’un, Ermeni’nin yağlı ketesi
Kaypak Müslüman’ı yoldan çıkarır”
#
Abdurrahman ZEYNEL Abdurrahman ZEYNEL editor

YAZARIN SON YAZILARI

Heybeliada Papaz Mektebi Ve Rum Okulları

Heybeliada Papaz Mektebi Ve Rum Okulları

Radikal İslamcıların Değişimi

Radikal İslamcıların Değişimi

Azınlık Ve Misyonerler, Ve Osmanlının Yıkılışı

Azınlık Ve Misyonerler, Ve Osmanlının Yıkılışı

Azınlık ve Misyoner Okullarının Osmanlının Yıkılışındaki Rolleri
Tuzak Ve Provakatör

Tuzak Ve Provakatör

Osmanlı Pay Edilirken

Osmanlı Pay Edilirken

Aziziye Tabyaları, Nene Hatun Ve 9 Kasım Ruhu

Aziziye Tabyaları, Nene Hatun Ve 9 Kasım Ruhu

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.