Mustafa Özbilge Mustafa Özbilge Dıngılım

Kıyâmet

Âleme benzedik sûreta, budur günahımız.

İstanbul’un her yerine laleler dikilmesine aldanmış biri değilim. Festivallerin geçiciliğiyle amel edecek safdil hiç değil.

Öyleyse neyim?

İspatın öznesi olmaya aday birkaç gün.

Evet, iradem üzerinde değil; irade üzerinde kendini sunan bir kurban olarak hatırlanmak hevesi bu. Rezil ü rüsva olmak, mütevekkil bir adak gibi mûtî olmak arzusu.

Levhalar bunun için, heyecan bunun için, adımlar bunun için, mal u câhı yere sermek, akl u fikri yele vermek bunun için…

Cesâretimizi, cehlimize bağlayan nâdâna sözümüz yok. Zira bilgiyi unutarak yola çıktık: doğrudur. Aklın kaydını çözdük, bu da doğrudur. Fakat bilmeli ki nâdân, biz bütün bunlardan âzâde, gazâ etmişsek; kendi gibilere ahkâm kesmek için tezgâhlanmış bir oyunu yutturma çabası değildir bu. Şecâatimiz, cesâretimiz olmuşsa eğer, özümüze râci olmuştur. Mahallenin köpeklerine gösteri olsun diye değil.

Ne namazın vaktini çıkardık kalbimizden, ne takvanın örtüsünü çektik üstümüzden. Âleme benzedik sûreta, budur günahımız.

İsmail’in boynuna çalındı bıçak. Bekledik kesilsin diye boynunu. Yeniden denendi, bilendi bıçak. Bekledik sessizce olacakları. Bıçak da bekledi bizimle. Bütün bunlar imtihanmış diyerek uzaklaştık. Kesmeyen bizim bıçağımız değilmiş, anladık. Biz bıçak çekemeyecek değilmişiz, bunu da anladık.

Etraf kokuşmuş sofralarda leş tıkınırken; aç dolaştık, el vurmadık haram lokmalara. Sokaklarda, caddelerde beklediysek; karanlık kuyudaki Yûsuf’un üstüne kapanmış kapağı biri kaldırır diye bekledik. Züleyha’nın hanesine varmamak için, haberi bize daha önce geldiği için…

Kopacak tufan ile büyüdük. Kıyâmet okunuyordu ölülerin arkasından. Mademki dedik, kıyâmet kopacak. Kopmadan evvel kıyâmet, kıyâm et! kıyâm et...

 

#
Mustafa Özbilge Mustafa Özbilge editor

YAZARIN SON YAZILARI

Uçmak

Uçmak

Mustafa Özbilge'nin "Uçmak" şiiri
Seçimi Kararsızlar mı Belirleyecek? (23)

Seçimi Kararsızlar mı Belirleyecek? (23)

Türk milleti, en kararlı olduğu dilinde bile bî-karar duruma düşürülmüştür. Dilinde bî-karar kılınan bir milletin ise hiçbir alanda istikrârı temin etmesi mümkün görünmemektedir.
Kardanadam

Kardanadam

...
Taraklı'nın İstiklâl Madalyaları (22)

Taraklı'nın İstiklâl Madalyaları (22)

İstiklal Marşında ifadesini bulan "en son ocak" apartman dairesinden tütmeyecektir.
Belediye Başkanları Muhtar Olabilecekler mi? (21)

Belediye Başkanları Muhtar Olabilecekler mi? (21)

Kararsızlığın, belirsizliğin hâkim olduğu anlarda dahi onların uykuları; kilitlenmiş "hayır" kapılarını açabilen istihâre uykusudur.
Şeytan Boşaltır

Şeytan Boşaltır

...

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.