Geri
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Dedi Kodu ve İftira

Birbirimizle uğraşmaktan zevk alır hale geldik. İtişmekten kakışmaktan başka işimiz yok san ki. İnsanlar niye birbirleriyle uğraşırlar, birbirlerini çekemezler. Kardeşçe yaşamak varken yalanlarla dolanlarla çevrelerini oyalarlar. Kendiişlerini bırakıp başkalarının hesabını tutanlar ne kazanç elde eder dersiniz. Hesapları doğru tutsalar eyvallah… Adeta yalan ve iftira defterine dönüşen, toplumda tefrika meydana getirmek için özel çaba sarf edenlerin gerçek amaçlarının ne olduğu, bu çalışmalara niçin zaman ayırdıklarını anlamak oldukça zor görünüyor. Kargaşadan ve dalaşmadan hoşlanan, laf taşımayı prensip haline getiren, ülke çıkarlarını arka planına atmış, sadece nefsine uygun şeytanca planlarının yolunu çizmeye çalışıp ahlaksızca yolda yalpalayanlar toplumun yüzkarası olarak ömürlerini tamamlamaya çalışıyorlar. Bir leş olarak yaşadıkları şu âlemden ebedi âleme bir leş olarak gitme arzuları insan olma fıtratına aykırı olduğu bilindiği halde çabalarını eksiksiz sürdürdükleri çevrelerince de aşikârdır. Musallaya konulduğunda hatibin sorusuna verilecek cevap açıktır. İslam fıtratı üzerine doğmuş, akil baliğ olduktan sonra beyni sulanmış, huzura düşman, yaptığından pişman olmayan bu yatan leş hayatını bozgunculuk yolunda sarf ederek fitne ve fesat yolunda ömrünü tamamlayıp az sonra güneş girmeyen kapıdan içeri girecek üzerine toprak atıldıktan sonra dünyada yaptığı bozgunculuk çalışmalarının hesabını vermek üzere kabre konulacaktır. Tüm alacaklıların sıraya girip haklarını alma zamanı elbette yakındır.

Yukarıdaki metinde açıklamaya çalıştığım insan türünden olanların tümünün sonu aynı olacağından şüphem yoktur. Dedikoduların dilden dile dolaştığı, iftiraların her geçen gün çoğaldığı toplumların akıbetleri değişmez. Hem bu dünyada rezil rüsva olmaları, hem de mahşer gününde kayıtlı defterlerinden okunarak yüzlerine vurulacağı inancımız dâhilindedir. Çünkü iftiranın ne anlama geldiği herkesçe malumdur. Cesareti olanlar yapmaya devam etsin. Dinlemekten zevk alanlar eşlik etsin. Bir gün kafa yorduğu ve kurduğu planların kendisi için aleyhine döndüğü günü yaşayarak sonunu kendisiyle birlikte yaşayan torunlarıyla beraber paylaşarak tadını çıkarır. Ne diyelim adamın vardır güvendiği bir yer.

Allah Salih imanı olanları bunların şerrinden muhafaza buyursun. Kendilerine de hak ettikleri cezaya çarptırsın. Kim nerede yaşıyor ve bu işlerle uğraşıyorsa bedduamız tümünün üzerine olsun.

Amin…
#uzerine #les

Yazarın Diğer Makaleleri