Abdurrahman ZEYNEL Abdurrahman ZEYNEL Kalem

Safları Sıklaştırın

İnsanların bir çizgi üzerinde sıralanması veya bir eylem için insanların el ele tutuşması veya camide imamın farz namazından önce “ey cemaat safları sıkı tutun” ifadesi olarak sık kullanılan bir kavramdır.
Mitinglere katılanlar el el tutuşarak giderler ki tanımadıkları birsinin aralarına sızmasını engelleme girişimleri olarak da çok önemlidir. Çükü birileri olayları provake edebilir, sabote edebilir ve önü alınmayan olaylara sebebiyet verebilir. Kitle olayları bu açıdan çok önemlidir.
Cami’de imamlar “safları sıklaştırın aranızdan şeytan geçmesin” ikazları inanlar için elbette önmelidir. Bu dünyanın her tarafında kılınan farz namazlarından önce tekrarlanır. Asırlardan beri devam eden bu tekrar yaşadığımız olaylardan anlaşılıyor ki anlaşılmamış veya işin ciddiyeti pek kavranmamış.
Müslümanlar bu sloganlaşmış, klişeleşmiş ifadeleri duymuşlar ama bunu sadece cami içinde ki bir olay olarak algılamış görünüyorlar. Gerçekte bu ifade tüm insanları kapsamakta günlük ferdi hayattan başlayıp toplumsal hayatı kuşatıcı, içine alıcı, ahlaki bir boyut içermektedir.
Peygamberimiz buyuruyor ki “müminler birbirini ören tuğlalar gibidir, birbirlerine destek olur” veya “mümin kendi nefsi için istediğini mümin kardeşi için istemedikçe gerçek iman etmiş sayılmaz” . Kur’an-ı Kerimdeki ayetin ifadesiyle “gazaya birlikte çıkmazsanız Allah sizi büyük bir azaba duçar eder” ilahi beyanı gereği insanlar sadece camide değil toplumsal bütün alanlarda saflarını sık tutmalı ki insanların arasını açmaya çalışan münafık, kâfir, ajan gibi insanın ebedi düşmanlarından korunabileler.
Devletlerarasındaki beşinci kol faaliyetleri insanların arasını açmak, birliği, beraberli bozmak devletleri içeriden çökertmek üzere çalışırlar. İşte bu bozguncuların oyunlarını boşa çıkarmanın yolu tüm insanlarımızın arasının düzgün, hak ve adalet çerçevesinde belirlenmiş, safları arasında boşluk olmayan bir topluluk boşa çıkarır.
O halde bu saf kavramını sadece camiye hasretmeyip toplumsal yapımıza uygularsak, sokakta, iş yerinde okulda ve hayatın tüm alanlarında saflarımızı sık tutarsak o zaman hiç kimse bileğimizi bükemez, hesap soramaz, terör hareketleri yapamaz. Tüm millet kardeş olur.
#
Abdurrahman ZEYNEL Abdurrahman ZEYNEL editor

YAZARIN SON YAZILARI

Heybeliada Papaz Mektebi Ve Rum Okulları

Heybeliada Papaz Mektebi Ve Rum Okulları

Radikal İslamcıların Değişimi

Radikal İslamcıların Değişimi

Azınlık Ve Misyonerler, Ve Osmanlının Yıkılışı

Azınlık Ve Misyonerler, Ve Osmanlının Yıkılışı

Azınlık ve Misyoner Okullarının Osmanlının Yıkılışındaki Rolleri
Tuzak Ve Provakatör

Tuzak Ve Provakatör

Osmanlı Pay Edilirken

Osmanlı Pay Edilirken

Aziziye Tabyaları, Nene Hatun Ve 9 Kasım Ruhu

Aziziye Tabyaları, Nene Hatun Ve 9 Kasım Ruhu

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.