Mustafa Özbilge Mustafa Özbilge Dıngılım

Mevzûlarımız Mevzilerimizi Belirlerken

Hangi mevzideyiz?

 

Mevzûlarımızın, mevzilerimizi belirlediği gerçeğiyle yüz yüze gelmek, uyanıklığı ve cesareti gerekli kılar. Önümüze bırakılmış mevzûları bilmeden sahiplenmek, onları planlayanların tespit ettikleri mevzilere de kolaylıkla düşmemize sebep oluyor.

Tarafgirliğin körelttiği nazarlar, mevzû edindikleriyle bir şeye sahip oldukları vehmini kendinden bir kazanım gibi gördüklerinde; artık adına ölünecek ve yaşanacak bir gâyenin kuklaları oldukları gerçeğini itiraf etmeleri doğrusu pek güçtür.

Her şey oldubittiye getirilirken yani mevzûyu henüz anlamadan, herkeslere katılıp mevzinin şenliğinde buluveriyoruz kendimizi. Renkli bir yumağın, ansızın önüne bırakılıvermesi, bir kedinin ilgisini çekmek için ne kadar yeter sebepse, peşinden gidilen mevzular da öyle matah sebepler kılınıyor insana. Yumağı hareket ettiren el'den habersizce, sâdece takip edilen yumak, neşeli bir oyuna dönüşüyor.

Ölçüye, tartıya gelebilecek bir ağırlığı taşımayan, fakat yine de hileli bir sıkleti illüzyonlarıyla var kılan bu yoğun simülatif kütlenin terazilenmesi söz konusu da değil. Kafamızdaki iki gözün rehberliğiyle gerçekleşecek bir bakış, hakikati göstermiyor.

Basiretten yoksun bu hâlimiz, hayatı da ölümü de başkalarına tevdî etmek zilletiyle nihayet buluyor. Hayatı ve ölümü kime ve neye hasrettiğimiz, bulunduğumuz mevzilerin yani cephe sahiplerinin iradeleriyle belirlenirken, bizi o mevzilere sevk eden mevzûların iç yüzünü araştırma, takip etme yolları sürekli tıkanıyor.

Evlerde, kahvehanelerde, meyhanelerde, camilerde, okullarda, kışlalarda, sohbet halkalarında, meclislerde toplanan insanlar; mevzûubahis ettikleri ve kutsadıkları şeylerin kendi mevzilerini belirlediği yakıcı gerçeğiyle karşılaştıklarında:

-Aynı mevzideyiz. Demek ki aynı mevzûdaymışız da...

diyecekleri günler pek ırak görünmüyor.

Soralım öyleyse: Biz neyi mevzû edindik ve hangi mevzideyiz şu anda?

En büyük nimet olan varlığı düşünmek, kendimize "mesele çıkarmak" açısından yapılacakların en soylu başlangıcı olabilir.

 

#
Mustafa Özbilge Mustafa Özbilge editor

YAZARIN SON YAZILARI

Uçmak

Uçmak

Mustafa Özbilge'nin "Uçmak" şiiri
Seçimi Kararsızlar mı Belirleyecek? (23)

Seçimi Kararsızlar mı Belirleyecek? (23)

Türk milleti, en kararlı olduğu dilinde bile bî-karar duruma düşürülmüştür. Dilinde bî-karar kılınan bir milletin ise hiçbir alanda istikrârı temin etmesi mümkün görünmemektedir.
Kardanadam

Kardanadam

...
Taraklı'nın İstiklâl Madalyaları (22)

Taraklı'nın İstiklâl Madalyaları (22)

İstiklal Marşında ifadesini bulan "en son ocak" apartman dairesinden tütmeyecektir.
Belediye Başkanları Muhtar Olabilecekler mi? (21)

Belediye Başkanları Muhtar Olabilecekler mi? (21)

Kararsızlığın, belirsizliğin hâkim olduğu anlarda dahi onların uykuları; kilitlenmiş "hayır" kapılarını açabilen istihâre uykusudur.
Şeytan Boşaltır

Şeytan Boşaltır

...

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.