İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ Taraklı Mektubu

Dürüstlük Üzerie Hikaye

...
Bir zamanlar, Uzak Doğu’da artık yaşlandığını ve yerine geçecek birini seçmesi gerektiğini düşünen bir imparator varmış. Yardımcılarından ya da çocuklarından birini seçmek yerine; kendi yerine geçecek kişiyi değişik bir yolla seçmeye karar vermiş.
Bir gün ülkesindeki tüm gençleri çağırmış ve “Artık tahttan inip, yeni bir imparator seçme zamanı geldi. Sizlerden birini seçmeye karar verdim.” demiş.
 
Gençler şaşırmışlar, ancak o sürdürmüş: “Bu gün hepinize birer tohum vereceğim. Bir tek tohum. Ama bu çok özel bir tohum. Evlerinize gidip onu ekmenizi istiyorum. Tam bir yıl sonra büyüttüğünüz o tohumla buraya geleceksiniz. Sizi yetiştirdiğiniz o tohuma göre değerlendirip, birinizi imparator seçeceğim”
.
Saraya çağrılan gençlerin arasında Ling adında biri de varmış. Evine gidip heyecanla olayı anlatmış. Annesi bir saksı ve biraz toprak bulup, onun tohumu ekmesine yardım etmiş. Sonra birlikte dikkatlice sulamışlar. Her gün sulayıp, büyümesini bekliyorlarmış.
 
Yeterince zaman geçtikten sonra diğer gençler tohumlarının ne kadar büyüdüğünü anlatırken, Ling hayal kırıklığı içinde, kendi tohumunda hiçbir değişiklik olmadığını görüyormuş. 3 hafta, 5 hafta geçmiş. Hala hiçbir gelişme yokmuş. Diğerleri gelişen bitkilerden söz ederken Ling çok üzülüyormuş. İmparatorun onu beceriksiz sanmasından çok endişeleniyormuş. Arkadaşlarına da hiç bir şey diyemiyor, sabırla bekliyormuş.
 
Sonunda bir yıl bitmiş ve gençlerin yetiştirdikleri bitkileri imparatorun huzuruna götürecekleri gün gelip çatmış.
 
Ling annesine boş saksıyı götüremeyeceğini söyleyince, annesi ona cesaret verip, saksısını götürüp dürüst bir şekilde onları imparatora anlatmasını istemiş. Ling pek istemese de, annesinin sözünü tutmuş ve bos saksıyla saraya gitmiş.
 
Saraya varınca arkadaşlarının yetiştirdiği bitkilerin güzellikleri karşısında şaşırmış.
Sonra İmparator gelmiş ve tüm gençleri selamlamış. Ling, arkalarda bir yerlerde saklanmaya çalışıyormuş. Ne büyük bitkiler, çiçekler ve ağaçlar yetiştirmişsiniz. Bugün biriniz imparator olacak” demiş imparator.
 
Aniden arkada elinde bos saksı ile Ling’i fark etmiş. Hemen muhafızlarına onu öne getirmelerini emretmiş.
Ling çok korkmuş.”sanırım beceriksizliğimden dolayı beni öldürecek.” Ling öne geldiğinde imparator adını sormuş. “Adım Ling” demiş. Diğer gençler onunla alay etmeye başlamışlar. imparator onları susturmuş. Ling'e ve elindeki saksıya dikkatle bakıp kalabalığa doğru dönmüş.”
 
Yeni İmparatorunuzu selamlayın. Adı Ling” demiş.
 
Ling inanamamış. Çünkü tohumunu yeşertememiş bile, nasıl imparator olurmuş?
İmparator devam etmiş: “Bir yıl önce burada herkese bir tohum verdim. Siz ekip, sulayıp bir yıl sonra getirecektiniz. Ama hepinize kaynamış tohum vermiştim. Asla büyüyemeyecek olan… Ling’in dışında herkes ağaçlar, çiçekler, bitkiler getirdi; çünkü tohumun büyüyemeyeceğini fark edince onu bir başka tohumla değiştirdiniz. Sadece Ling, benim verdiğim tohum olan boş saksıyı getirme cesaret ve dürüstlüğünü gösterdi. Beklentisi gerçekleşmeyince umutsuzluğa kapılsa da, dürüstlüğünden vazgeçmedi… Onun için yeni imparatorunuz olacak”
 
***
KİŞİLERİ TANIMAK NASIL OLMALI?
 
Başkalarını suçlamadan önce kendilerini iyi tanımayı deneyiniz. Asla başkalarının sözleriyle kişileri değerlendirmeyiniz: İyilik ve güzellik anlayışı herkese göre değişir. Ayrıca danıştığınız insan sizi kendi görüşü doğrultusunda yönlendirecektir… Karakterindeki bozukluklar devreye girecek ve kıskançlık gibi bir özelliği varsa dilini yönlendirebilecek, çirkin söylemlerle, atılan iftiralarla düşünceleriniz bulandırılacaktır. Yukardaki sultan gibi kendi metotlarınız, kendi görüş açınız istikametinde dostlarınızı tanımaya çalışın. İnsan, diğer bir insani, müşterek yaşadığı olaylara karşı tepkileriyle tanır. Bu gelecek için yatırımdır. İnsan insanın geçmişini ise yaşadıklarını ve nedenlerini; denemeleriyle, gördükleriyle öğrenemez. Zamanın getirisi güven sonucu anlatılarla, açıklamalarla ve hatta belgelemelerle, öğrenebilir.
Gözünüz yanılabilir, kulağınız başkalarından yanlışları dinlemiş, beyniniz ön yargılarınızın yönlendirmesi sonucu yanlış değerlendirmeler yapmış olabilir…
 
İmparator için seçeceği kişinin bir yönü önem arz etmekteydi; sadece ve sadece ”Dürüstlük…”.... bir deneme sundu… …
İmparator olabilmek için sadece dürüst olmak yeterli olamayacağı gibi dost olacağınız kişinin bir yönünü tanımak da sizlere eminim yeterli gelmeyecektir.
Bu nedenle; tanımak istediğiniz kişilerle uzunca yan yana yaşayarak aynı havayı soluklayıp, ayni güneş altında çamaşır kurutarak tanımanız gerektiğini unutmayınız.
 
ANLAMLI BİR SÖZ
 
" Ya olduğun gibi görün, yada göründüğün gibi ol "
 
NE ZAMAN ADAM OLURUZ?
 
Sözümüzün arkasında durmayı öğrendiğimiz zaman...
 
 
#
İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ editor

YAZARIN SON YAZILARI

12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü

12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü

İstiklal Marşı’nın Kabulü
Güle Güle Başkan Tacettin Özkaraman ve Meclis üyelerimiz

Güle Güle Başkan Tacettin Özkaraman ve Meclis üyelerimiz

Taraklı siyasi tarihinden Tacettin Özkaraman’ın 3 dönem Belediye Başkanlığı dönemi tarih sayfalarına geçmek üzere.
Heyecansız Seçim Dönemi

Heyecansız Seçim Dönemi

1 Nisan sabahı’nı yaşayıp göreceğiz
20.yıla Merhaba

20.yıla Merhaba

Gazetemiz YENİGÜN 19 yılı geride bırakarak 20. yayın hayatına başlıyor.
Başkan Adayları Peşrevlerini Çekmeye Hazırlansın

Başkan Adayları Peşrevlerini Çekmeye Hazırlansın

31 Mart yerel seçimleri yaklaştıkça siyasette heyecanda artıyor.
Goy Goycular…

Goy Goycular…

...

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.