Mustafa Özbilge Mustafa Özbilge Dıngılım

Kar Rengi Melekler

Bir şeye îtikad etmek, onu yaşamaktır...

Takvime bakarak çıktım evden. 17 Kanûnusânî, zemherinin sonu. Kar, iyice yığılmış sokaklara. Araçlar, güç bela işliyor. Gecikmeli gelmiş otobüsün, her zamankinden daha kalabalık görünüyor yolcuları. Daha telaşlı...

İki genç yolcu, ayakta sohbet ediyor. İri kar tanelerinin birbirine temas etmeden nasıl yağdığı konuşuluyor. Hava akımı, basınç, rüzgâr, kar kristallerinin birbirini itmesi... Küçük gözlerinden başka yüzünün hiçbir yeri görünmeyen ihtiyar bir kadın, doğu şîvesiyle tek tek seçerek kelimelerini, söze karışıyor: "Yere düşene kadar Melekler refâkat ederler onlara, her bir tanesi, bir Melek tarafından tutulmuş indiriliyor."

Buğulanmış pencereyi kolumla silerek Meleklere bakıyorum. Hiçbir şey görünmüyor dışarıda. Kadından kat'î bir bilgi olarak dökülen kelimeler, bende şüpheye, gençlerde ilgisizliğe dönüşüyor. Kadın, dışarı çeviriyor yeniden gözlerini, sözünü tasdik eden bir nazarla uçuşan hafif beyaz kar tanelerine dalıyor. Henüz taze bir haberin titreyen heyecanı okunuyor onda.

Düşünüyorum... Nasıl bakacağını bilmek mi îcap eder görebilmek için? Çünkü ondan başka kimseye görünmüyor Melekler. Melekler, zâten görünmez; ama mantık da böyle değil mi? Ruhumuzu da göremiyoruz; varlığından şüphe mi duyuyoruz ruhumuzun?

Büyükler: bir şeye îtikad etmek, onu yaşamaktır, der. Meleklere îtikad etmem, bu kadının sözlerine de îtimadı gerektiriyor sanırım.

Hep iyiliğe çağıran bir fısıltıdır ruhlarda: temiz, günahsız, pak. Kar, onlarla beyaz, onlarla iman etmeyi perçinliyor kalbime. İyiliğin rengi beyaz. Meleklerin büründüğü renk, kar-beyaz.

 

#
Mustafa Özbilge Mustafa Özbilge editor

YAZARIN SON YAZILARI

Uçmak

Uçmak

Mustafa Özbilge'nin "Uçmak" şiiri
Seçimi Kararsızlar mı Belirleyecek? (23)

Seçimi Kararsızlar mı Belirleyecek? (23)

Türk milleti, en kararlı olduğu dilinde bile bî-karar duruma düşürülmüştür. Dilinde bî-karar kılınan bir milletin ise hiçbir alanda istikrârı temin etmesi mümkün görünmemektedir.
Kardanadam

Kardanadam

...
Taraklı'nın İstiklâl Madalyaları (22)

Taraklı'nın İstiklâl Madalyaları (22)

İstiklal Marşında ifadesini bulan "en son ocak" apartman dairesinden tütmeyecektir.
Belediye Başkanları Muhtar Olabilecekler mi? (21)

Belediye Başkanları Muhtar Olabilecekler mi? (21)

Kararsızlığın, belirsizliğin hâkim olduğu anlarda dahi onların uykuları; kilitlenmiş "hayır" kapılarını açabilen istihâre uykusudur.
Şeytan Boşaltır

Şeytan Boşaltır

...

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.