Fahrettin YILDIZ Fahrettin YILDIZ Vahyin Aydınlığında

Taklidi İmandan Tahkiki İmana

Bir inancın sebepleri, o inancın delilleriyle aynı şey değildir. Çünkü her insan, farklı nedenlerden dolayı Allah’a inanıyor olabilir. Sözgelimi kimi insan, aile içinde inançlı yetiştiğinden; kimi insan Allah inancına önem veren iyi bir eğitim aldığından; kimisi de inançta huzur bulduğundan dolayı inanıyor olabilir. Ama bize Allah’a niçin inandığımız sorulduğunda bu sebeplerin ötesinde bir cevabımızın olması gerekir. İşte bu cevabı, taklidi imandan tahkiki imana; yani imanda akıl, kalp, bilgi, duygu ve amel bütünlüğüne erenler verebilir. Zira imanda bu mertebeye erenler, ana-baları ve ataları inandığı için değil, aksine imanın bizatihi meşru ve makul temellere dayandığını çok iyi bildikleri için Allah’a inanırlar. Bu sebeple Kur’an, insanları bilgiyle teyit ve tasdik edilmiş tahkiki/ hakiki bir imana sahip olmaya çağırır. 

 İnsan hem üstün mertebelere yükselme hem de ahlaki zaaflar gösterme özelliğine aynı derecede sahip olan bir varlıktır. O, içinde iyiliğin de kötülüğün de tohumunu taşır. Ancak bunlar, onun benliğinde aktif ve aktüel olarak değil, pasif ve potansiyel vaziyettedir. İnsan bunlardan hangisinin bakımını yaparsa o tohum gelişip potansiyel halden kinetik hale dönüşür. Şayet bu tohum, ilme dayalı tahkiki imanla beslenirse müspet bir değer haline gelir. Bakılıp gözetildikçe de kişinin gözünde fer, dizinde derman, gönlünde ışık olur. O insanın yaptıkları ise içindeki iman ağacının meyvesidir; işte sevap denilen şey de budur.

Ama insanın içindeki bu tohum, ilme dayalı tahkiki imanla değil de hevadan kaynaklanan cehaletle beslenirse, insan benliğinde negatif bir değer olarak gelişir. Kişinin iç dünyasını zararlı bitkiler gibi sarıp organlarını kuşatır. Bu bir bakıma insanın kendi şeytanını kendi içinde besleyip kendi düşmanını büyütmesi demektir. İnsan kendi elleriyle büyüttüğü şeytanının uydusu olunca onu memnun etmek için elinden geleni yapar. İşte günah dediğimiz şey de budur.
 
Buradan hareketle diyebiliriz ki içlerindeki tohumu hakiki imanla müspet bir değer haline getirip hayata aktif ve olumlu amellerle müdahil olanlar, hayırlı işlerde başarılı olup kullukta kemal mertebesine ererler. İçlerindeki tohumu imanla beslemeyenler ve onu pozitif bir değer haline getiremeyenler ise yapıcı değil yıkıcıdırlar. Bunlar hiçbir taşın altına ellerini koymazlar, aksine en kritik anlarda arazi olup ortadan kaybolurlar. Almaya bayılırlar, vermekten nefret ederler. Herkesi yererler; fakat kendileri için herkesten övgü beklerler. Kısacası kadir kıymet bilmezler.

Sonuç olarak, kendimizi tanımak istiyorsak sahip olduğumuz imana, içimizde büyüttüğümüz tohuma ve yaptığımız işlere bakmalıyız. Çünkü bunlar bizim aynamızdır. Bu aynaya dikkatlice bakarsak kendimizi net olarak görür ve daha iyi anlarız. Unutmamak gerekir ki insan, geleceğini kendisi hazırlar. Yaptığı iyiliklerle kurtulur veya işlediği kötülükler yüzünden helak olur. Bu durumda akıbetinin hayır olmasını isteyen herkes bu günden hayra talip olmalıdır.
#
Fahrettin YILDIZ Fahrettin YILDIZ editor

YAZARIN SON YAZILARI

Kur'an a Çağrı 4

Kur'an a Çağrı 4

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 21.02.2019 ( BAKARA SURESİ 164-167)
Kur'an ın Çağrısı 3

Kur'an ın Çağrısı 3

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 29.11.2018( BAKARA SURESİ 130-141)
Kur'an ın Çağrısı 2

Kur'an ın Çağrısı 2

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 01.11.2018( BAKARA SURESİ 122-129)
Kur'anın Çağrısı

Kur'anın Çağrısı

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN Çağrısı 22.11.2018( BAKARA SURESİ 130-141)
Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 11.10.2018 ( BAKARA SURESİ 113-121)

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 11.10.2018 ( BAKARA SURESİ 113-121)

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 11.10.2018 ( BAKARA SURESİ 113-121)
Fahrettin YILDIZ, BAKARA SURESİ, 20.04.2018

Fahrettin YILDIZ, BAKARA SURESİ, 20.04.2018

Fahrettin YILDIZ, BAKARA SURESİ, 20.04.2018

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.