İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ Taraklı Mektubu

Özkoç'un Konuşması Sık sık Alkışlarla Kesildi.

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç Taraklı İlçe Kongresinde yaptığı konuşmada İktidarı Eleştirdi.
Özkoç'un konuşması sık sık alkışlarla kesildi.

 

CHP Taraklı İlçe Kongresi ilçe merkezinde Yunuspaşa çarşısında Murathan kafede yapıldı.Taraklı İlçe kongresine Bolu Milletvekili Tanju Özcan,Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, ve İl Başkanı Yaşar Erdem ile birlikte katılan Sakarya Milletvekili Engin Özkoç’a Taraklı'da partililer ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
Kongrede konuşma yapan Özkoç “Merak etmeyin 12 saat konuşmayacağım” diyerek başladı. Milli Eğitim Komisyonu üyesi olan Özkoç, AK Parti’nin 4 gurup Başkanvekili tarafından hiçbir altyapısı hazırlanmadan adeta oldubittiye getirmek istediklerini öne sürdüğü 4+4+4= 12 yıl kesintisiz eğitimin mevcut haliyle bu ülkenin geleceğini karartacağını söyledi.Özkoç, Yasa Tasarısının işin erbabı olmayan kişiler tarafından Meclise getirilmesini çok düşündürücü bulduğunu belirterek, “Yasa tasarısının hiçbir altyapısı yok, araştırma yapılmamış. Uzmanların görüşleri alınmamış. Türkiye’nin uluslar arası çıraklık yasası ile 14 yaşın altındaki çocuklar çırak olamaz diye imza atmış bir ülke. Bu yasa tasarısını getirenler AKP’nin başkanvekilleri yani Genel başkanları kadar yetkililer. Bu sistemle çıraklık yaşı 9’a iniyor. Biz buna imza atmayarak Türkiye’yi sadece ulusal değil uluslar arası bir rezillikten kurtardık. Bunu fark edince hemen alt komisyonda maddeyi çıkardılar ve üstünü örtbas ettiler. Bu yasanın ne kadar hazırlıksız, altyapısı olmayan ve oldubittiye getirilmeye çalışılmak istenmesinin en basit örneği” dedi.
Yasa Tasarısında okula başlama yaşının 5’e indirildiğini kaydeden Özkoç, “Bunun bir senesi okul öncesi geriye de 3 yıl kalıyor. Yani bizim 5 yıllık İlkokul dönemi biranda 3 yıla iniyor. 9 yaşına gelen kızlar evlerine, erkeklerde çıraklığa gidecek. 8 yıllık kesintisi eğitimle okula devam etme yüzde 24 arttı. Kız çocuklarının küçük yaşta evlendirilmesi yüzde 16 azaldı. Yoksul ailelerin çocuklarının okula devam etmesi yüzde 22 arttı. Zorunlu eğitimi 8 yıla çıkarırken uygulamada gelinen sonuç ortada. Sonra gelip 8 yılın intikamını alacağız diyeceksiniz. Ben 12 saat boyunca Milli Eğitim Bakanlığı’nın 8 yıllık kesintisiz eğitimle ilgili görüşlerini okudum. Sürekli övülüyor. Şu oldu bu oldu. Okul öncesi yaygınlaştırıldı. Okul öncesi için milyonlarca yatırım yapıldı. Şimdi ne oldu da biranda bunları silip bir kenara koydunuz. Kimden emir aldınız?” dedi. İktidarın, CHP’nin bu yasa tasarısına karşı çıkmasını sürekli olarak İmam Hatip Liseleri ile bağdaştırdığını kaydeden Özkoç, CHP olarak şimdiye kadar ağızlarından İmam Hatip Liselerinin çıkmadığını söyleyerek, “Biz CHP Olarak ne zaman okullarda din eğitimi verilmesinin karşısında durduk? Eğer dursaydık, Rahmetli ismet İnönü İmam Hatip Liselerini açmazdı. İmam Hatip Liselerini açan biziz” dedi.
Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir sistemin olmadığına dikkat çeken Özkoç, Avrupa’da çıraklık eğitiminin liseden sonra verilmesi yönünde çalışmalar yapıldığına dikkat çekerek, “10 yaşındaki bir çocuğu hangi akla dayanarak mesleğe yönlendiriyorsunuz. Hepimizin çocukları var. O yaşlarda sürekli meslek değiştirirler. Bu işi Lise sonrası çekmeye çalışmalıyız. Bilgi birikimini tamamlayan fertler olarak hangi mesleği yapacaklarını o zaman seçerler” dedi.
İlköğretimde çocuklara iyi bir vatansever olmanın, analitik düşünmenin ve birbirini sevmenin aşılandığını vurgulayan Özkoç, “İlkokul çocukları bunlara hazırlar sonra dünyayla ilgili alması gereken asgari eğitimleri alan çocuklar ‘Evet benim yolum bu. Bu meslekte olmalıyım’ der. Milletin özgür iradesi kısıldı. Geçmişi kısıldı. Geleceği kısıldı. Buna asla izin vermeyeceğiz.
Bu yıl pilot uygulama olarak belirli illerde başlanılan Fatih Projesini de eleştiren Özkoç, “Önü arkası araştırılmadan çocuklara tablet bilgisayar dağıtıyorlar. Bunun bedeli 10 milyar TL. ihaleye çıkılması gerekiyor. İhalede ne olur 10 milyar TL’den aşağı fiyat verene ihale verilir. O zaman yandaşa gidemez bu paralar. Bunların için kimsenin önemi yok. Tek önemli olan hangi yandaşlarına bu ihaleyi verecekleri. Bunun için Kamu İhale Yasasında değişikliğe gidiyorlar. Böylece yandaşlarına 10 Milyar TL verecekler. Bu olay 10 yıl öncesinin Türkiye’sin olsa ülke ayağa kalkardı. AKP 10 Milyar TL’yi yandaşına vermek için yasayı değiştiriyor” dedi.
“Başbakan geçen gün Mardin’den bana seslenmiş” diyen Özkoç, “Başbakan sadece kendi sesini duymaya alışmış. Çünkü onun partisinden kimsenin sesi çıkmıyor. Orduyu susturdu, savcıları susturdu, eğitimcileri susturdu, gazetecileri susturdu, köşe yazarlarını işlerinden attırdı. Şimdi de CHP’yi susturmaya çalışıyor. CHP asla susmayacak. Biz onun alışık olduğu emir kullarından değiliz. Biz ülkemizin geleceği için, çocuklarımızın geleceği için canımızı vermeye hazırız. Tek hesabımız Allah’adır. Korkması gereken biz değiliz sensin” dedi.
Açıklamasını sertleştirerek devam eden Özkoç, Mili Eğitim Komisyonuna gelen yasa tasarısında bir de bazı okullara Başbakan ve Cumhurbaşkanının isimlerinin verilmesi olduğunu söyleyerek, “Yahu senin ismin stada verildi. Caddeye verildi, sokağa verildi. Her yerde kendini görmek istiyorsa Saddam’a bak, Kaddafi’ye bak. Bir zamanlar ‘Bunlar bizim en iyi dostlarımız’ diyen ABD’nin ve yandaş ülkelerin nasıl bu liderleri devirdiğine bak. Bir gün sonunu görmek istiyorsan Ortadoğu’ya bak. Biz senin ve ülkemizin geleceği için uğraşıyoruz. Bunlar adama kelime-i şehadet bile getirmesine fırsat vermeden altındaki iskemleye tekme atarlar. Hatta tekme atanı da en yakınından seçerler. Onun için bunlara güvenme” şeklinde konuştu.
CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç’un konuşması sık sık alkışlarla kesilirken pek çok partilinin de duygulandığı gözlerden kaçmadı.
CHP Kocaeli ve Bolu Milletvekillerinin kısa konuşmalarının ardından yapılan seçimde 55 delegenin oylarını alan Sabahattin Dönmez yeniden CHP Taraklı ilçe Başkanı oldu.
Kongre salonunun dar olması partililere zor anlar yaşatırken Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkahraman’ın misafir olarak katıldığı kongrede coşku herkesi sevindirdi.
Dışarıda partililer davul zurna eşliğinde oynadılar.
Böylelikle CHP Sakarya da Taraklı’dan başlayarak ilçe kongrelerini yapmaya başladı.
CHP Taraklı İlçe Başkanlığına seçilen Sabahattin Dönmez ve yönetim kurulu üyelerini kutluyorum. Başarılı çalışmalar diliyorum.
Tekrar görüşmek dileğiyle Hoşçakalın

#
İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ editor

YAZARIN SON YAZILARI

Çanakkale Geçilmez

Çanakkale Geçilmez

Çanakkale Zaferi Heyecan Ve İbret Verici Destandır
12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü

12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü

İstiklal Marşı’nın Kabulü
Güle Güle Başkan Tacettin Özkaraman ve Meclis üyelerimiz

Güle Güle Başkan Tacettin Özkaraman ve Meclis üyelerimiz

Taraklı siyasi tarihinden Tacettin Özkaraman’ın 3 dönem Belediye Başkanlığı dönemi tarih sayfalarına geçmek üzere.
Heyecansız Seçim Dönemi

Heyecansız Seçim Dönemi

1 Nisan sabahı’nı yaşayıp göreceğiz
20.yıla Merhaba

20.yıla Merhaba

Gazetemiz YENİGÜN 19 yılı geride bırakarak 20. yayın hayatına başlıyor.
Başkan Adayları Peşrevlerini Çekmeye Hazırlansın

Başkan Adayları Peşrevlerini Çekmeye Hazırlansın

31 Mart yerel seçimleri yaklaştıkça siyasette heyecanda artıyor.

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.