Abdurrahman ZEYNEL Abdurrahman ZEYNEL Kalem

Sınıfta Kuran Okumak

İnsanlık tarihini ne kadar incelersek inceleyelim; insanların, toplulukların, toplumların, milletlerin hatta bazen devletlerin bile dini olduğunu görürsünüz.

İnanma, bir yere bağlanma, beşeri veya beşeri olmayanlardan kaçarak bir yerlere sığınma ihtiyacı her dönem olmuştur, sonuna kadarda olacaktır. Bu kaçınılmaz bir gerçektir.
İnsanlar ister taşa, ister güneşe, isterse sonsuz kâinatı yaratana bağlanma, onu öğrenme, ona itaat etme istek ve arzuları hep var olacaktır.

Eğer inanma tabii bir vakıa ise, insanın onu öğrenmesi, doğru bilgiler edinmesi insanın temel ve insani bir hakkıdır. Bu hakkın kullanılmasının önündeki engelleri kaldırmak da eğitim ve öğretimle olur.
Atatürk diyor ki “Türk çocuğu dinini, diyanetini millet mekteplerinde öğrenmelidir”. Ne yazık ki geçen sürede bu böyle olmamış insanlar çocuklarına kendi dinlerini öğretmek bir yana zorluklarla karşılaşmışlardır.

İnsanlık tarihinde Allah Peygamberlerine, Nebilerine suhuflar ve Kitaplar göndermiş ve insanlığa uyacağı doğru yolu göstermiştir. Bu uğurda Peygamberler çok sıkıntılarla karşılaşmışlar ve neticede haber insanlığa tebliğ edilmiştir.
İnsanlar hangi dinin müntesibi olursa olsun dinlerini öğrenmek, yaşama ve amel etmek zorundadırlar. Bu bir görevdir. İnsanlar inandıklarını yapıp yapmama konusunda muhayyer bırakılmış fakat akıllarını doğru kullanmaları da öğütlenmiştir.

Adını ister 4x4x4 koyun isterseniz Kur’an-ı Kerim’i ve Peygamberimizin hayatının öğretileceği seçmeli ders deyin, nüfusunun yüzde 99’u Müslüman olduğu söylene bir ülke için bir zaruret idi. Alınan kara doğru bir karar olup artık çocuklarımız yazın zoraki kurslara gitmeden okullarda devletin gözetimi altında kendi kitaplarını öğrenirler.
Kuranını okuyan, peygamberini tanıyan öğrenciler bu ülkenin kazancı olacaktır. Bundan hiç kimse korkmasın ve üzülmesin. Olması gereken buydu. İmam Hatip Liseliler Kur’an-ı öğreniyorlar fakat diğer liselere gidenler öğrenemiyordu. Bu kanunla artık isteyen her çocuk okulda bunu öğrenecek ve yaz tatilinde ise dinlenecektir.

Onlarca kuşak bu ülkede doğru dürüst namaz surelerini bile okuyamıyordu. Bu hayırlı kararla bunun giderileceğine canı gönülden inanıyor ve çocuklarımızın Atatürk’ün isteği doğrultusunda Dinini, diyanetini okulda öğreneceğinden bir o kadar mutlu olacaktır.
Emeği geçenlere sonsuz teşekkürler.

 

#
Abdurrahman ZEYNEL Abdurrahman ZEYNEL editor

YAZARIN SON YAZILARI

Heybeliada Papaz Mektebi Ve Rum Okulları

Heybeliada Papaz Mektebi Ve Rum Okulları

Radikal İslamcıların Değişimi

Radikal İslamcıların Değişimi

Azınlık Ve Misyonerler, Ve Osmanlının Yıkılışı

Azınlık Ve Misyonerler, Ve Osmanlının Yıkılışı

Azınlık ve Misyoner Okullarının Osmanlının Yıkılışındaki Rolleri
Tuzak Ve Provakatör

Tuzak Ve Provakatör

Osmanlı Pay Edilirken

Osmanlı Pay Edilirken

Aziziye Tabyaları, Nene Hatun Ve 9 Kasım Ruhu

Aziziye Tabyaları, Nene Hatun Ve 9 Kasım Ruhu

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.