Geri
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Kabağın Adı Değişti

Dünyada değişmeyen tek şey değişimmiş. Bazı şeylerin adı ve tadı değişirken bazılarınında sadece adı değişiyor, ancak tadında bir değişiklik yok. Köklü değişimlerin kökünü değiştirmeden üzerindeki meyvenin tadının değiştirilmesi mümkün olmuyor. Dalını budamakla, farklı gübreler kullanmakla tatlar değişmez, ancak adlar değişir. Adam oğlunun adını Rıza koymuş, hiçbir şeye razı edememiş. Eğer değişiklik yapmak istiyorsanız, önce Rıza’nın razı olabileceği bir yaşam tarzı geliştirmeniz lazım. Halkın rızasını alabilecek dünya konjöktüründe bir yapıyı inşa etmeniz lazım. İlimsiz ve irfansız bir hayat bayat olur. Eğer o yapıyı yapılandırabilirseniz oğlunuzun adını Rıza koymaya gerek kalmayacak. Bunun içinde yapılması gereken işler ehil ellerde olmalıdır. Unvanlar ehliyetlilerin önünü kesen toplumlarda bu işleri yapmak oldukça zordur. Kabağın adını değiştirmekten başka bir işe yaramaz. Siz istediğiniz kadar değişik adlar koyun kabak kabaktır ve kabak tadı verir.

Günümüzde kabağın adını değiştirerek bir iş yapmış görünenler epey çoğladı. Adam dersine çalışıp ehliyetini almış ancak arabayı kullanmasını bir türlü beceremiyor. Yanına aldığı yedek şoförüyle yoluna devam ederken, şoförün kendi inisiyatifine de işi bırakamıyor. Çünkü onun ehliyeti ona göre en geçerliliğinden. Akıl hocalığı yaparken şoförüne de nasıl gitmesi hangi vitesi kullanması gerektiğini söylemeyi de ihmal etmiyor. İkincisi ise gittiği yönü ya da götürüldüğü istikameti de iyi bildiğini zannetmiyorum. Çünkü belirli bir yol alındık tan sonra birileri yolun yanlış olduğunu söylemek zorunda kalacak ve geri dönmek durumunda bırakılacaktır. Dönmesine dönecek ancak yeni yolu kim belirleyecek. Ya da sen çekil bir kenara denilip yeni bir görev verilmiş yeni bir kişiyle mi bu yolculuk yapılacak.

İşte çırağın kalfa, kalfanın usta olmadan işten el çektirilmeleri gidişatın zayıf ve yetersiz olduğunun işaretidir. Peki, yeni işe alınan çırak neler yapacağını biliyor mu? Yoksa birilerinin ya da çokbilmişlerin işini mi yapacak. Böyle yapılan ve alınan kararlar kararsızlıkların kararı olacağı için halk her şeye şüpheyle bakmaya başlayacak.

Bir oyun mu oynanıyor üzerimizde acaba diye düşünmeden edemiyor insan.

Ve sonuç; sağduyulu her insan şunu görecek; kabağın adı değişiyor sadece, tadı ise hiç değişmiyor.

İster sağa ister sola çevir; çünkü kabak, sadece kabak tadı verir.

 

#adini #yeni #kabak #kabagin #tadi

Yazarın Diğer Makaleleri