Abdurrahman ZEYNEL Abdurrahman ZEYNEL Kalem

Tercih Etmek Serbest

İnsan hayatı doğumla başlar, yıllar aylar birbirini kovalar ve ölümle sona erer. Bir bakarsınız insan gözlerini açmış, bir bakarsınınız gözlerini kapamış.

Kâinatın yaratılışından sonraki geçen zamana bakarsanız, kendi ömrümüzün ne kadar kısa olduğunu anlarız. Eskilerin deyimiyle “an” olur bütün ömrümüz. Bizlere verilen ömrü değerli mi, kıymetlimi geçirmeliyiz? Asıl mesele burada yatmaktadır.
 
İnsan hayatında; borç, hastalık, yokluk, fukaralık, iyilik, güzellik, erdemlilik gibi olaylar hayatımıza renk katar. Bütün bunlara rağmen doymayan iştahımız, bitmeyen ihtiraslarımız bize bir sürü yanlış veya güzel şeylerde yaptırır. İnsan aceleci yaratılmıştır. Her zaman kaza, bela ve musibete sabredemeyebilir.
 
İnsanları üç sınıfa ayırarak meşhur bir anonim sözde ifadesini bulan “asiller idare ederken, sefiller şikâyet eder, reziller ise iftira ederler” ilkesiyle karşılaşırız.
 
İnsanlık ve insanlar için üç tercih önemlidir! Bunlardan ilki “düşenin elinden tutup kaldırarak insanlığımızı kurtarmağa”, diğeri “sıkıntıda olanı görüp ondan yüz çevirmekle sözde saflığımızı sergilemekte” ve bir başkası, “ezilenin üzerinde tepinerek bir tekmede vurmakla hayvanlığımızı ortaya koyma” şeklinde belirginleşmektedir.
 
İnsan hayatında şu üç şeyin, üç şeye ihtiyacının var olduğunu unutmama adına; akrabalığın “sevgi ve dayanışmaya”, imanın “ihlâs, kalp ve beynin birlikte hareket etmesine”, aklın “tecrübe ve ders almaya” ihtiyacının olduğunu unutmamalıyız.

İnsan hayatı boyunca yaptığı ve yapacağı her işe ciddi sarılmalı ve asla onu hafife almamalı, dara düşmüş olanın yardımına koşup onu sevindirmeli, düşenin elinden tutup kaldırmalı ve her güzel şeyin esası olan sevgiyle, sabırla yaratılan her şeye güzel muamele eylemelidir.
 
İnsan olmak, mümin olmak, kul olmak bunu gerektirir.
 
Unutmayalım ki seversek seviliriz. Birilerin ayıbını örtersek, birileri de gün gelir bizim ayıbımızı örter. Birilerinin kusurlarını, ayıplarını ve eksikliklerini ifşa etmek gönül kırmaktan öteye geçmeyen bir davranış olduğu asla unutulmamalıdır.
 
Eh artık isteyen istediğini tercih edebilir.

#
Abdurrahman ZEYNEL Abdurrahman ZEYNEL editor

YAZARIN SON YAZILARI

Heybeliada Papaz Mektebi Ve Rum Okulları

Heybeliada Papaz Mektebi Ve Rum Okulları

Radikal İslamcıların Değişimi

Radikal İslamcıların Değişimi

Azınlık Ve Misyonerler, Ve Osmanlının Yıkılışı

Azınlık Ve Misyonerler, Ve Osmanlının Yıkılışı

Azınlık ve Misyoner Okullarının Osmanlının Yıkılışındaki Rolleri
Tuzak Ve Provakatör

Tuzak Ve Provakatör

Osmanlı Pay Edilirken

Osmanlı Pay Edilirken

Aziziye Tabyaları, Nene Hatun Ve 9 Kasım Ruhu

Aziziye Tabyaları, Nene Hatun Ve 9 Kasım Ruhu

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.