Geri
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Muhasebe

Üç yüz altmış beş günü geride bırakırken, sevabıyla günahıyla bir defter daha kapandı. Bohçayı sıkıca bağlayıp sandığa koyduk. Tüm geçmiş yılların da bir bohçası var tabi ki. Şimdilik sandığa konulan zamanı gelince açılıp önümüze serilecek olan günahımız ve sevabımız karşımıza mutlaka bir gün çıkarılacaktır. Bir yılda neler kazandık neleri kaybettik hepimizin kendimizce bildiğimiz ve kiramen kâtibin melekleriyle de kayıt altına alındığını da biliyoruz herhalde. Yeni yıl demeyeceğim, her gelen yeni bir gün eski bir güneş ile birlikte ömrümüzden bir gün daha eksilttiği hepimizce malumdur. Oturup başımızı iki elimizin arasına alıp muhasebe yapmada geç kalmadık. Vakit nakittir. Ömrümüzün son demlerine gelmeden, dünyaya gelişimizin bir amacı olduğunu idrakimize sindirerek kıymetli zamanımızı değerlendirmemiz ve hayırlı işlere yönelmemiz hepimiz için daha faydalı olacağı kanaatindeyim. Aksi halde biriken kirlilikler bir gün yüzümüze vurulacak günü bekliyorlar demektir. Hepimiz şunu iyi biliyoruz ki; kul hakkından başka tüm günahların tövbesi vardır. Kul hakkının tövbesi ancak kişi ile helâlaşmadıkça tövbe kabul görmez.

Her saniye, her dakika, her geçen gün, her geçen hafta, ay ve yıllar hep arkamızda kalıyor. Ölüm denen gerçek bizi bekliyor. Santim santim yaklaştığımız karanlık çukur bizi bekliyor. Dostlarımız üzerimize toprak atmanın zamanını bekliyor. Biz hala gaflet uykusundan uyanamadık. Sanki hep başkaları ölecek biz baki kalacağız. Yok, öyle bir şey… “Her nefis ölümü tadacaktır” (Ayet) her canlı ölecektir demiyor; ölümü tadacaktır diyor. Tadılan her şey acı ya da tatlıdır. “Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz. Nasıl ölürseniz öyle diriltilirsiniz. Nasıl dirilirseniz öyle haşrolunursunuz.” (Hadis-i Şerif) o zaman yapmamız gereken tek şey aklımızı başımıza alarak iyilikte yarışalım. Hayırda yarışalım. Yardımlaşmada yarışalım. Burada bir hadis-i Şerif-i daha sizlerle paylaşmak istiyorum. “Alçak gönüllü kişilere karşı alçak gönüllü olun. Kibirli kişilere karşı kibirli olun ki, bu hal sizde izzet karşındakinde de zillet oluştursun. Bu sizin için bir tasatduktur.” Böyle diyor Yüce Peygamberimiz.

İşin özü şudur. İnsan dünyaya bir defa gelir, bir defa da gider. Akil baliğ olduktan sonra tüm yaşamının hesabını verecektir. “İyi ki varsın “Ahiret.” Yoksa mazlumlar haklarını nereden alabilecekler ki…
#gun #yarisalim #nasil #bekliyor

Yazarın Diğer Makaleleri