Fahrettin YILDIZ Fahrettin YILDIZ Vahyin Aydınlığında

Kur’an’ın Ruhunu İyi Kavramak

Kur’an-ı Kerim, çok güçlü ve her şeyi bilen Allah katından Hz. Muhammed’e vahyolunun canlı bir hitaptır. Kesin bilgiyle ve içtenlikle iman etmek isteyenler için göklerde ve yerde Kur’an’ın Allah kelamı olduğunu gösteren pek çok delil ve işaret bulunmaktadır.
 İnsanlar çevrelerine gören gözlerle bakarlarsa gördüklerini anlarlar, varlık ve oluş üzerinde düşündükçe de bilgili ve bilinçli olarak Allah’a inanıp bağlanırlar. Bu süreçte ayetler onlara sadece yol göstererek yardımcı olur. Önemli olan insanların kendilerinin görmeleri, anlamları, inanmaları ve hayatı doğru yaşamalarıdır.
 
Kur’an-ı Kerimin hedefi de her çağda ve yerde hakkın tanınıp ikame edilmesini sağlamaktır. Bugünkü hâkim sistemlerin esası ise “toprak teolojisi” ve “sömürü İdeolojisi”dir. Mesela “Siyonizm” aslında bir ırk ve toprak teolojisi; “sömürgecilik” de bu teolojinin ideolojisidir. Bu yüzden Kur’an’ın, kendinden önceki kutsal kitapların sıhhati, dini inançların mahiyeti ve “ehli kitabın” davranışlarıyla ilgili olarak o döneme ait yargılarda bulunması çok önemli ve anlamlıdır. Zira Kur’an, ehli kitabın dillendirdiği sahte görüşlerin ve saçma inançların savunucusu değildir.
 
Vahiy, Allah’ın sözünün ve ilminin ifadesidir. Ama o aynı zamanda kendisinde “sistemli bir düşünce” ve “kapsamlı bir beşeri bilim üretme” potansiyeline de sahiptir. Ancak bu, vahyin ruhunu anlayacak ve mantığını oluşturacak bir “yorum kuramı” ile gerçekleşir. Bu kuram, Kur’an vahyinin sahip olduğu enerjiyi insan hayatına aktarmaya ve mevcut realiteye kanalize etmeye imkan veren bir kuramdır.
 
Bu kuram, vahyi kadim gelenekten başlatmak suretiyle akıl ve realitenin içinde yeniden anlayıp yapılandırmakla işletilebilir. Yine söz konusu kuram, vahyin genel ilkelerine dair bilgiye ulaştığında aynı şekilde her zaman ve mekânda uygulanabilen pratik ve ideal bir tarz halini alacaktır. Bu da Kur’an’a, akla ve mevcut realiteye dayanıp bize doğru ve diri tecrübeler sunan bir yöntemle mümkün olacaktır.
 
Sonuç olarak, düşünmeyen ve anlamayan insanlara bilgi vermek boşunadır. Çünkü böylelerinin anladığı ve doğru sandığı tek şey sadece “alıştığı şey”dir. Bunun için Kur’an, insanları “zihinsel kabızlıktan, bilimsel körlük ve küstahlıktan, akli durağanlık ve aptallıktan, kültürel kuraklık ve yozlaşmadan” kurtarmayı hedeflemiştir. Çünkü atıl akıl ve durağan düşünce, hareket halindeki realiteyi yakalayamaz ve yönetemez. Öyleyse Kur’an’ın ruhu çok iyi kavranmalı, mantığı doğru oluşturulmalı ve onun sahip olduğu enerji mutlaka kişi ve toplum hayatın aktarılmalıdır. Zaten kişi ve toplumları dipdiri kılıp ayakta tutmanın bir yolu da bu olmalıdır.

 

#
Fahrettin YILDIZ Fahrettin YILDIZ editor

YAZARIN SON YAZILARI

Kur'an a Çağrı 4

Kur'an a Çağrı 4

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 21.02.2019 ( BAKARA SURESİ 164-167)
Kur'an ın Çağrısı 3

Kur'an ın Çağrısı 3

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 29.11.2018( BAKARA SURESİ 130-141)
Kur'an ın Çağrısı 2

Kur'an ın Çağrısı 2

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 01.11.2018( BAKARA SURESİ 122-129)
Kur'anın Çağrısı

Kur'anın Çağrısı

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN Çağrısı 22.11.2018( BAKARA SURESİ 130-141)
Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 11.10.2018 ( BAKARA SURESİ 113-121)

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 11.10.2018 ( BAKARA SURESİ 113-121)

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 11.10.2018 ( BAKARA SURESİ 113-121)
Fahrettin YILDIZ, BAKARA SURESİ, 20.04.2018

Fahrettin YILDIZ, BAKARA SURESİ, 20.04.2018

Fahrettin YILDIZ, BAKARA SURESİ, 20.04.2018

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.