Tevfik KAYMAZ Tevfik KAYMAZ Memleketim

Çatışma stratejisi ile yönetme

Aklı ve vicdanı hür olmayan bireylerden oluşan ve kendi hayatlarını yönetmeyi becermeyen toplumlar nasıl yönetilir?

Dünyayı hep belirli bir kesim yönetiyor dense de öyle değildir. Bunu böylece kabul etmek baştan yenilgiyi kabul edip teslim olmaktır. Aslında insanlar kendi hayatlarını yönetmeyi başaramadıkları için birileri de insanları yönetiyor. Sonra da kimileri bunu yapanlara yani toplumları yönetenlere Yahudiler diyor. İş Olup bitiyor.

Evet. Yönetme işini iyi becerebilenlerin içinde zengin Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanlar da vardır herhalde. Bir de bu dinlerden olanların hepsinin fakirleri de vardır.

Yönetmek sadece para ve zenginlik işi değildir. Akıl, zeka ve strateji işidir. Az gelişmiş toplumlarda en yaygın ve iğrenç yönetim stratejisi de çatışma stratejisiyle yönetimdir.

Para, altın, zenginlik vs. aslında sadece çatışmaları yönetmenin önemli bir aracıdır. Kimine az kimine çok verilir, kimine hiç verilmez ve çatışmanın dinamikleri böylece oluşturulur. Kimi kiminle çatıştırılacağını ve kimin galip gelmesinin istendiğini bilmek yeterlidir.

Yönetenlerin isteyecekleri en son şey de sınıflar çatışmasıdır. Çünkü tek gerçek nedene dayalı çatışma toplumdaki sosyal tabakalar arasındaki çatışmadır. Gerisi uydurma ve yalandır.

Oysa bu stratejide istenen çatışma türü alt sınıf katmanlarının birbiri ile çatışmasıdır.

Bu çatıştırma işi de;
-Etnik ayrıştırmaları kışkırtarak olur,
- Dini esaslı tarikat, cemaat benzeri gruplar kurularak olur,
- Sahte ideolojilerle olur
- Futbol ile dahi olur.

Alt sınıflar bu argümanlarla birbirini boğazlamakla meşgulken üst sınıflarda huzurlu, rahat ve zenginlik içinde yaşar keyiflerine bakarlar. Çünkü onların yaşamak için çatışmak savaşmak gibi bir gereksinimleri yoktur. Çatışmak onlara göre değildir. Onlar birlik olur aşağıdakileri birbirine boğdururlar.

Roma imparatorluğu döneminde arenalarda kölelerin birbiriyle ölümüne dövüştürülmesine benzer bu işler ama toplumsal çatışmalar çok daha dehşetli ve trajiktir...

Es kaza toplum bilinçlenip, birleşip örgütlenir de tehlike yaratmaya başlarsa yani dev uyanmaya başlarsa bu daha en başından ezilir ya da önderlikleri satın alınarak, baskı yapılarak, hapsedilerek, öldürülerek durdurulur. Daha olmazsa birleşen kesimlerin arasına kiralık birileri bulunup saldırtılarak kaos yaratılır yine bölünmeleri sağlanır.

Tüm bunları anlayarak insanlara anlatmaya çalışan insanlar da bir şekilde korku ve baskı ile susturulur.

Aklı ve vicdanı hür olmayan bireylerden oluşan ve kendi hayatlarını yönetmeyi becermeyen toplumlar işte böyle yönetilir.

Bu yüzden de büyük önder Atatürk öğretmenlerden Aklı hür vicdanı hür nesiller yetiştirmelerini istemiştir.

Bugün oluşan siyasal duruma bu yazının buraya kadar olan kısmından doğru bakınız.

Bir tarafta eskiden beri çokça birbiriyle çatışmış ama bugün çatışmayı reddedenler var. Bu çok alışılmadık durum bir gerçek olarak öylece ortada. Ülkücüler, Merkez sağcılar, İslamcılar (hem de hakiki anti siyonist İslamcılar), Solcular aynı ittifak içinde birleşme eğilimine girmişler.

Ortak mesajlarına dikkat edin. Adalet, Barışmak ve yolsuzluklara hırsızlıklara karşı olmak ortak mesajları.

Kuvayı Milliye böyle bir şeydir. Bir şeyler çok sarpa sarmış ise çatışmalara neden olan bütün farklılıklar bir süreliğine ötelenir, ertelenir. Mutlak ortak doğrular etrafında yek vücut olunur.

Diğer tarafa bakınca sanki orada aslında bir ittifak yok gibi.

Sadece politik olarak bizzat lideri tarafından enkaza dönüştürülmüş bir yapı ve Meclise girme başarısını henüz hiç tam olarak yakalayamamış ve yakın tarihte gerçek liderini kaza süsü verilmiş bir suikast te yitirmiş büyük birliği yanlış yerlerde arayan bir başka yapının sarılmış olduğu Can simidi görevi yapan ittifakımsı bir durum var aslında…

Hatırlarsak; Kuvayı inzibatiye de son Padişah Vahdettin efendimizi her ne koşulda olursa olsun tahtta tutmak için görevli güçlerdi.

Gerçek milli birliğin önünde hiçbir şey duramaz. Ülkemizi zorlu bir dönemin ardından çok güzel günler bekliyor. Türkiye bu zorlu dönemi hem toplumsal olarak hem harita olarak tek parça halinde atlatacak ve Dünya’nın en saygın en güçlü ülkeleri arasında yerini alacaktır…

#

YAZARIN SON YAZILARI

Boğa Güreşleri ve Arenalar

Boğa Güreşleri ve Arenalar

Biz matadoru çok cesur ve güçlü bir kahraman zannederdik.
Şeytana Uymak

Şeytana Uymak

Göz yaşlarımızı silip olanları anlamalıyız.
Zafer Bayramı

Zafer Bayramı

Gönüllerde Kocatepe'den Afyon 'a doğru bir sel başlasa ülkenin her yerinden...
SURiye de SÛR mu üflenecek....

SURiye de SÛR mu üflenecek....

Ortada gerçek firavunlar ve bir yığın sahte Musa ve Mehdi dolaşıp durmakta,.....
Hollywood senaryosu

Hollywood senaryosu

Birinci Dünya Savaşı'nda şimdilerde Suriye denen bölgedeki Osmanlı vatandaşlarının malını, mülkünü, ırzını namusunu İngilizlere karşı korumaya çalışan Yıldırım Orduları Komutanı Mustafa Kemal'i İngilizlerle işbirliği yapıp sırtından hançerleyen Suriye'yi de, devletini de, Esad'ı da sevmiyoruz,

Babasını da sevmezdik zaten.
Süt Çocukları

Süt Çocukları

Sayın Okur;

Yanlışlıkla bana, yani yanlış adrese gönderilmiş ve elime Ce-posta yoluyla bir valiz içinde düşmüş bir mektubu seninle paylaşıyorum.

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.